0
ویژه نامه ها

دستور پخت کیک قهوه خانگی

کیک قهوه یکی از کیک‌های خوشمزه و خوش‌طعم است که طرفداران خاص خودش را دارد. می‌توانید این کیک را برای مهمانی‌های عصرانه یا تولد در منزل تهیه کنید و در کنار خانواده و دوستان از خوردن آن لذت ببرید. اگر دوست دارید، با طرز تهیه این کیک خوشمزه آشنا شوید.
دستور پخت کیک قهوه خانگی

مواد اولیه لازم برای تهیه کیک قهوه

آرد: ۲۵۰ گرم

شکر: ۱۸۰ گرم

پودر کاکائو: ۲ قاشق مرباخوری

پودر قهوه: ۱ قاشق سوپخوری

روغن مایع: ۲/۳ پیمانه

تخم‌مرغ: ۳ عدد

شیر: ۲/۳ پیمانه

وانیل: ۱/۴ قاشق چایخوری

بکینگ‌ پودر: ۲ قاشق چایخوری

نمک: ۱/۸ قاشق چایخوری
 

طرز تهیه کیک قهوه

۱- قهوه + پودر کاکائو را در شیر حل کنید، روی حرارت قرار دهید تا گرم شود. سپس تخم مرغ + شکر + وانیل را داخل یک ظرف مناسب بریزید و با دور تند همزن هم بزنید تا کرم رنگ و کش‌دار شود. در مرحله بعد روغن مایع را هم اضافه کنید و دوباره مواد را با هم مخلوط کنید تا یک‌دست شود. مخلوط شیر سرد + قهوه و پودر کاکائو را هم اضافه کنید و هم بزنید.
 
۲- آرد را ۳ بار الک کنید و به همراه بکینگ‌پودر و نمک در چند مرحله به مواد اضافه کنید. بعد از هر بار اضافه کردن آرد با لیسک مواد را مخلوط کنید تا مایه کیک یک‌دست شود. توجه داشته باشید مواد را باید از یک جهت و آرام هم بزنید. اگر خیلی سریع هم بزنید، کیک شما کم‌تر پف می‌کند. در عین حال طوری مواد را هم بزنید که کاملاً با هم ترکیب شوند و آرد به صورت گوله‌ای در قالب باقی نماند. اگر مواد را خوب با هم ترکیب نکنید، بعد از پخت کیک گلوله‌های آرد را در بافت کیک مشاهده می‌کنید که مطمئناً مطلوب نیست.
 
۳- کف قالب مورد نظر کاغذ روغنی پهن کنید یا اینکه با روغن جامد چرب کنید و مواد را از وسط قالب داخل آن بریزید و به صورت یک‌نواخت در کل قالب پهن کنید. اگر خواستید دیواره‌ها را هم با روغن چرب کنید، حتماً بعد از روغن زدن دیواره‌ها آن را آردپاشی کنید تا مانع پف کردن کیک نشود.

برای این حجم از مواد قالب ۲۰ سانتی مناسب است. درنهایت قالب را چند بار آرام به زمین بکوبید تا هواگیری شود.

سپس در دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۴۵ دقیقه در طبقه وسط فر قرار بدهید. برای اینکه متوجه شوید کیک پخته است، سیخ چوبی یا خلال دندان را داخل کیک بزنید. اگر مواد به آن نچسبید؛ یعنی کیک شما پخته است. برای امتحان اینکه کیک پخته است یا نه، سیخ را از وسط کیک فرو کنید؛ چون دیواره،‌ها زودتر می‌پزد.
 
دستور پخت کیک قهوه خانگی

۴- وقتی کیک پخت و خواستید آن را از فر خارج کنید، ابتدا فر را خاموش کنید. بعد در آن را باز کنید و اجازه دهید کیک چند دقیقه داخل فر خاموش با در باز بماند.

اگر بالافاصله از فر خارج کنید، پف کیک می‌خوابد؛ چون یک دفعه از یک محیط خیلی گرم وارد محیط سرد می‌شود. درنتیجه به کیک شوک وارد می‌شود.

