0
ویژه نامه ها

انکوباتور چیست و چه کاربردی در آزمایشگاه ها دارد؟

برای نصب انکوباتور یک مکان صاف و خشک با تهویه بسیار مناسب را در آزمایشگاه انتخاب کنید این دستگاه باید به شکل کاملاً تراز نصب شود
انکوباتور چیست و چه کاربردی در آزمایشگاه ها دارد؟
حتماً در مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها، کارخانه‌ها، مدارس و...آزمایشگاه‌ها را مشاهده کرده‌اید. آزمایشگاه‌های مختلف جزء مکان‌های حساس هستند و با توجه به زمینه فعالیتشان تجهیزات مخصوص به خود را دارد.

به عنوان مثال آزمایشگاه‌های پزشکی یکی از مراکز آزمایشی بسیار مجهز و مهم به شمار می‌روند. در این مکان‌ها از نمونه‌های گرفته شده از بیماران اطلاعات دقیقی به دست می‌آید. فرآیند جمع‌آوری اطلاعات از نمونه‌ها در آزمایشگاه با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی مخصوص انجام می‌شود و این تجهیزات باید کیفیت و مقاومت لازم را داشته باشند.

تجهیزات مهم به کار رفته در آزمایشگاه‌ها شامل آون آزمایشگاهی یا فور، هات پلیت، اتوکلاو، انکوباتور، ترازوی آزمایشگاهی و غیره می‌باشد. برای شناخت کامل این تجهیزات و نحوه کار کردن با آن‌ها به تجربه و زمان زیادی احتیاج دارید. در این مقاله قصد داریم درباره تجهیزات مهم آزمایشگاهی و به طور ویژه درباره انکورباتور و نحوه نصب آن در آزمایشگاه صحبت کنیم.
 
انکوباتور چیست و چه کاربردی در آزمایشگاه ها دارد؟
 

آون آزمایشگاهی چیست؟

آون (oven) یا فور یکی از ضروری‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی محسوب می‌شود. موضوع ضدعفونی و استریل کردن ابزارهای مختلف در آزمایشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. از  وسیله اون یا فور برای ضدعفونی و استریل کردن ابزارها و تجهیزات دیگر استفاده می‌شود. این وسیله تجهیزات فلزی و شیشه‌ای را با افزایش تدریجی دما و از بین بردن میکروب‌ها، استریل و ضدعفونی می‌کند‌. آون آزمایشگاهی علاوه استریل کردن دارای قابلیت خشک کردن تجهیزات و وسایل را نیز دارد‌.

هات پلیت چیست؟

یکی دیگر از تجهیزات پرکاربرد آزمایشگاهی هات پلیت (Hot Plate) یا همزن مغناطیسی است. کار اصلی این وسیله گرم کردن آهسته مواد و مایعات آزمایشگاهی می‌باشد. هات پلیت علاوه بر حرارت دادن به نمونه‌ها، همزمان باعث هم زدن آن‌ها نیز می‌شود‌. برای افزایش ایمنی این دستگاه به هیچ وجه از آن در کنار مواد آتش‌زا و گازهای سمی خورنده استفاده نمی‌شود.

مواد شیمیایی آزمایشگاهی چیست؟

مواد شیمیایی به سه دسته خوراکی، صنعتی و آزمایشگاهی تقسیم می‌شوند. مواد شیمیایی آزمایشگاهی همان طور که از نامشان پیداست، برای استفاده در آزمایشگاه‌ها تولید می‌شوند. تولید و ساخت بسیاری از دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی به منظور بررسی و تحلیل این مواد شیمیایی صورت گرفته است. در بسته بندی مواد شیمیایی آزمایشگاهی معمولاً مشخصات، فرمول و گرید آن‌ها درج می‌شود.

