گل ادریسی؛ از معرفی انواع آن تا کاشت و نگهداری

گل زیبای ادریسی از جمله گل های یکساله است که برگ های آن به رنگ سبز و به شکل تخم مرغی است ، این گل زیبا رنگ ها و انواع مختلفی دارد از جمله آبی، بنفش، صورتی، قرمز، سبز، زرد، سفید ، که بسته به میزان اسیدی بودن و یا قلیایی بودن خاک رنگ گل نیز تغییر می کند.
يکشنبه، 1 خرداد 1401
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: کیمیا صادقی گرمارودی
موارد بیشتر برای شما
گل ادریسی؛ از معرفی انواع آن تا کاشت و نگهداری
نام گل ادریسی
نام انگلیسی Hydrangea
نام علمی Hydrangea macrophylla
زادگاه چین و ژاپن

گل ادریسی یا هورتانسیا از جمله گل های زیبا و جذابی است که امروزه به عنوان گل آپارتمانی هم استفاده می شود. این گل جذاب با ظاهر زیبایی که دارد شبیه به یک کره و حبابی شکل است که اگرشرایط ایده ­آل برای نگهداری آن فراهم شود به خوبی به رشد خود ادامه می دهد .

گرونویس گیاه شناسی بود که این گل زیبا و خاص را در سال 1771 کشف و نام هورتانسیا یا ادریسی که برگرفته از دو کلمه آب و سبو است، برای این گل انتخاب کرد، زیرا شکل ظاهری این گل کمی شبیه به پارچ و یا سبوی آب هست. این گل با اصالت طبق بررسی های فسیلی که انجام شده نشان می دهد که حدود 140 میلیون سال قبل نیز در زمین وجود داشته و بیشتر در چین و ژاپن دیده شده است.

گل زیبای ادریسی از جمله گل های یکساله است که برگ های آن به رنگ سبز و به شکل تخم مرغی است ، این گل زیبا رنگ ها و انواع مختلفی دارد از جمله آبی، بنفش، صورتی، قرمز، سبز،  زرد، سفید ، که بسته به میزان اسیدی بودن و یا قلیایی بودن خاک رنگ گل نیز تغییر می کند. گل‌های ادریسی معمولا در فصل تابستان و بهار رشد می کنند و در فصل زمستان بعد از گذشت یک سال برگ های این گیاه شروع به گل دادن می کنند .

گل ادریسی یا هورتانسیا یک انتخاب عالی برای هدیه دادن می باشد زیرا این گل زیبا نماد صمیمیت و ثروت و تشکر، رحمت و زیبایی است.

گل ادریسی، بومی کشورهای آسیای شرقی و متعلق به نواحی جنوب و شرق آسیا است و بخاطر داشتن رنگ های متنوع به گل هفت رنگ نیز شهرت دارد.

 نام علمی این گل زیبا Hydrangea macrophylla  است و زادگاه آن کشور چین و ژاپن است و بیشتر این گل های بی نظیر را می توان در جزایر هونشو ژاپن مشاهده کرد.
 

انواع گل ادریسی

 
1) گل ادریسی برگ درشت یا ماکروفیلا
گل ادریسی برگ درشت از جمله گل هایی است که رنگ بندی متنوعی دارد : آبی کمرنگ و پررنگ،صورتی کمرنگ و پررنگ، بنفش و قرمز  که در ایران بیشتر از همین نوع موجود می باشد.

بیشتر گل های  گل ادریسی یا هورتانسیا از این نوع بر روی جوانه های سال قبلش تشکیل می شود.
 
2)  smooth یا گل ادریسی لطیف
گل ادریسی لطیف بیشتر به رنگ سفید و گاهی اوقات به رنگ صورتی روشن نیز دیده می شود و زادگاه این گل آمریکای شمالی است.
 