همچنین وقتی کیک را از فر خارج کردید، یک دفعه آن را در محیط سرد قرار ندهید. به عنوان مثال آن را روی سنگ اوپن یا در مسیر باد کولر قرار ندهید.
 
۵- بعد از اینکه کیک را از فر خارج کردید، اجازه دهید کم‌کم سرد شود. سپس با کاردک یا اگر نداشتید با چاقو دور کیک را از قالب جدا کنید.

بعد کیک را روی توری برگردانید. توری پنجره‌ای، پلاستیکی یا فلزی که می‌توانید از لوازم قنادی‌ها تهیه کنید و به جای سینی از آن استفاده کنید.
 
۶- این کیک را می‌توانید به صورت ساده یا با شکلات آب شده یا گاناش سرو کنید. برای تهیه گاناش ۱۵۰ گرم شکلات تخته‌ای را به صورت حبه‌ای ریز خرد یا رنده کنید. سعی کنید از شکلات با کیفیت استفاده کنید تا درنهایت نتیجه بهتری بگیرید.

سپس ۱۵۰ گرم خامه صبحانه را در شیرجوش بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. وقتی از کناره‌ها جوش ریز زد و حالت روان پیدا کرد، از روی حرارت بردارید و شکلات را به آن اضافه کنید. وقتی شکلات در خامه گرم آب شد، گاناش آماده است. درصورت تمایل می‌توانید از شکلات سفید هم استفاده کنید. 1
 

نکات پخت انواع کیک

۱- برای درست کردن هر کیکی باید مواد اولیه را به دمای محیط برسانید؛ بنابراین حداقل نیم ساعت قبل از شروع همه مواد را از یخچال خارج کنید و اجازه بدهید به دمای محیط برسند. همیشه آرد و سایر مواد خشک را ۳ بار الک کنید. این کار باعث هواگیری و سبک شدن آرد می‌شود. درنتیجه بافت کیک شما بهتر می‌شود. برای الک کردن آرد حتماً آن را از الک ریز رد کنید.
 
نکته مهم دیگری که در مورد آرد باید به آن توجه کنید، این است که کیفیت آرد‌های موجود در بازار متفاوت است. به همین دلیل متناسب با کیفیت آرد ممکن است میزان آن کم‌تر یا بیش‌تر از مقداری شود که در دستور گفته شده است؛ بنابراین موقع اضافه کردن آرد به این مسئله توجه داشته باشید. اگر دیدید مواد کیک درحال سفت شدن است و هنوز مقداری از آرد باقی مانده است، یعنی آردی که اضافه کرده‌اید، کافی است و بقیه را دیگر اضافه نکنید.
 
اگر هم طبق دستور عمل کردید و حس کردید مواد کیک هنوز به آن غلظتی که باید برسد، نرسیده است؛ یعنی باید کمی بیش‌تر آرد اضافه کنید؛ بنابراین شما همیشه مقدار آردی را که در دستور گفته شده است، تهیه کنید. حال ممکن است این مقدار باتوجه به کیفیت آرد کم یا زیاد شود.
 
۲- همیشه ۲۰ دقیقه قبل از اینکه کیک آماده رفتن در فر شود، فر را روشن کنید تا گرم شود. دقیق بودن دمای فر در پخت کیک نقش بسیار مهمی دارد. وقتی قالب را در فر می‌گذارید، باید دقیقاً به همان دمای گفته شده در دستور رسیده باشد و در طول پخت هم تغییر دما ندهد؛ اما معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر‌های مختلف متفاوت است.
 
به عنوان مثال اگر در دستور گفته شده است که دمای فر ۱۷۵ درجه به مدت ۴۵ دقیقه باشد، ممکن است در فر شما با این دما و مدت نتیجه مطلوب حاصل نشود و این مسئله به این دلیل است که در واقع فر شما به آن دمای گفته شده، نرسیده است. یعنی شما فر را روی دمای ۱۷۵ درجه تنظیم کرده‌اید؛ اما درواقع دمای واقعی فر شما ۱۷۵ نیست و ممکن است کم‌تر یا بیش‌تر از این دما بوده باشد.
 
