0
ویژه نامه ها

قرص سرترالین و عوارض آن و هر آنچه درباره آن باید بدانید

سرترالین از دسته داروهای ضد افسردگی است و برای درمان افسردگی، حمله‌های هراس یا پانیک اتک، اختلالات وسواس، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال بدریختی بدن و شکل شدیدی از سندرم پیش از قاعدگی (PMS) استفاده می‌شود.
قرص سرترالین و عوارض آن و هر آنچه درباره آن باید بدانید

قرص سرترالین چیست و چه کاربردی دارد؟


نام رایج دارو:
* سرترالین/ Sertraline
* زولوفت (زلوفت، زلفت)
* آسنترا

اسامی تجاری دارو:

 *Lustral, Daxid, Altruline, Asentra, Besitran, Deprax, Elrval, Emergen, Gladem, Implicane, Sedoran, Sealdin, SerivoLowfin,
Stimuloton, Zoloft ,Tresle

سرترالین از دسته داروهای ضد افسردگی است و برای درمان افسردگی، حمله‌های هراس یا پانیک اتک، اختلالات وسواس، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال بدریختی بدن و شکل شدیدی از سندرم پیش از قاعدگی (PMS) استفاده می‌شود.

قرص سرترالین باعث افزایش روحیه فرد، کیفیت خواب، اشتها و سطح انرژی می‌شود و همچنین ممکن است به بازیابی علاقه به زندگی روزمره کمک کند. به همین منظور گاهی به عنوان قرص خواب نیز تجویز می شود. قرص سرترالین ممکن است باعث کاهش ترس، اضطراب و افکار ناخواسته هم شود. این دارو همچنین وسواس و اجبار برای انجام کارهای تکراری را (مانند وسواس در شست و شوی دست، وسواس شمارش و بررسی کردن) که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می‌کند، کاهش می‌دهد.

قرص سرترالین از پرمصرف ترین داروهای ضد افسردگی در کل جهان محسوب می شود. اما لازم است بدانید که تجویز و راهنمای مصرف قرص سرترالین ۵۰ و ۱۰۰ باید توسط روانپزشک انجام شود. در غیر این صورت، سعی کنید اگر تمایل به مصرف این دارو دارید؛ حتما با روانپزشک مشاوره کنید.

سرترالین برای درمان افسردگی، حمله‌ هراس، وسواس، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) استفاده می‌شود.

قرص سرترالین و عوارض آن و هر آنچه درباره آن باید بدانید

نحوه‌ی عملکرد داروی سرترالین:

سرترالین جزو مهارکننده‌های بازجذب هورمون سروتونین (SSRI) شناخته می‌شود. در نتیجه داروی سرترالین به بازگرداندن ماده طبیعی به نام سروتونین در مغز کمک می‌کند.
 

دارویی رایج قرص سرترالین:

داروی سرترالین به صورت قرص روکشدار ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرمی در بازار موجود است. در زیر برندهای رایج قرص سرترالین در بازار را خواهید دید:

* قرص آسنترا ۱۰۰ میلی گرم
* قرص آسنترا ۵۰ میلی گرم
* قرص اینوسترال ۱۰۰ میلی گرم
* قرص اینوسترال ۵۰ میلی گرم
* قرص مینو سرترالین ۵۰ میلی گرم
* قرص سرترابایول ۵۰ میلی گرم
* قرص سرترالین پورسینا ۵۰ میلی گرم
* قرص سرترالین عبیدی ۵۰ میلی گرم
* قرص سرترالین حکیم ۵۰ میلی گرم
* قرص سرترالین سها ۵۰ میلی گرم
* قرص سرترازین ۵۰ میلی گرم
* قرص زولامین ۵۰ میلی گرم
* کپسول سرترالین میدفارم ۱۰۰ میلی گرم
* کپسول سرترالین اکسیر ۱۰۰ میلی گرم
* قرص سرترالین هگزال ۵۰ میلی گرم
* قرص زولوفت (زلوفت) ۵۰ میلی گرم
* قرص زولوفت (زلوفت) ۱۰۰ میلی گرم
* قرص سرمنتا ۵۰ میلی گرم

قرص سرترالین و عوارض آن و هر آنچه درباره آن باید بدانید

تفاوت قرص سرترالین ۵۰ با ۱۰۰ میلی گرم

قرص سرترالین را با نام‌های دیگری چون زولوفت و آسنترا می‌شناسند. این دارو دو دوز مختلف ۵۰ و ۱۰۰ دارد، با توجه به شرایط بیمار و بنا به تشخیص پزشک از این دارو استفاده می‌شود. این دارو ازجمله داروهایی است که در دسته‌بندی داروهای ضدافسردگی قرار می‌گیرد و می‌تواند برای درمان اختلالات فکری، افسردگی، پانیک‌های عصبی و… مورد استفاده قرار بگیرد. هرچه شدت بیماری و این اختلالات بیشتر باشد پزشک ترجیح می‌دهد از دوز بالای آن(سرترالین۱۰۰) استفاده کند.

البته در بسیاری از مواقع پزشکان با دوز پایین(۵۰) است درمان را آغاز می‌کنند سپس به مرور زمان و با توجه به شدت بیماری فرد میان آن را افزایش می‌دهند.

این دارو عوارض بسیاری برای فرد دارد به همین دلیل است که از دوز پایین آغاز می‌شود، به تدریج پزشک دوز آن را افزایش می‌دهد.
 

نحوه مصرف سرترالین و دوز مصرفی

- قبل از شروع به مصرف سرترالین راهنمای دارویی داخل جعبه را با دقت بخوانید و از پزشک یا دکتر داروخانه راهنمایی بگیرید.

- این دارو به صورت خوراکی، همراه یا بدون غذا طبق تجویز پزشک و معمولا ۱ بار در روز (صبح یا شب) مصرف می‌شود.

- توصیه می‌شود کپسول خوراکی این دارو معمولا بعد از صبحانه یا پس از شام مصرف کنید.

- اگر برای مشکلات قاعدگی این دارو را مصرف می‌کنید، ممکن است پزشک شما سرترالین را برای هر روز ماه یا فقط ۲ هفته قبل از شروع دوره قاعدگی تجویز کند.

- دوز مصرف داروی سرترالین به وضعیت پزشکی بیمار و پاسخ‌دهی بدن به دارو بستگی دارد.

- برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی این دارو مانند خشکی دهان و گیجی ممکن است روانپزشک‌ درمان را از دوزهای کم این دارو شروع کند و بعد آن را اضافه کند.

- مصرف سرترالین در زمان‌های منظم باعث می‌شود بیشترین بهره از آن را ببرید. برای کمک به یادآوری، این دارو را در ساعت معینی هر روز مصرف کنید.

- مصرف قرص سرترالین طبق دستور پزشک بسیار اهمیت دارد.

- اگر احساس بهبود کردید به مصرف سرترالین ادامه دهید و بدون مشورت با روانپزشک مصرف سرترالین را قطع نکنید.

- ممکن است در ۲-۳هفته ی نخست درمان با این دارو علائم بهبودی را در خود نبینید با این حال به مصرف دارو ادامه دهید.

- در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند. بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و روانپزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید.

قرص سرترالین و عوارض آن و هر آنچه درباره آن باید بدانید

سندرم قطع مصرف

سندرم قطع داروی ضد افسردگی شرایطی است که می‌تواند به دنبال وقفه، کاهش دوز یا قطع داروهای ضد افسردگی از جمله سرترالین ایجاد شود. این علائم می‌تواند شامل علائم مانند آنفلوانزا، اختلال در خواب، حواس، حرکت، خلق و خوی و تفکر باشد. در بیشتر موارد علائم خفیف و کوتاه مدت است و بدون درمان برطرف می‌شود. موارد شدیدتر اغلب با تجویز مجدد یا موقت دارو با کاهش کندتر بهبود می‌یابد.
 

عوارض و نشانه های ترک قرص سرترالین:

اگر مصرف سرترالین را خودسرانه قطع کنید ممکن است بعضی شرایط بدتر شود. همچنین ممکن است عوارضی مانند تغییرات روانی، سردرد، خستگی و مشکلات خواب را تجربه کنید.

برای جلوگیری از این عوارض ممکن است پزشک شما در طی یک دوره کاهش مصرف داروی شما را قطع کند.

برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید. اگر دچار عارضه‌ای شدید یا شرایطتان بدتر شد سریعا با پزشک تماس بگیرید.

