0
ویژه نامه ها

طرز تهیه کیک سیب آسان

در این مطلب قصد داریم شما را با طرز تهیه آسان ترین و خوشمزه ترین کیک سیبی که تا به الان امتحان کرده اید آشنا کنیم.
طرز تهیه کیک سیب آسان

مواد لازم برای تهیه کیک

مواد غذایی مقدار
آرد همه منظوره (الک شده) دو و نیم پیمانه (313 گرم)
بیکینگ پودر دو قاشق چای خوری
جوش شیرین سه چهارم قاشق چای خوری
نمک یک دوم قاشق چای خوری
دارچین آسیاب شده دو قاشق چای خوری
جوز هندی آسیاب شده یک دوم قاشق چای خوری
زنجبیل و فلفل دلمه ای آسیاب شده یک چهارم قاشق چای خوری
روغن گیاهی یک پیمانه (240 میلی لیتر)
شکر گرانول سفید یک پیمانه (200 گرم)
شکر قهوه ای روشن یا تیره بسته بندی شده یک دوم پیمانه (100 گرم)
سس سیب شیرین نشده یک پیمانه (180 گرم)
تخم مرغ بزرگ، در دمای اتاق چهار عدد
عصاره وانیل خالص یک قاشق چای خوری
آب پرتقال دو قاشق غذا خوری (30 میلی لیتر)
سیب خرد شده پوست کنده سه پیمانه (360 گرم) (تکه های یک دوم اینچی، حدود 2 تا 3 عدد سیب بزرگ)


مواد لازم برای تهیه لعاب شکر قهوه ای (اختیاری)

مواد غذایی مقدار
کره بدون نمک یک چهارم پیمانه (1/2 چوب یا 57 گرم)
شکر قهوه ای روشن یا تیره بسته بندی شده یک پیمانه (200 گرم)
خامه غلیظ یک دوم پیمانه (120 میلی لیتر)
نمک برای مزه دار کردن کمی
شکر قنادی، الک شده یک دوم پیمانه (60 گرم)


طرز تهیه کیک سیب آسان

کیک سیب یکی از انواع کیک های خوشمزه و پرطرفدار بین المللی است که با رسپی های متنوعی درست می شود، کیک سیبی که اینجا آموزش می دهیم با لعاب شکر قهوه ای همراه است که طعم فوق العاده ای به کیک می دهید. دستور آن در ادامه این مطلب آمده است پس تا انتها همراه ما باشید.

برای تهیه این کیک در کل به دو ساعت زمان نیاز داریم که سی دقیقه برای آمده سازی مواد اولیه، پنجاه دقیقه برای پخت و الباقی برای خنک کردن و تزئین صرف می شود.  همچنین با مواد اولیه اشاره در این دستور می توانیم دوازده تکه کیک آماده کنیم.

مرحله اول: گرم کردن فر و آماده کردن قالب
فر را با دمای 350 درجه فارنهایت (177 درجه سانتی گراد) روشن می کنیم تا گرم شود و همچنین قالبی به ابعاد 9×13 اینچ را چرب می کنیم و کنار می گذاریم.

مرحله دوم: آماده کردن مواد خشک کیک
دو و نیم پیمانه (313 گرم) آرد، دو قاشق چای خوری بیکینگ پودر، سه چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین، یک دوم قاشق چای خوری نمک، دو قاشق چای خوری دارچین، یک دوم قاشق چای خوری جوز هندی، یک چهارم قاشق چای خوری زنجبیل و فلفل دلمه ای را در یک کاسه بزرگ می ریزیم و باهم مخلوط می کنیم و کنار می گذاریم.

مرحله سوم: آماده کردن مواد تر کیک
در این مرحله یک پیمانه (240 میلی لیتر) روغن، یک پیمانه (200 گرم) شکر گرانول، یک دوم پیمانه (100 گرم) شکر قهوه ای، یک پیمانه (180 گرم) سس سیب، چهار عدد تخم مرغ، یک قاشق چای خوری عصاره وانیل و دو قاشق غذا خوری (30 میلی لیتر) آب پرتقال را در یک کاسه متوسط ​​می ریزیم و باهم مخلوط می کنیم.

مرحله چهارم: ترکیب کردن مواد خشک و مواد تر (درست کردن مایه کیک)
مواد خیس را داخل مواد خشک الک شده می ریزیم و هم می زنیم تا یکدست شوند.  در آخر سه پیمانه (360 گرم) سیب های خرد شده را داخل آن می ریزیم تا ترکیب شوند.
نکته: شاید احساس کنید مقدار سیب زیاد است ولی اشکالی ندارد!

طرز تهیه کیک سیب آسان

مرحله پنجم: ریختن مایه کیک در قالب
ابتدا مایه کیک را به طور یکنواخت در قالبی که از قبل آماده کرده ایم می ریزیم و پخش می کنیم و سپس آن را روی سطح کار می کوبیم تا هوای اضافی داخل آن گرفته شود.

طرز تهیه کیک سیب آسان

مرحله ششم: پختن کیک
سپس قالب را داخل فر می گذاریم و به مدت 45 تا50 دقیقه می پزیم. به علت تفاوت دما در فرهای مختلف زمان پخت متفاوت است، بنابراین مراقب زمان باشید. بعد از گذشت حدود 30 دقیقه، برای جلوگیری از قهوه ای شدن بیش از حد روی کیک، روی قالب را با فویل آلومینیومی می پوشانیم.
نکته: کیک زمانی درست می شود که خلال دندانی که در مرکز آن فرو کرده ایم تمیز بیرون بیاید.