3) گل ادریسی پانیکل
گل ادریسی پانیکل یا پانیکولاتا از جمله گیاهانی است آفتاب دوست که در زیر نور زیاد هم به خوبی دوام می آورد و می توان از آن در باغچه های کوچک و خانگی استفاده کرد .

گل ادریسی؛ از معرفی انواع آن تا کاشت و نگهداری

جوانه‌های مخروطی شکل این گل زیبا می تواند به ده‌ها شکوفه‌ی زیبا و چشم نواز به رنگ‌های صورتی و سفید تبدیل ‌شود و این گل زیبا یکی از انواعی است که می توان آن را به صورت درختچه پرورش داد.
 
4) گل ادریسی برگ بلوطی
گل ادریسی برگ بلوطی از جمله گلهایی است که مکان های تاریک و سایه را دوست دارد. گلبرگ های این گل زیبا مخروطی شکل است و در فصل پاییز گلبرگ های این گل به رنگ بنفش و قرمز در می آیند.

زادگاه این گل زیبا جنوب شرقی آسیا می باشد.
 

شرایط کاشت گیاه

برای کاشت گل ادریسی نکاتی است که باید به آن توجه کنید :

در ابتدا باید بذری خوب خریداری کنید بعد بذرهای گلی را که خریداری کرده اید در ظرفی در دار بریزید و درب آن را ببندید ، این حرکت باعث می شود که بذرها از حالت خامی درآیند .

در این مرحله باید گلدانی مناسب انتخاب کنید و انتهای گلدان سوراخ هایی ایجاد کنید که آب اضافی از گلدان خارج شود و هم فضایی برای تنفس خاک وجود داشته باشد.

بعد خاک مناسب بذر را انتخاب می کنیم و گلدان را تا نیمه پر می کنیم، بعد بذرها را روی خاک قرار می دهیم و روی آن را با کمی خاک می پوشانیم و کمی آب می دهیم.
 

آموزش کاشت گل ادریسی

1) برای کاشتن گل ادریسی باید در ابتدا انواع یا واریته آن را بشناسید و بدانید که هر کدام به چه نوع آب وهوا و مکان هایی نیاز دارند.

واریته های ادریسی برگ درشت از جمله بذرهایی هستند که نباید در مناطقی که آب و هوای بسیار سرد دارند کاشته شوند ، در غیر این صورت باید مکانی برای آنها تهیه کنید که در برابر سرما از آن ها محافظت شود.

گل ادریسی؛ از معرفی انواع آن تا کاشت و نگهداری

گل ادریسی برگ بلوطی از جمله گل های زیبایی است با شکوفه های سفید رنگ که در مناطقی که تابستان هایش گرم و بدون رطوبت زیاد باشد رشد خوبی خواهد داشت.

نوعی دیگر از واریته های ادریسی گل ادریسی آنابل است که شکوفه های زیبای سفید رنگی دارد که در پایان فصل به رنگ سبز روشن در می آیند و نسبت به گل ادریسی برگ بلوطی و گل ادریسی توپی در برابر سرما مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

گل ادریسی شاهزاده از جمله گل هایی است که هم در مناطق شمال و هم در مناطق جنوبی رشد می کند و حتی بیشتر از نوع ادریسی آنابل میتواند در شمال دوام بیاورد و رشد خوبی داشته باشد ، گل ادریسی شاهزاده شکوفه های سفید رنگ زیبایی می دهد.
 
2) بهتر است برای کاشتن گل ادریسی قبل از بالا رفتن دمای هوا در یکی از فصل های بهار یا پاییز اقدام کنیم زیرا در این فصل ها گل ادریسی بهتر می تواند خودش را با دما و شرایط خاک و ریشه دادن منطبق کند.
 
گل ادریسی؛ از معرفی انواع آن تا کاشت و نگهداری

3) گل ادریسی از جمله گل هایی است که در هر بستری قابل رشد است و حتی می توان آن را در گلدان های بزرگ نیز کاشت، فقط باید محلی برای کاشت این گیاه انتخاب کنیم که در هنگام صبح از نور کامل خورشید و در هنگام عصر از سایه ای جزیی برخوردار باشد. اما اگر محل کاشت شما از سایه ی بیشتری برخوردار است بهتر است از نوع گل ادریسی برگ درشت استفاده کنیم. 