اتو‌کلاو چیست؟

اتوکلاو (Autoclave) یا دستگاه استریل‌کننده یکی از تجهیزات مهم آزمایشگاهی است که برای استریل کردن مواد و وسایل آزمایشگاهی استفاده می‌شود. این دستگاه در فرآیند استریل میکروارگانیسم‌هایی مانند باکتری، قارچ، ویروس و.. را با کمک بخار اشباع شده با دمای 121 درجه سلسیوس پاکسازی می‌کند.

ترازوی آزمایشگاهی چیست؟

ترازو یکی دیگر از اصلی‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی به شمار می‌روند. از این وسیله برای اندازه‌گیری وزن نمونه‌ها و مواد شیمیایی آزمایشگاهی استفاده می‌کنند‌‌. ترازوی آزمایشگاهی با دقت بسیار زیادی وزن مواد را اندازه می‌گیرد. با بعضی از این ترازوها حتی می‌توان مواد میکروسکوپی را نیز وزن کرد.

 
انکوباتور چیست و چه کاربردی در آزمایشگاه ها دارد؟
 

انکوباتور آزمایشگاهی چیست؟

 انکوباتور یا گرمخانه جزء تجهیزاتی است که با کمک آن می‌توان به نگهداری و رشد کشت‌های سلولی و کشت‌های میکروبی پرداخت. این دستگاه با بهینه نگه داشتن شرایطی مانند رطوبت، دما، میزان دی اکسید کربن و مونوکسید کربن باعث رشد ارگانیسم‌های زنده می‌شود. انکوباتورها در زمینه‌های مختلف مانند کشت سلول یوکاریوتی و کشت باکتری در آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی‌،‌ زیست سلولی و زیست مولکولی جزء تجهیزات بسیار ضروری محسوب می‌شوند.

انکوباتورهای معمولی و ساده از یک محفظه، یک عایق و یک هیتر قابل تنظیم تشکیل شده‌اند. این دستگاه دمای محفظه را تا 65 درجه‌ سانتی‌گراد افزایش می‌دهد. البته برخی از مدل‌های کلاسیک حتی می‌توانند دمای داخل محفظه را تا 100 درجه سانتی‌گراد نیز بالا ببرند.

دمای مورد نیاز برای رشد و کشت سلول پستانداران و کشت باکتری 37 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. برای رشد ارگانیسم‌های دیگری مانند جوانه مخمر ساکاروسیس سروزیه 30 درجه سانتی‌گراد کافی است. نوع دیگری از انکوباتور آزمایشگاهی معروف به انکوباتور یخچالی می‌تواند دما را کاهش دهد و سطح دی‌اکسید کربن و میزان رطوبت را هم کنترل کند.

برای کشت سلول پستانداران باید با کنترل رطوبت از تبخیر جلوگیری کرد و رطوبت نسبی را به بالاتر از 80 درصد رساند. با رساندن سطح دی‌اکسیدن کربن به 5 درصد pH محیط کشت اسیدی می‌شود. همه این کارها توسط دستگاه انکوباتور یخچالی انجام می‌شود. انکورباتورهای ‌کلاسیک، وکیوم‌دار، شیکردار، CO2، چندگازی و مرطوب از انواع دیگر این دستگاه به شمار می‌روند

انکوباتور آزمایشگاهی از چه اجزائی تشکیل شده است؟

محفظه نگهداری از کشت‌های میکروبی و سلولی
این محفظه ساخته شده از استیل ضد زنگ، محیطی دوجداره و بسته است که با عایق‌بندی مناسب خود از ورود یا خروج کنترل نشده‌ی گازها به گرمخانه جلوگیری می‌کند و دما و رطوبت آن از محیط خارج محفظه مجزا می‌باشد. استیل به کار رفته در ساخت محفظه آن را در برابر رطوبت، دمای بالا، زنگ‌زدگی و خوردگی مصون نگه می‌دارد.‌
 
سیستم کنترل‌کننده رطوبت
با استفاده از این سیستم می‌توان رطوبت داخل دستگاه گرمخانه را در سطح مورد نظر تنظیم کرد. سنسورهای موجود در این دستگاه از رطوبت محفظه نمونه‌برداری می‌کنند. تأمین رطوبت مورد نیاز محفظه نیز به عهده مخزن کوچکی است که آن را از آب تصفیه‌ شده پر کرده‌اند.‌ آب تصفیه شده توسط سیستم گرمایشی دستگاه به بخار تبدیل شده و از طریق دریچه وارد محفظه می‌شود.
 
سیستم کنترل‌کننده دما
 گرم کردن محفظه داخلی دستگاه انکوباتور با کمک هیترهای الکتریکی انجام می‌شود. در این دستگاه برای همگن شدن دمای داخل محفظه از سیستم سیرکولاسیونی دارای تنظیمات سرعت نیز به کار رفته است. کنترل دمای داخلی به عهده ترموستات یا مدارهای میکروکنترلی می‌باشد.‌ میزان دقت سیستم کنترل دمای میکروکنترلی نسبت به مدل ترموستات‌دار بیشتر است.‌

 
انکوباتور چیست و چه کاربردی در آزمایشگاه ها دارد؟

سیستم کنترل‌کننده گازها
در برخی از دستگاه‌های انکوباتور ترکیب گازهای درون محفظه قابل تنظیم است. تنظیم و اندازه‌گیری میزان سطح گازها توسط سنسورهای تعبیه شده در این دستگاه صورت می‌گیرد و تأمین گاز مورد نیاز به عهده مخازنی است که در بیرون ای دستگاه قرار گرفته‌اند.


برای نصب و راه‌اندازی دستگاه انکوباتور به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای نصب انکوباتور یک مکان صاف و خشک با تهویه بسیار مناسب را در آزمایشگاه انتخاب کنید و توجه داشته باشید که این دستگاه باید به شکل کاملاً تراز نصب شود. از نصب این دستگاه در مکان‌های مرطوب و گرم با دمای بالاتر از 25 درجه سانتی‌گراد خودداری کنید، زیرا دمای بالای محیط قدرت سیستم سرمایشی این دستگاه را کاهش می‌دهد. برای این که درب گرمخانه به راحتی باز شود، آن را با فاصله مناسب تقریبا 16 سانتی‌متر دورتر از دیوارها قرار دهید.

قبل از وصل کردن دستگاه به برق  و راه‌اندازی آن به ولتاژ برق توجه کنید. برای عملکرد بهتر سیستم تهویه‌ای، در پشت دستگاه هیچ وسیله‌ای قرار داده نشود. حتماً دقت کنید که دو شاخه به یک پریز سالم و استاندارد وصل شود. برای جریان یافتن هوا محیط‌های کشت را با فاصله مناسب  داخل محفظه قرار دهید و مخزن را نیز با آب مقطر پر کنید.‌

خرید انکوباتور آزمایشگاهی از شرکت دانشور شیمی

جهت خرید انواع مختلف تجهیزات آزمایشگاهی مانند انکوباتور، ترازوی آزمایشگاهی، اتوکلاو، مواد شیمیایی آزمایشگاهی، هات پلیت، آون آزمایشگاهی و غیره می‌توانید به سایت شرکت دانشور شیمی با آدرس اینترنتی https://www.d-chemi.com/  مراجعه کنید.

شرکت دانشور شیمی یکی از بهترین شرکت‌های وارد کننده تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی در ایران است که محصولات باکیفیت خود را از بهترین برندهای کشورهای آمریکایی، اروپایی و آسیایی وارد می‌کند. نصب و راه‌اندازی رایگان، ارائه گارانتی طلایی و ده سال خدمات پس از فروش، تست رایگان نمونه‌ها و تامین قطعات یدکی تجهیزات این شرکت را به برترین و بزرگ‌ترین شرکت وارد کننده تجهیزات، لوازم و مواد شیمیایی آزمایشگاهی تبدیل کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت محصولات یا دریافت مشاوره می‌توانید با کارشناسان شرکت دانشور شیمی تماس بگیرید.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: مرتضی شعله کار
موارد بیشتر برای شما