نشانه های ترک قرص سرترالین ممکن است از چند روز تا چند هفته بعد از آخرین زمان مصرف داروی سرترالین باقی بمانند. توقف ناگهانی مصرف داروی سرترالین ممکن است باعث یک یا چند مورد از نشانه های ترک زیر شود: تحریک پذیری، تهوع، احساس سرگیجه، استفراغ، کابوس شبانه، سردرد، و یا فلج شدن ناگهانی بدن.
 

دوز مصرف سرترالین

مقدار مصرف هر دارو را پزشک معالج تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمول این دارو به شرح زیر می باشد:

* بزرگسالان
 

افسردگی و اختلالات وسواس

* دوز اولیه: ۵۰ میلی گرم یکبار در روز
* دوز نگهدارنده: ۵۰ تا ۲۰۰ میلی گرم یکبار در روز
* تنظیم دوز این دارو در فواصل حداقل یک هفته ای انجام می شود.
 

اختلال پانیک و اختلالات اضطرابی

* دوز اولیه: ۲۵ میلی گرم یکبار در روز، بعد از یک هفته افزایش دوز به ۵۰ میلی گرم یکبار در روز
* دوز نگهدارنده: ۵۰ تا ۲۰۰ میلی گرم یکبار در روز.
 

عوارض جانبی سرترالین

در صورتی که پزشک داروی سرترالین را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی سرترالین را مصرف کرده‌اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند.

عوارض جانبی رایج:
مصرف سرترالین ممکن است منجر به عوارضی مانند موارد زیر شود:

* گیجی
* خواب آلودگی
* خشکی دهان
* افزایش تعرق
* از دست دادن اشتها
* درد معده
* اسهال
*مشکلات خواب .

اگر هر یک از این عوارض ادامه یافت یا بدتر شد به سرعت با پزشک خود تماس حاصل کنید.

عوارض جانبی جدی:
چنان‌چه با عوارضی جدی این دارو مانند موارد زیر را تجربه کردید سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

* خونریزی یا کبودی غیر طبیعی
* کاهش توان یا میل جنسی (تاخیر در انزال)
* گرفتگی عضلانی
* لرزش
* کاهش ناگهانی وزن

عوارض جانبی نادر:
اگر عوارض نادر اما جدی این دارو مانند موارد زیر را مشاهده کردید سریعا با پزشک تماس بگیرید.

* مدفوع تیره یا خونی
* استفراغ به شکل قهوه
* درد چشم، ورم یا قرمزی چشم
* گشادی مردمک
* تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگین کمان دور منابع نوری موقع شب)
 

سندورم سروتونین:

این دارو سطح سروتونین را در بدن افزایش می‌دهد و به ندرت منجر به بیماری بسیار جدی به نام سندروم/مسمومیت سروتونین شده است. همچنین این خطر با استفاده از دیگر داروها که باعث افزایش سطح سروتونین می‌شوند افزایش می‌یابد لذا تمام داروهایی که مصرف می‌کنید را به اطلاع پزشکتان برسانید. اگر عوارضی مانند تپش قلب، توهم، ناهماهنگی در حرکات، سرگیجه شدید، تهوع، استفراغ و اسهال شدید، لرزش ماهیچه‌ای، تب بی‌دلیل، آشفتگی و بی‌حوصلگی بی‌دلیل را تجربه کردید سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

خطر افزایش بیش از حد سروتونین با استفاده از دیگر داروها که باعث افزایش سطح سروتونین می‌شوند افزایش می‌یابد. لذا تمام داروهایی که مصرف می‌کنید را به اطلاع روانپزشک برسانید.

قرص سرترالین و عوارض آن و هر آنچه درباره آن باید بدانید

مشکلات جنسی و سرترالین:

به ندرت در مردانی که از این دارو استفاده می‌کنند، نعوظ دردناک و طولانی مدت در حدود ۴ ساعت یا بیشتر دیده شده است. اگر این نعوظ طولانی مدت و دردناک رخ داد، مصرف دارو را قطع کنید و با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید زیرا ممکن است مشکلاتی دائمی به وجود بیاورد. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت نمایید.
 

عوارض جانبی  آلرژیک:

لازم است بدانید واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی سرترالین نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی‌ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

قرص آسنترا نام دیگر سرترالین است و جز دسته داروهای ضدافسردگی محسوب می شود.
 

موارد احتیاط مصرف سرترالین

اگر به داروی سرترالین حساسیت دارید یا هر حساسیت دیگری دارید قبل از مصرف این دارو را پزشک یا داروساز مشورت کنید. داروی سرترالین ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود.

سابقه پزشکی:
قبل از مصرف سرترالین سوابق پزشکی خود و خانواده‌تان را به اطلاع پزشک برسانید؛ مخصوصا:

* سابقه اختلال دوقطبی یا افسردگی شیدایی
* مشکلات خونریزی
* بیماری‌های کبدی
* تشنج
* بیماری تیروئید
* سابقه گلوکوم (آب سیاه) در خانواده (نوع زاویه بسته).
 

هشدارها:

داروی سرترالین ممکن است موجب خواب‌آلودگی و تاری دید شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانی که در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید.

هنگام مصرف سرترالین از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری جوآنا با پزشک خود صحبت کنید.

قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید (شامل داروهای تجویزی، غیر تجویزی و داروهای گیاهی) را با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید.

این دارو ممکن است بر نتایج برخی از آزمایش‌های پزشکی مانند آزمایش مغز بیماری پارکینسون تاثیر بگذارد. در نتیجه کارکنان آزمایشگاه و پزشکتان را از مصرف این دارو آگاه سازید.

در مدت درمان بااین دارو حساسیت بدن شما به نور بیشتر خواهد شد لذا از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خودداری نمایید و از کرم های ضدآفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید.

مصرف گریپ فروت یا آب گریپ فروت در رژیم غذایی باعث افزایش احتمال عوارض ناشی از سرترالین می شود لذا مصرف این ماده غذایی را در رژیم خود محدود نمایید.

در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید، چک کردن قند خون روزانه نسبت به قبل، از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا این دارو می تواند سطح قند خون شما را تغییر دهد. در صورت بروز این مشکل توصیه های لازم را از پزشک خود دریافت نمایید.

الکل و سرترالین:
همانطور که در بالا نیز  گفته شد، هنگام مصرف سرترالین از خوردن الکل پرهیز کنید. مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.

سالمندان:
سالمندان ممکن است در مقابل عوارض این دارو مثل خونریزی و عدم تعادل حساسیت بیشتری نشان بدهند. همچنین اگر نوعی عدم تعادل (هیپوناترمی) را مخصوصا زمانی که قرص آب مصرف می‌کنند تجربه کنند. عدم تعادل باعث افزایش خطر سقوط می‌شود.

کودکان:
کودکان ممکن است به عوارض قرص سرترالین ۵۰ و سرترالین ۱۰۰، مخصوصا کاهش اشتها و کاهش وزن، حساس‌تر باشند. همواره قد و وزن کودکی که سرترالین مصرف می‌کند را تحت نظر داشته باشید.

بارداری:
چنانچه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری داروی سرترالین را استفاده کنید. زیرا ممکن است برای جنین مضر باشد. همچنین نوزادان مادرانی که تحت درمان سرترالین در سه ماه آخر بارداری بوده‌اند، به ندرت نشانه‌هایی از ترک دارو مانند مشکلات تغذیه‌ای و تنفسی، تشنج، انقباض عضلانی و یا گریه مداوم از خود نشان داده‌اند. اگر متوجه هر کدام از این عوارض در نوزاد شدید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

از آن‌جایی که مشکلات روانی و روحی مانند افسردگی، اختلالات وسواس، اختلال اضطراب و اختلال روانی پس از سانحه می‌توانند شرایط سختی باشند، از قطع دارو اجتناب کنید؛ مگر این‌که توسط پزشک تجویز شده باشد.

اگر قصد بارداری دارید با پزشک خود در مورد فواید و خطرات استفاده از سرترالین در زمان حاملگی مشورت کنید.

قرص سرترالین و عوارض آن و هر آنچه درباره آن باید بدانید

مصرف سرترالین هنگام شیردهی

سرترالین یکی از داروهای ضد افسردگی ترجیحی است که هنگام شیردهی می‌توان آن را مصرف کرد. همچنین این دارو توسط بسیاری از مادران شیرده بدون اینکه عارضه و مشکلی جدی ایجاد کند مورد مصرف قرار می‌گیرد. سرترالین به مقدار کم به شیر مادر منتقل می‌شود و تعداد کمی از نوزادان شیرخوار با عوارض جانبی روبه رو می‌شوند. اگر با این مشکل بر خوردید که نوزاد شما مانند قبل شیر نمی‌خورد و یا به طرز غیرمعمول خواب آلود است و یا هر مشکل دیگری ذهن شما را به خود مشغول کرده است باید هرچه سریع‌تر با پزشک‌تان در این باره صحبت کنید.
 

خطر خودکشی با سرترالین

داروهای ضد افسردگی برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله افسردگی و سایر اختلالات روحی و روانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها برای جلوگیری از افکار یا اقدام به خودکشی استفاده می‌شود و مزایای مهم زیادی دارد. با این حال مطالعات نشان داده تعداد کمی از افراد مصرف کننده داروهای ضد افسردگی (خصوصا افراد زیر ۲۵ سال) ممکن است دچار افسردگی شدید، دیگر اختلالات روانی و افکار یا اقدام به خودکشی شوند. از این رو حتما در مورد خطرات و مزایای مصرف داروهای ضد افسردگی (خصوصا برای افراد کمتر از ۲۵ سال)، حتی اگر مصرف این دارو برای درمان موارد اختلالات روحی و روانی نباشد، با متخصص اعصاب و روان مشورت نمایید.

اگر متوجه شدید شرایط افسردگی بدتر شده یا دیگر شرایط روانی به وجود آمده سریعا با روانپزشک تماس بگیرید. همچنین در صورت مشاهده تغییرات رفتاری غیر طبیعی (مانند احتمال افکار یا اقدام به خودکشی) یا دیگر تغییرات خلقی (مانند تشدید اضطراب، حملات اضطرابی، مشکلات خواب، خشونت یا احساس عصبانیت، اعمال بدون فکر و هیجانی، بی‌حوصلگی شدید و حرف زدن سریع) سریعا به روانپزشک مراجعه نمایید. هنگام مصرف داروی ضد افسردگی جدید یا تغییر دوز مصرف دارو شرایط بیمار با دقت بررسی کنید.

اگر در حین مصرف سرترالین درگیر افکار خودکشی شدید یا احساس کردید که افسردگی و یا اضطراب، خشونت و یا مشکلات خوابتان زیادتر شده است سریعا با روانپزشک تماس بگیرید.
 

تداخلات دارویی سرترالین با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی سرترالین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن، نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی تان را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید. و بدون صلاحدید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی سرترالین نفرمایید.

داروهایی که موجب خونریزی و کبودی می شوند:
پیموزید و دیگر داروهایی که ممکن است موجب خونریزی یا کبودی (آنتی‌پلاتلت‌هایی مانند کلوپیدوگرل، ضد التهاب‌های غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و رقیق‌کننده‌هایی مانند وارفارین) شوند با سرترالین ممکن است تداخل داشته باشند. آسپرین نیز امکان خونریزی را موقع مصرف این دارو افزایش می‌هد.

داروهای بازدارنده مونوآمین اکسیداز (MAO):
مصرف سرترالین همراه با داروهای بازدارنده مونوآمین اکسیداز (MAO) ممکن است موجب تداخل کشنده‌ای شود. از مصرف بازدارنده‌های منوآمین اکسیداز مانند آیزوکروبوکسازید، لینزولید، متیلن آبی، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، رازاگیلین، سافینامید، سلژیلین و ترانیل سیپرومین همراه با سرترالین جدا خوداری فرمائید.

همچنین نباید اکثر بازدارنده‌های مونو آمید اکسیداز را ۲ هفته قبل یا بعد از مصرف قرص سرترالین مصرف کرد. برای اطلاعات در این زمینه با روانپزشک مشورت کنید.

داروهای گروه بازدارنده‌های بازجذب سروتونین (SSRI) مانند سرترالین هرگز نباید همزمان با داروهای گروه بازدارنده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOI) مصرف شوند.

قرص سرترالین و عوارض آن و هر آنچه درباره آن باید بدانید

داروهای بازجذب سروتونین:

اگر سرترالین را با داروهای دیگری که سطح سروتونین بدن را افزایش می‌دهند مصرف کنید خطر ایجاد سندروم/مسمومیت سروتونین را افزایش می‌دهید. قرص‌های اکستاسی/MDMA، قرص‌های ضد افسردگی مانند فلوکستین/پروکستین، داروهای مهارکننده‌ی جذب مجدد سروتونین و نوراپی نفرین SNRI) مانند دولوکستین/ونلافاکسین، تیپتوفان، نمونه‌هایی از این افزایش‌دهنده‌های سروتونین هستند که باعث افزایش خطر سندروم/مسمومیت سروتونین می‌شوند.

داروهای زیر ممکن است با داروی سرترالین تداخل داشته باشد. در صورت مصرف این داروها، پزشک خود را مطلع سازید.
* داروهایی که خواب آلودگی ایجاد می‌کنند (مخدرهایی که کاهنده سرفه یا درد هستند مثل: کدئین)
* الکل
* ماری جوآنا
* داروهای خواب یا ضداضطراب (آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)
* شل کننده عضلانی (کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین)
* آنتی هیستامین‌ها (سیترزین، دیفن هیدرامین).

نکته ی مهم:
آسپرین امکان خونریزی را موقع مصرف این دارو افزایش می‌دهد. با این وجود اگر پزشکتان برای جلوگیری از سکته یا حمله قلبی برای شما دوز مصرفی کم آسپرین (معمولا دوز ۸۱-۳۲۵ میلی‌گرم در روز) تجویز کرده است، به مصرف آن ادامه دهید و در مورد ادامه مصرف آسپرین با دکتر قلب خود مشورت کنید.

موارد منع مصرف:
سابقه حساسیت به سرترالین یا داروهای مشابه، رنگ ها و مواد محافظ
مصرف داروهای مونوآمین اکسیداز مانند سلژیلین، ایزوکربوکسازید و ترانیل سیپرومین در ۱۴ روز گذشته
مصرف داروهای آنتی سایکوتیک یا داروهای روان پریشی مثل داروی پیموزاید.
 

علائم اوردوز سرترالین

اگر علائم اوردوز این دارو مانند از هوش رفتن و مشکلات تنفسی را مشاهده کردید سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو شامل سرگیجه و از هوش رفتن می‌شوند.
 

سوالات متداول شما در مورد قرص سرترالین

اگر دوز مصرفی سرترالین را فراموش کردم چکار کنم؟

اگر دوز مصرفی داروی سرترالین را فراموش کردید، در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی، به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید، نیازی به مصرف دو برابر دارو نیست و فقط دوز مقرر را مصرف کنید.
 

نحوه نگهداری صحیح سرترالین چیست؟

برای نگهداری صحیح داروی سرترالین، آن را در دمای اتاق، دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید و در حمام نگهداری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.
 

سرترالین بهترین داروی ضد افسردگی است؟

داروهای ضد افسردگی متنوع با اثرات متفاوت وجود دارند در صورتی که احساس می کنید این دارو مناسب شما نمی باشد می توانید با پزشک خود درباره تغییر دارو صحبت کنید اما از قطع درمان خودداری نمایید.

در مقایسه با سایر SSRIها، سرترالین تمایل دارد با میزان بیشتری از عوارض روانی و اسهال همراه باشد. به غیر از فلوکستین، نسبت به سایر SSRIها فعال کننده تر است (یعنی با میزان بالاتر اضطراب، آشفتگی، بی خوابی و غیره همراه است). با گذشت بیش از شش ماه از درمان سرترالین برای افسردگی، افراد افزایش وزن غیرمعمول ۰٫۱٪ نشان دادند. به‌طور مشابه، یک درمان ۳۰ ماهه با سرترالین برای OCD منجر به افزایش متوسط وزنی۱٫۵ درصد (۱ کیلوگرم) شد. اگرچه تفاوت به اهمیت آماری نرسید، افزایش وزن برای فلوکستین (۱٪) کمتر بود اما برای سیتالوپرام، فلووکسامین و پاروکستین (۲٫۵٪) بیشتر بود. شیوع اسهال با سرترالین — به ویژه هنگامی که در دوزهای بالاتر تجویز می‌شود — از سایر SSRIها بیشتر است.
 

مصرف همزمان آسنترا و فلوکستین مناسب است؟

در برخی مواقع دیده شده که افراد در کنار آسنترا (سرترالین) از داروی فلوکستین نیز استفاده می کنند. فلوکستین هم یک داروی ضد افسردگی است. این باور وجود دارد که در صورت مصرف همزمان، اثر بخشی دارو بیش تر می شود و سریع تر می توان افسردگی را درمان کرد. این در حالیست که مصرف این دو دارو در کنار هم می تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد و به هیچ عنوان توصیه نمی شود. تنها در صورتی این دو دارو با هم مصرف می شود که پزشک با بررسی کامل شرایط فرد این دو را تجویز کرده باشد.
 

آیا می توانم داروی سرترالین را با الکل همزمان مصرف کنم؟

یکی از مهمترین و شایع ترین سوال هایی که پرسیده می شود این است که آیا می توان به هنگام مصرف قرص سرترالین، الکل را مصرف نمود یا خیر. توصیه کلی در حین مصرف داروی سرترالین این است که کاملا از مصرف الکل اجتناب نمایید. حتی میزان کم الکل نیز می تواند با داروی سرترالین تداخل ایجاد نموده و عوارض جانبی ناخواسته در فرد ایجاد کند. ترکیب الکل و داروی سرترالین قادر به ایجاد عوارض جانبی است و نوشیدن الکل می تواند باعث بدتر شدن بیماری افسردگی شود.
 

آیا می توان همراه با قرص سرترالین ویتامین را نیز مصرف نمود؟

به طور کلی هیچ تداخلی بین ویتامین ها و زولوفت یافت نشده است. اما ضرورتا بدین معنی نیست که هیچ تداخلی وجود ندارد. همیشه با روانپزشک مشورت نمایید.
 

آیا می توان همراه با سرترالین ویتامین D مصرف نمود؟

به طور کلی هیچ تداخلی بین قرص سرترالین و ویتامین D۳ یافت نشده است. این ضرورتا بدین معنی نیست که هیچ تداخلی بین ویتامین دی و سرترالین وجود ندارد. همیشه قبل از مصرف با روانپزشک خود مشورت نمایید.
 

 آیا با مصرف سرترالین دچار کاهش وزن می شوم؟

اگر در زمان مصرف قرص سرترالین دچار کاهش وزن شدید، به روانپزشک  اطلاع دهید. اگرچه قرص سرترالین معمولا با افزایش وزن مرتبط است، ممکن است با تاثیر بر اشتها باعث کاهش وزن در کوتاه مدت نیز شود. البته معمولااین عارضه در طول هفته های اول درمان شایع تر است.
 

داروی سرترالین را به عنوان قرص چاقی یا لاغری مصرف کنم؟

مصرف این دارو صرفا برای چاقی یا لاغری به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که چاقی و یا لاغری از عارضه های جانبی قرص سرترالین است و می تواند مشکلات جدی تری به همراه داشته باشد.
 

سرترالین خارجی بهتر است یا ایرانی؟

برخی اصرار به مصرف نوع خارجی این دارو دارند. بر اساس مشاهدات، تفاوتی در اثر بخشی نوع ایرانی یا خارجی آن وجود ندارد و فقط اثر تلقینی دارو های خارجی ممکن است روی شما تاثیر بگذارد.

قرص سرترالین و عوارض آن و هر آنچه درباره آن باید بدانید

سرترالین ۵۰ به عنوان قرص تاخیری استفاده کنم؟

دیده شده است که سرترالین ۵۰ به عنوان قرص تاخیری جهت درمان زودانزالی نیز استفاده می‌گردد؛ با این حال مصرف آن به این منظور چندان موثر نیست، برای اطلاع از سایر انواع قرص تاخیری کلیک کنید.
 

هشدار ها سرترالین

در بیماران با اختلالات کبدی یا کلیوی - بیماران قلبی - سابقه حملات تشنج - اختلالات انعقادی -گلوکوم با زاویه بسته و سابقه مانیا بایستی با احتیاط مصرف شود، در بیماران با اختلال کبدی کاهش دوز بایستی مد نظر باشد.