گل ادریسی؛ از معرفی انواع آن تا کاشت و نگهداری

4) برای اینکه بخواهیم گل ادریسی زیبایی داشته باشیم باید از خاکی خوب ، غنی، با زهکشی بالا استفاده کنیم و برای این کار می توانیم از کمپوست استفاده کنیم و اگر از خاک خشک استفاده می کنیم بهتر است کمی پیت به آن اضافه کنیم تا خاک بتواند رطوبت خود را حفظ کند. 

گل ادریسی؛ از معرفی انواع آن تا کاشت و نگهداری

5) برای کاشتن گل ادریسی در خاک لازم است گودالی دو برابر عرض ریشه گیاه حفر کنیم زیرا گل ادریسی از جمله گیاهانی است که رشد زیادی دارد و اگر بخواهیم گل ادریسی دیگری کنار آن بکاریم حتما باید فاصله 1.5-2 متر را رعایت کنیم. البته گل ادریسی انواع مختلفی دارد و گاهی بعضی از این واریته ها را می توان در کنار همدیگر کاشت.
 
گل ادریسی؛ از معرفی انواع آن تا کاشت و نگهداری

6) برای کاشتن گل ادریسی باید به این نکته توجه کنید که گودالی که حفر کرده اید نه خیلی عمیق باشد که ریشه ها از بین برود و نه خیلی سطحی کاشته شود که با بارش باران و یا باد شدید بر روی زمین بیفتد. زمانی که گل ادریسی را در گودال مورد نظر کاشتیم، خاک اطرافش را به خوبی فشار می دهیم به خوبی آن را آبیاری می کنیم تا ریشه هایش سیراب شوند.
 
گل ادریسی؛ از معرفی انواع آن تا کاشت و نگهداری

روشهای تکثیر گل ادریسی یا هورتانسیا

گل ادریسی را می توان به  چهار روش تکثیر کرد .
 
 تکثیر هورتانسیا از طریق قلمه‌زنی
قلمه زدن گیاه هورتانسیا یکی از روشهای بسیار ساده است که در ابتدا شاخه ای سالم را انتخاب می کنیم و آن را به وسیله یک چاقو ویا قیچی تمیز از ساقه جدا می کنیم و انتهای ساقه را به پودر ریشه زا آغشته می کنیم، بعد قلمه ها را در پیت یا ماسه قرار می دهیم و آن ها را در جایی گرم می گذاریم و مه پاشی می کنیم.
 
روش تکثیر از طریق بذر
روش دیگری که می توان این گل را تکثیر کرد از طریق بذر است به این صورت که بذر این گیاه را خریداری کرده و در خاکی که بسیار غنی باشد میکاریم و در مکانی قرار میدهیم که آفتابگیر و دمای ۲۷درجه داشته باشد البته به این نکته توجه داشته باشید که سطح خاک به هیچ وجه خشک نشود و همیشه مرطوب بماند اما ازغرقاب کردن گل بپرهیزید، به این ترتیب بعد از گذشت دو هفته شاهد جوانه زدن گیاه هستیم.
 
 تکثیر از طریق تقسیم بوته
تکثیر گیاه ادریسی از طریق تقسیم بوته به این صورت است که زمانی که گیاه در خواب است بوته ی مورد نظر را از گیاه اصلی جدا نموده و در جایی که از قبل آماده کرده ایم می کاریم.
 

تکثیر به روش خوابانیدن

روش دیگری که می توان این گل زیبا را تکثیر کرد روش خوابانیدن است به این صورت که یک ساقه ی سالم را در نظر می گیریم و پوست این ساقه را در حدود ۵/۲ سانتیمتر از ساقه جدا می کنیم و این قسمت را در خاک خوابانده و با خاک می پوشانیم تا ساقه ی مورد نظر شروع به ریشه زدن کند.
 