طرز تهیه کیک سیب آسان

مرحله هفتم: خنک کردن کیک
بعد از سپری شدن مدت زمان گفته شده کیک را از فر خارج می کنیم و قالب را روی توری سیمی قرار می دهیم.
نکته: اجازه دهید حداقل 30 دقیقه قبل از سرو کیک خنک شود.
نکته: درست قبل از سرو، می توانید روی کیک را با دو قاشق غذا خوری (15 گرم) پودر شکر قنادی بپوشانید یا در مرحله بعد لعاب شکر قهوه ای را درست کنید و کیک را با آن تزئین و مزه دار کنید.

مرحله هشتم: آماده کردن لعاب شکر قهوه ای
در حین سرد شدن کیک، لعاب شکر قهوه ای را آماده می کنیم.
در این مرحله یک چهارم پیمانه (1/2 چوب یا 57 گرم) کره، یک پیمانه (200 گرم) شکر قهوه ای، یک دوم پیمانه (120 میلی لیتر) خامه غلیظ و کمی نمک را در یک قابلمه متوسط می ریزیم و ​​روی حرارت متوسط قرار می دهیم و ​​مخلوط می کنیم، مدام هم می زنیم تا کره ذوب شود و سپس هم زدن را متوقف می کنیم و اجازه می دهیم مخلوط سریع به مدت یک دقیقه بجوشد. در ادامه حرارت را ملایم می کنیم و مخلوط را سریع هم می زنیم و می گذاریم یک دقیقه دیگر بجوشد.
از روی حرارت بر می داریم و در حالی که مواد را هم می زنیم، یک دوم پیمانه (60 گرم) شکر قنادی الک شده را به آن اضافه می کنیم.
نکته: حداقل 20 دقیقه اجازه دهید لعاب خنک و کمی غلیظ شود.
نکته: درست قبل از سرو لعاب را با قاشق روی کیک بریزید. (کیک هنگام لعاب دادن هنوز هم می تواند گرم باشد.)
اگر لعاب شما با سرد شدن بیش از حد غلیظ شد، به مدت 15 ثانیه در مایکروویو گرم کنید و هم بزنید تا یکدست شود.

طرز تهیه کیک سیب آسان


طرز تهیه کیک سیب آسان

مرحله آخر: سرو و نگهداری کیک
کیک (لعاب دار، تزئین شده با پودر قند) را می توانیم گرم یا خنک سرو کنیم. باقی مانده آن را هم می پوشانیم و به مدت 2 روز در دمای اتاق و حداکثر 5 روز در یخچال نگهداری می کنیم.
نکته: توجه داشته باشید که اگر روی آن را با پودر قند بپوشانید، شکر ذوب شده و بعد از چند ساعت در کیک محو می شود.

در آخر به نکاتی جهت بهتر شدن دستور پخت اشاره می کنیم
دستورالعمل های آماده کردن و انجماد: کیک را طبق دستور آماده کنید. روی کیک را محکم بپوشانید و تا 2 روز در یخچال و تا 3 ماه در فریزر قرار دهید. برای یخ زدایی هم کافی است یک شب در یخچال قرار دهید و قبل از سرو به دمای اتاق برسانید و سپس طبق دستور ادامه دهید.

قالب: به جای قالب شیشه ای 9×13 اینچی می توانید از قالب فلزی هم استفاده کنید.

آیا می توان روغن را جایگزین کرد یا کاهش داد؟ روغن گیاهی بهترین گزینه برای این کیک است. می توانید روغنی بدون طعم مانند روغن آووکادو یا روغن کانولا را جایگزین آن کنید. به راحتی می توانید به جای آن از روغن نارگیل تصفیه شده ذوب شده هم استفاده کنید (تصفیه شده طعم نارگیلی زیادی ندارد) و مطمئن شوید که سایر مواد موجود در مایه کیک به دمای اتاق رسیده اند، در این صورت روغن نارگیل جامد نمی شود. (توجه کنید که کره آب شده را جایگزین نکنید زیرا بافت کیک خشک می شود.) در صورت نیاز می توانید مقدار کمی از روغن را با سس سیب جایگزین کنید، اما به خاطر داشته باشید که هر چه روغن بیشتری جایگزین کنید، بافت کیک خشک و لاستیکی می شود.

آب پرتقال: اگر آب پرتقال ندارید، می توانید آب سیب یا هر نوع شیری را جایگزین کنید. استفاده از آب لیمو را در این دستور توصیه نمی کنیم.

سیب: برای طعم بهتر، بهتر است کیک را با مخلوطی از سیب شیرین و ترش بپزید.

کیک لایه ای: 3 قالب کیک گرد 8 اینچی یا 9 اینچی را چرب کرده، داخل آن ا را با کاغذ روغنی بپوشانید، سپس کاغذ روغنی را هم چرب کنید. کاغذ روغنی به کیک ها کمک می کند تا به راحتی از قالب ها آزاد شوند. مایه کیک را بین 3 قالب کیک گرد تقسیم کنید. بسته به اندازه قالبی که استفاده می‌کنید، حدود ۲۶ تا ۳۲ دقیقه طول می کشد تا بپزد. کیک ها زمانی درست می شوند که خلال دندانی که در مرکز آن ها فرو کرده اید تمیز بیرون بیاید. بعد از سرد شدن می توانید با فراستینگ پنیر خامه ای کره ای فیلینگ و روکش کنید که کیک بسیار خوشمزه ای خواهد بود.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: نیر زارع کابدول
موارد بیشتر برای شما