بی ضرری و اثر بخشی سرترالین در کودکان برای درمان افسردگی - اختلالات پانیک - موارد PTSD و اختلالات اضطرابی اجتماعی ثابت نشده است
 

دارو های هم گروه سرترالین

* سیتالوپرام
* اس سیتالوپرام
* فلوکستین
* فلووکسامین
* پاروکستین


منبع: سایت دکترتو
سایت دارویاب
سایت پزشک خوب


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
نواهنگ «دلشوره شیرین»/ پویانفر، فصولی و نوشه ور
نواهنگ «دلشوره شیرین»/ پویانفر، فصولی و نوشه ور

نواهنگ «دلشوره شیرین»/ پویانفر، فصولی و نوشه ور

سفر عشق/ محمدحسین پویانفر
سفر عشق/ محمدحسین پویانفر

سفر عشق/ محمدحسین پویانفر

آه من الفراق ای کعبه عراق/ پویانفر
آه من الفراق ای کعبه عراق/ پویانفر

آه من الفراق ای کعبه عراق/ پویانفر

عشق فقط کربلا عشق فقط یا حسین/ پویانفر
عشق فقط کربلا عشق فقط یا حسین/ پویانفر

عشق فقط کربلا عشق فقط یا حسین/ پویانفر

لیلای منی مجنون تو ام هر شب تو حرم مهمون توام/ پویانفر
لیلای منی مجنون تو ام هر شب تو حرم مهمون توام/ پویانفر

لیلای منی مجنون تو ام هر شب تو حرم مهمون توام/ پویانفر

دلم حرم میخواد/ حیدر خمسه
دلم حرم میخواد/ حیدر خمسه

دلم حرم میخواد/ حیدر خمسه

معرفی کتاب«آه» نوشته یاسین حجازی
معرفی کتاب«آه» نوشته یاسین حجازی

معرفی کتاب«آه» نوشته یاسین حجازی

چه جوری نماز آیات بخونیم؟/ آموزش احکام
چه جوری نماز آیات بخونیم؟/ آموزش احکام

چه جوری نماز آیات بخونیم؟/ آموزش احکام

تزورونی اعاهدکم.../ باسم کربلایی
تزورونی اعاهدکم.../ باسم کربلایی

تزورونی اعاهدکم.../ باسم کربلایی

حکمت | چله‌ی چندم امام حسینه؟ / استاد توکلی
حکمت | چله‌ی چندم امام حسینه؟ / استاد توکلی

حکمت | چله‌ی چندم امام حسینه؟ / استاد توکلی

از خود سفر کنیم
از خود سفر کنیم

از خود سفر کنیم

حکمت | کشتی بدون قطب‌نما / استاد عالی
حکمت | کشتی بدون قطب‌نما / استاد عالی

حکمت | کشتی بدون قطب‌نما / استاد عالی

حکمت | من سنتی‌ام / استاد علوی تهرانی
حکمت | من سنتی‌ام / استاد علوی تهرانی

حکمت | من سنتی‌ام / استاد علوی تهرانی

علل و علائم اسهال در نوزاد
علل و علائم اسهال در نوزاد

علل و علائم اسهال در نوزاد

علل و نحوه درمان یبوست در نوزاد
علل و نحوه درمان یبوست در نوزاد

علل و نحوه درمان یبوست در نوزاد

اختلاف آمریکا و اروپا به فروپاشی اروپا می‌انجاد!
اختلاف آمریکا و اروپا به فروپاشی اروپا می‌انجاد!

اختلاف آمریکا و اروپا به فروپاشی اروپا می‌انجاد!

این موکب به اون موکب/ محمدحسین پویانفر
این موکب به اون موکب/ محمدحسین پویانفر

این موکب به اون موکب/ محمدحسین پویانفر

آینده روباتیک کشاورزی
آینده روباتیک کشاورزی

آینده روباتیک کشاورزی

نوحه «سلام» /محمدحسین پویانفر
نوحه «سلام» /محمدحسین پویانفر

نوحه «سلام» /محمدحسین پویانفر

رندان تشنه لب/ مداحی اربعین: پویانفر
رندان تشنه لب/ مداحی اربعین: پویانفر

رندان تشنه لب/ مداحی اربعین: پویانفر

نائب الزیاره/ نواهنگ اربعین: محمدحسین پویانفر
نائب الزیاره/ نواهنگ اربعین: محمدحسین پویانفر

نائب الزیاره/ نواهنگ اربعین: محمدحسین پویانفر