گل ادریسی؛ از معرفی انواع آن تا کاشت و نگهداری

آموزش تکثیرهورتانسیا

بهترین زمان و فصلی که برای برش زدن گیاه هورتانسیا می توان انتخاب کرد فصل بهار و هنگام صبح یا زمان غروب آفتاب است، به این علت که اگر دمای هوا زیاد باشد و باعث پژمرده شدن و یا خشک شدن ساقه ی گیاه می شود . البته اگر در داخل منزل شرایط گلخانه ای وجود دارد می توان در هر فصلی قلمه زدن را انجام داد.
 
 نحوه انتخاب قلمه

گل ادریسی؛ از معرفی انواع آن تا کاشت و نگهداری

در این قسمت می آموزیم که چه قلمه ای را باید برای تکثیر انتخاب کنیم . در ابتدا ساقه ای را انتخاب می کنیم که سالم، جوان و ترد باشد و ترجیحا رنگ خاکستری نداشته باشد زیرا اگر ساقه ی انتخابی ما رنگ خاکستری داشته باشد زمان بیشتری برای ریشه زنی می خواهد، سعی کنید برای برش زدن ،از بوته گیاه و ساقه های گلدار استفاده کنید.
 
نحوه قلمه زدن هورتانسیا

گل ادریسی؛ از معرفی انواع آن تا کاشت و نگهداری

حالا که ساقه ی مناسب برای قلمه را انتخاب کرده ایم با یک قیچی تمیز که ضد عفونی شده و تیزهم باشد، ساقه ی مورد نظر را ۵سانتیمتر پایین‌تر از یک گره برگی برش میزنیم ، به این نکته توجه کنید که طول قلمه ی انتخابی باید حدود ۷ تا ۱۲ سانتیمتر باشد.

یکی از کارهای مهمی که در این قسمت باید انجام دهیم جدا کردن برگ های اضافی پایین قلمه ها به وسیله ی قیچی تیز  است زیرا وجود برگ های اضافی پایین گیاه باعث می شود که گیاه ما دچار بیماری قارچی شود ، به این نکته توجه کنید که هنگام جدا کردن برگ های اضافی به ساقه گیاه آسیبب نرسد زیرا در این صورت قلمه شما ریشه نخواهد زد و از بین خواهد رفت .

برای ریشه زایی بهتر لازم است که برگ های وسط ساقه را نیز با قیچی تیز ببریم  زیرا دیگر نیازی نیست که قلمه برای رساندن آب به برگ ها تلاش کند و این کار باعث ریشه زایی بهتری می شود.
 
ریشه دار کردن قلمه در آب

گل ادریسی؛ از معرفی انواع آن تا کاشت و نگهداری

ریشه دار کردن قلمه در آب یکی از روش های ساده ای است که ما را زودتر به نتیجه میرساند به این صورت که قلمه های انتخابی را در یک ظرف شیشه ای قرار می دهیم و  ۱/۳ آن را از آب پر می کنیم و در جایی قرار می دهیم که نور آن به صورت غیر مستقیم باشد تا قلمه ها ریشه بزنند بعد از ریشه زدن قلمه ها می توانید آن را در گلدانی که خاک آن سبک باشد بکارید .
 
خاک مناسب برای کاشت قلمه‌ها
زمانی که قلمه های ما ریشه دار شدند باید آنها را در خاکی مناسب که ضد عفونی و استریل شده باشد منتقل کنیم ، بهتراست از قبل خاک را مرطوب کنیم و بعد قلمه را در خاک قرار دهیم. برای اینکه اطمینان پیدا کنیم که خاک رطوبت کافی را دارد بهتر است از رطوبت گیر استفاده کنیم .