کسانی که سابقه پخت شیرینی و کیک را دارند، معمولاً قلق فری که از آن استفاده می‌کنند، دست‌شان است. مثلاً می‌دانند اگر در دستور گفته شده دمای ۱۷۵ درجه در فری که استفاده می‌کنند، این دما روی درجه ۱۸۵ حاصل می‌شود. اگر زیاد با فر کار نکرده‌اید و دمای فرتان را نمی‌دانید، بهترین کار تهیه دماسنج فر است. استفاده از دماسنج فر بسیار ساده است و باید آن را به طبقه فر آویزان کنید.
 
به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور‌ها گفته می‌شود، بر مبنای فر برقی است. اگر از فر گازی استفاده می‌کنید و دماسنج فر ندارید، دما راحدود ۱۰ درجه سانتی‌گراد بیش‌تر بگذارید؛ اما دمایی که گفته می‌شود، باز به فر شما بستگی دارد و باید قلق فر دستتان بیاد. با چندبار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.
 
۳- سعی کنید یک ترازوی دیجیتال و پیمانه‌های استاندارد آشپزی تهیه کنید؛ چون در تهیه کیک و شیرینی اندازه دقیق مواد اولیه بسیار مهم است.

اندازه‌گیری با ترازوی دیجیتال نسبت به پیمانه‌ها دقیق‌تر است؛ چون خیلی از افراد طریقه صحیح استفاده از پیمانه‌ها را نمی‌دانند.

اگر خواستید با پیمانه اندازه‌گیری کنید، برای اندازه‌گیری مواد خشک مثل آرد قبل از پیمانه زدن مواد را با قاشق هم بزنید. چون این مواد بعد از مدتی حالت فشرده پیدا می‍کنند. نکته مهم دیگری که در فرآیند پیمانه زدن باید رعایت کنید، این است که مواد را با قاشق داخل پیمانه بریزید و به هیچ عنوان پیمانه را داخل ظرف حاوی مواد نزنید؛ چون در این حالت اندازه‌ها دقیق نمی‌شوند، وقتی مواد را داخل پیمانه می‌ریزید، نباید سر پر و گنبدی شکل باشد.

۴- همیشه زمان به هم زدن تخم‌مرغ چندین بار هم‌زن را خاموش کنید و اطراف ظرف را با کمک لیسک تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره‌ای از تخم‌مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشد و الا با اینکه از وانیل استفاده می‌کنید، باز کیک بوی تخم‌مرغ می‌گیرد. خیلی از افراد فکر می‌کنند که وانیل و طعم دهنده‌ها بوی بد تخم‌مرغ را از بین می‌برد، درحالی‌که این فکر اشتباه است. آن‌چه بوی بد تخم‌مرغ را از بین می‌برد، درست هم زدن تخم‌مرغ است، پس این مرحله را با دقت انجام دهید.
 
۵- در انتخاب قالب کیک دقت کنید. اگر قالب نسبت به مواد کوچک یا بزرگ باشد، نتیجه مطلوبی نمی‌گیرید. همیشه باید قالبی انتخاب کنید که وقتی مواد کیک را در آن ریختید، ۱/۳ قالب خالی بماند. نکته مهم دیگر در پخت کیک انتخاب جنس قالب است.

قالب‌های متنوع و گران‌قیمت زیادی در بازار موجود است. وقتی برای خرید قالب مراجعه می‌کنید، باتوجه به تنوع ممکن است در انتخاب آن سردرگم شوید.

یکی از بهترین قالب‌ها برای تهیه انواع کیک که نسبت به سایر قالب‌ها قیمت مناسبی هم دارد، قالب‌های گالوانیزه است.
 
۶- یک نکته خیلی مهم که در پخت انواع کیک باید رعایت کنید، این است که در فر را قبل از ۳۰ دقیقه به هیچ عنوان باز نکنید.

اگر این کار انجام دهید، تمام زحمات‌تان هدر می‌رود؛ چون در این صورت کیک پف نمی‌کند. همچنین وقتی می‌خواهید کیک را داخل قالب بریزید، از وسط بریزید. بعد به اطراف پخش کنید و سعی کنید کیک را طوری در قالب بریزید که مواد به صورت یک‌نواخت همه جا پخش شود.
 
۷- درنهایت اینکه سعی کنید از مواد اولیه مرغوب در پخت کیک و شیرینی استفاده کنید. اگر مواد شما مرغوب نباشد، به هیچ عنوان نتیجه مطلوبی نمی‌گیرید.

به عنوان مثال ممکن است همه نکات را رعایت کرده باشید؛ اما درنهایت کیک شما سفت شده است.

این امر می‌تواند به این دلیل باشد که آردی که استفاده کرده‌اید، مرغوب نبوده است. 2

دستور پخت کیک قهوه خانگی
 

خواص قهوه

 
1- قهوه می‌تواند انرژی شما را بالا ببرد و شما را هشیارتر کند
قهوه باعث می‌شود کمتر احساس خستگی کنید و هشیاری شما را بالا می‌برد. این خاصیت به خاطر وجود یک ماده‌ی محرک در قهوه به نام کافئین است که در واقع، رایج‌ترین ماده‌ی روان‌گردان در دنیا است.

به عبارت ساده، پس از نوشیدن قهوه، کافئین جذب جریان خون می‌شود. این ماده پس از عبور از ایست بازرسی مغز، به سیستم اعصاب مرکزی می‌رسد.

کافئین پس از ورود به سیستم اعصاب مرکزی، به سراغ آدنوزین (عامل احساس خستگی و خواب‌ آلودگی) می‌رود و مانع فعالیت آن می‌شود.

کافئین سبب افزایش تولید نوراپی‌نفرین و دوپامین می‌شود. نوراپی‌نفرین برای حفظ دقت، کنترل احساسات، یادگیری و ادراک ضروری است و دوپامین عامل توانایی، انرژی و لذت است.

آزمایش‌های کنترل‌ شده‌ی بسیار روی انسان‌ها، نشان می‌دهد قهوه، جنبه‌های مختلفی از عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد، برای نمونه: حافظه، خلق و خو، هشیاری، انرژی، زمان واکنش و عملکرد شناختی.
 
۲- قهوه می‌تواند اثرات چربی‌ سوزی داشته باشد
آیا می‌دانستید کافئین تقریبا در تمام مکمل‌های چربی‌ سوزی موجود در بازار، وجود دارد؟ یک دلیل خوب برای این ادعا هست: کافئین یکی از معدود مواد طبیعی است که خاصیت چربی‌سوزی آن، در عمل، اثبات شده است.

مطالعات متعدد نشان می‌دهد کافئین می‌تواند میزان سوخت و ساز بدن را ۳ تا ۱۱ درصد بالا ببرد. مطالعات دیگر حاکی از آن است که کافئین دقیقا می‌تواند چربی‌سوزی را به اندازه‌ی ۱۰ درصد در افراد چاق و ۲۹ درصد در افراد لاغر، افزایش دهد. هرچند، این امکان وجود دارد که با مصرف طولانی‌مدت قهوه، این اثرات کم شود.
 
۳- کافئین می‌تواند عملکرد فیزیکی را به طور چشمگیری بهتر کند
کافئین، سیستم عصبی را تحریک می‌کند و این کار سبب می‌شود، سیگنال‌ شکستن چربی بدن به سلول‌ها فرستاده شود.

اما کافئین سطوح اپی‌نفرین (آدرِنالین) خون را نیز بالا می‌برد. بدن انسان به وسیله‌ی افزایش آدرنالین، به استرس‌های فیزیکی و احساسی، پاسخ می‌دهد که به آن پاسخ «جنگ یا گریز» می‌گویند.

کافئین به سلول‌های چربی دستور می‌دهد چربی بدن را بشکنند. این چربی‌‌ها در قالب اسیدهای چرب آزاد و منبع سوخت، وارد جریان خون می‌شوند که به جز مغز، ماهیچه‌های قلبی و اسکلتی، اسیدهای چرب را ترجیح می‌دهند.

با وجود این آثار، عجیب نیست کافئین بتواند عملکرد فیزیکی را به طور میانگین ۱۲-۱۱ درصد، بالا ببرد. پس، منطقی است نیم ساعت قبل از بیرون رفتن از خانه و شروع روز کاری، یک فنجان قهوه‌ی غلیظ‌ نوش جان کنید.
 
۴- در کافئین، مواد غذایی ضروری وجود دارد
قهوه چیزی بیش از یک نوشیدنی سیاه رنگ است. بسیاری از همین مواد مغذی که در دانه‌های قهوه وجود دارند، در نوشیدنی نهایی نیز یافت می‌شوند.

یک فنجان قهوه حاوی مواد مغذی زیر است:

ریبوفلاوین (ویتامین ب۲): تامین‌کننده‌ی ۱۱ درصد از میزان توصیه شده‌ی روزانه

پانتوتنیک اسید (ویتامین ب۵): تامین‌کننده‌ی ۶ درصد از میزان توصیه شده‌ی روزانه

منگنز و پتاسیم: تامین‌کننده‌ی ۳ درصد از میزان توصیه شده‌ی روزانه

منیزیوم و نیاسین (ویتامین ‌ب۳): تامین‌کننده‌ی ۲ درصد از میزان توصیه‌ شده‌ی روزانه

گرچه شاید به نظر مهم نباشد، اما اغلب مردم، روزانه بیش از یک فنجان قهوه می‌نوشند. بنابراین، اگر ۴-۳ فنجان قهوه بنوشید، آنگاه این مقادیر اندک، به سرعت زیاد می‌شوند.
 
۵- کافئین می‌تواند خطر دیابت نوع ۲ را پایین بیاورد
دیابت نوع ۲ یک بیماری بسیار جدی و شایع است که هم‌اکنون حدود ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به آن مبتلا هستند.

در این نوع دیابت، بدن انسولین تولید می‌کند، اما یا میزان آن کافی نیست یا بدن نمی‌تواند از انسولین تولید شده استفاده کند.

در این شرایط، قند موجود در بدن نمی‌تواند وارد سلول‌های بدن شود و در اثر تجمع آن، بدن دچار نارسایی می‌شود.

بنا به برخی دلایل، میزان ابتلا به دیابت نوع ۲ در کسانی‌ که قهوه مصرف می‌کنند، به طور چشمگیری پایین است.

مطالعات نشان می‌دهد ریسک ابتلا به این بیماری در افرادی که بیشترین میزان قهوه را مصرف می‌کنند، ۲۳ تا ۵۰ درصد کمتر است و نتایج یک بررسی دیگر نیز حاکی از کاهش ۶۷ درصدی احتمال ابتلا به این بیماری است.

طبق بررسی‌های‌ گسترده‌‌ از داده‌های ۱۸ تحقیق روی مجموع ۴۵۷۹۲۲ نفر، نوشیدن روزانه یک فنجان قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۷ درصد کاهش می‌دهد. 3

پی نوشت:
1.www.fararu.com
2.www.namnak.com
3.www.chetor.com


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
قله های تلاوت/ استاد حمدی زامل
قله های تلاوت/ استاد حمدی زامل

قله های تلاوت/ استاد حمدی زامل

قله های تلاوت/ استاد راغب مصطفی غلوش
قله های تلاوت/ استاد راغب مصطفی غلوش

قله های تلاوت/ استاد راغب مصطفی غلوش

قله های تلاوت/ استاد محمد اللیثی
قله های تلاوت/ استاد محمد اللیثی

قله های تلاوت/ استاد محمد اللیثی

قله های تلاوت/ استاد محمود شحات انور
قله های تلاوت/ استاد محمود شحات انور

قله های تلاوت/ استاد محمود شحات انور

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی؛ آری یا خیر؟ + واکنش های کاربران
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی؛ آری یا خیر؟ + واکنش های کاربران

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی؛ آری یا خیر؟ + واکنش های کاربران

واقعیت مجازی غوطه ور و ابعاد مختلف آن
واقعیت مجازی غوطه ور و ابعاد مختلف آن

واقعیت مجازی غوطه ور و ابعاد مختلف آن

قدردان قرآن باشیم/ آیت الله مصباح یزدی
قدردان قرآن باشیم/ آیت الله مصباح یزدی

قدردان قرآن باشیم/ آیت الله مصباح یزدی

تلاوت پدر و پسران قرآنی به سبک قاری مصری
تلاوت پدر و پسران قرآنی به سبک قاری مصری

تلاوت پدر و پسران قرآنی به سبک قاری مصری

قرآن می آوردند که پست نگیرند.../ خاطرات شهدای مخلص جنگ تحمیلی
قرآن می آوردند که پست نگیرند.../ خاطرات شهدای مخلص جنگ تحمیلی

قرآن می آوردند که پست نگیرند.../ خاطرات شهدای مخلص جنگ تحمیلی

مهربانی با اسیر / آیت الله جوادی آملی
مهربانی با اسیر / آیت الله جوادی آملی

مهربانی با اسیر / آیت الله جوادی آملی

این بت ها را باید شکست.../ استاد دینانی
این بت ها را باید شکست.../ استاد دینانی

این بت ها را باید شکست.../ استاد دینانی

بازی مرکب، اشراف را رسوا می کند یا ضعفای جامعه را؟ بخش دوم
بازی مرکب، اشراف را رسوا می کند یا ضعفای جامعه را؟ بخش دوم

بازی مرکب، اشراف را رسوا می کند یا ضعفای جامعه را؟ بخش دوم

سخن آوا | زن فوق‌العاده زیبا و آتش کوره آهنگری / استاد معاونیان
سخن آوا | زن فوق‌العاده زیبا و آتش کوره آهنگری / استاد معاونیان

سخن آوا | زن فوق‌العاده زیبا و آتش کوره آهنگری / استاد معاونیان

حضور سرزده رئیس‌جمهور در جایگاه های سوخت!
حضور سرزده رئیس‌جمهور در جایگاه های سوخت!

حضور سرزده رئیس‌جمهور در جایگاه های سوخت!

انتصاب داماد زاکانی در شهرداری!
انتصاب داماد زاکانی در شهرداری!

انتصاب داماد زاکانی در شهرداری!

باز هم طارمی و باز هم گل
باز هم طارمی و باز هم گل

باز هم طارمی و باز هم گل

آیا چشم زخم حقیقت دارد؟
آیا چشم زخم حقیقت دارد؟

آیا چشم زخم حقیقت دارد؟

فراز زیبایی از سوره مبارکه طارق/ مصطفی اسماعیل
فراز زیبایی از سوره مبارکه طارق/ مصطفی اسماعیل

فراز زیبایی از سوره مبارکه طارق/ مصطفی اسماعیل

تلاوت آیه 83-84 سوره شعراء توسط کامل یوسف بهتیمی
تلاوت آیه 83-84 سوره شعراء توسط کامل یوسف بهتیمی

تلاوت آیه 83-84 سوره شعراء توسط کامل یوسف بهتیمی

چرا تاریخ برخی از ولادت ها و شهادت های معصومین اختلاف وجود دارد؟/ استاد جباری
چرا تاریخ برخی از ولادت ها و شهادت های معصومین اختلاف وجود دارد؟/ استاد جباری

چرا تاریخ برخی از ولادت ها و شهادت های معصومین اختلاف وجود دارد؟/ استاد جباری

اخراج مشرکان از حجار/ استاد جباری
اخراج مشرکان از حجار/ استاد جباری

اخراج مشرکان از حجار/ استاد جباری