نحوه آبیاری کردن قلمه‌های هورتانسیا

زمانی که قلمه های هورتانسیا را در گلدان می کاریم ، روزانه آن را آبیاری می کنیم تا جایی که خاک کاملا مرطوب شود و خاک گلدان باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد تا آب به راحتی از گلدان خارج شود در غیر این صورت اگر آب در گلدان جمع شود باعث پوسیده شدن ریشه ی گیاه می شود و گیاه ما از بین می رود . قلمه ها بعد از 10 روز شروع به ریشه زنی می کنند.
 
چه زمانی باید قلمه‌ها را منتقل کرد؟
بعد از گذشتن 1ماه قلمه ها کاملا ریشه دار شده و زمان آن رسیده که به محل دائمی منتقل شوند، باید دقت داشت که هنگام انتقال فاصله ی بین هر گیاه رعایت شود که معمولا فاصله ی۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتی متر برای گل های ادریسی مناسب است.

گل ادریسی؛ از معرفی انواع آن تا کاشت و نگهداری

شرایط نگهداری

 خاک مناسب گل ادریسی
خاک مناسب گل ادریسی  باید خاکی سبک با زهکشی بالا باشد تا به راحتی هوا عبور کند و گیاه تهویه ی مناسبی داشته باشد، به همین خاطر می توان از خاک برگ و کودهایی که دارای سولفات آلومینیوم استفاده کرد و همچنین خاک باید آنقدر سبک باشد تا بتواند آب را به راحتی از خود عبور دهد تا آب در خاک نماند و به این نکته هم توجه کنید که اگر آب در زیر گلدانی جمع شد حتما آن را خالی کنید تا باعث پوسیدگی ریشه ی گیاه نشود.
 
 آبیاری مناسب برای گل ادریسی
گل های ادریسی از جمله گل هایی هستند که باید خاک آنها مرطوب نگه داشته شود و در فصول مختلف، آبیاری آن ها متفاوت است مثلا در فصول گرم سال به آبیاری بیشتر نیاز دارند و در فصول سرد به آبیاری کمتر نیاز دارند و اینکه اگر گیاه را در آفتاب نگه داری می کنید باید روی برگ های گیاه آب بریزید تا در مقابل نور خورشید آب خود را از دست ندهد وآسیب نبیند و به این نکته هم توجه داشته باشیم که گیاه را غرقاب نکنیم زیرا باعث پوسیدگی ریشه و قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاهمان می شود. 
 
نور مناسب برای نگهداری از گل ادریسی
نور مناسب برای نگهداری گیاه هورتانسیا در فصول مختلف متفاوت است برای مثال در فصل پاییز باید گیاه را در آفتاب نگهداری کرد و در فصل تابستان به علت گرمای زیاد باید گیاه را در سایه آفتاب قرار داد زیرا نور مستقیم آفتاب باعث ریزش و سوختن برگ ها می شود. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که این گیاه بهتر است 3 یا 4 ساعت در طول روز نور مستقیم خورشید را دریافت کند تا دچار کمبود نور نشود زیرا کمبود نور برای این گیاه باعث متوقف شدن رشد و گلدهی آن می شود. 
 

دمای مناسب برای پرورش گل هورتانسیا

دمایی که برای رشد بهتر این گیاه می توان در نظر گرفت دمای کمتر از 22 درجه سانتی گراد است و این گیاه ترجیح می دهد در هوای خنک به رشدش ادامه دهد زیرا باعث می شود که زودتر به گلدهی برسد.

دمای 18 تا 22 درجه سانتی گراد بهترین دمایی است که می توان گیاه را در آن نگهداری کرد و بهترین دمایی که گیاه به گلدهی میرسد دمای 16 درجه سانتیگراد است. کاهش و افزایش بیش از اندازه ی دما باعث آسیب دیدگی به گیاه و حتی متوقف شدن گلدهی در گیاه می شود.


منبع: سایت خانه و خانواده راسخون


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط