جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم

در این مقاله تعداد جاهای دیدنی نزدیک حرم معرفی شده است که می‌توانید در زمان کوتاه و پس از زیارت از آن ها دیدن کنید و لذت ببرید.
سه‌شنبه، 16 خرداد 1402
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: مرتضی شعله کار
موارد بیشتر برای شما
جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم
هر ساله تعداد بسیاری زیادی از گردشگران برای زیارت حرم امام رضا (ع) آماده سفر به شهر مشهد می‌شوند. در این حین این افراد علاقه دارند که با جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم آشنایی پیدا کنند تا بتوانند در زمان سفر خود با تور مشهد لحظه آخر به این شهر زیبا و با شکوه از چنین جاذبه‌های گردشگری نیز دیدن فرمایند.

در ادامه تعدادی از این مکان‌ها معرفی شده است که می‌توانید در زمان کوتاه خود را به آن‌ها برسانید و حتی نیاز به استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز برای رفتن به این جاذبه‌های گردشگری ندارید.

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد در مجاورت حرم امام رضا (ع) با چشم‌انداز زیبایی که دارد هر بیننده‌ای را مجاب می‌کند که برای بازدید از این مکان به سراغ آن بروند. در واقع خیلی کم پیش می‌آید که افراد بعد از زیارت حرم برای بازدید از این مسجد تاریخی اقدام نکنند.

جالب است بدانید که در زمان حکومت تیموریان یعنی در قرن هشتم زیباترین و شکیل‌ترین ساختمان‌ها به مساجد اختصاص داده می‌شد و در همان زمان بود که این بنا با دستور بانویی به نام گوهرشاد ساخته شد.

معماری این مسجد با استفاده از معماری اسلامی ایرانی انجام شده و معمار مسجد شخصی به نام قوام‌الدین بوده است. برای بازدید از این مسجد شما باید خود را به قسمت جنوبی حرم برسانید و این مسجد از سمت شمالی به رواق دارالسیاده، از سمت شرق به رواق امام خمینی و از سمت غرب بست شیخ بهاءالدین راه دارد. برای بازدید از این مسجد شما می‌توانید در تمامی ساعات شبانه‌روز و به صورت کاملاً رایگان این کار را انجام دهید.

 
جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم


مقبره شیخ بهایی

مقبره شیخ بهایی نیز یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم است که این مقبره دقیقاً در خود حرم امام رضا (ع) قرار دارد. برای بازدید از مقبره شیخ بهایی شما می‌توانید از رواق وسیع امام خمینی بگذرید و بعد از آن مزاری را مشاهده می‌کنید که به این شخص تعلق دارد. شاید برخی از گردشگران با نام شیخ بهایی آشنایی نداشته باشند.

در واقع شیخ بهایی عالم و دانشمند ایرانی بوده که قبل از مرگ، در این مکان مقدس تدریس می‌کرد. جالب است بدانید که یونسکو سال 2009 را برای بزرگداشت از این عالم بزرگ به نام سال نجوم و شیخ بهایی نامگذاری کرده است. برای بازدید از این مکان گردشگران نیاز به پرداخت هزینه‌ای ندارند و می‌توانند به صورت 24 ساعته اقدام کنند.

آرامگاه نادرشاه افشار

وجود موزه نادری و معماری باشکوه آرامگاه نادرشاه افشار این مکان را در شمار جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم قرار داده است. در داخل موزه نادری اشیاء ارزشمند و تاریخی همانند سلاح‌ها و ابزارهای جنگی قرار دارد که بازدید از این وسایل برای بسیاری از افراد جالب به نظر می‌رسد.

برای اینکه بتوانید از آرامگاه نادرشاه افشار بازدید کنید باید به خیابان شیرازی بروید و این بنای تاریخی در ضلع شمال غربی چهار راه شده قرار دارد. به دلیل فاصله کوتاهی که این آرامگاه تا حرم دارد، می‌توانید برای راحتی بیشتر از اتوبوس‌ها یا تاکسی‌ها استفاده کنید. برای بازدید از این مکان تاریخی شما گردشگران عزیز می‌توانید به غیر از روزهای شهادت از ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر مراجعه نمایید.

خانه تاریخی داروغه

خانه تاریخی داروغه که در شهر مشهد قرار دارد و امروزه به عنوان یکی از مکان‌های گردشگری این شهر به حساب می‌آید، در زمان حکومت قاجار توسط آخرین داروغه شهر ساخته شد. برای بازدید از این مکان تاریخی شما گردشگران عزیز باید به سمت خیابان نواب صفوی بروید. بعد از قرار گرفتن در این خیابان بعد از طی کردن 9 دقیقه پیاده‌روی این خانه را در راسته مسگران مشاهده می‌کنید. خانه تاریخی داروغه برای بازدیدکنندگان این امکان را فراهم کرده است که بتوانند در هر ساعت از شبانه‌روز برای مراجعه اقدام نمایند.

 
جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم
 

کلیسای مسروپ مقدس

در شهر مشهد برای ارامنه ساکن این شهر یک کلیسا به نام کلیسای مسروپ مقدس ساخته شده که امروزه این مکان در بین جاهای دیدنی مشهد قرار گرفته است. کمتر کسی با شنیدن نام مشهد بازدید از یک کلیسا را انتظار دارد، اما بهتر است بدانید اگر تا به امروز به بازدید از این کلیسا نرفته‌اید بهتر است در این سفر خود حتماً سری به آنجا بزنید.

اگر شما قصد دارید که در سفر خود به شهر مشهد برای بازدید از کلیسا مسروپ اقدام کنید باید به سمت دروازه ارگ بروید و سپس وارد خیابان جانبازان شوید. زمانی که به خیابان جانبازان رسیدید می‌بایست وارد فرعی 34 شوید و در این حین گنبد مخروطی شکلی را مشاهده می‌کنید که این بنا همان کلیسای مسروپ مشهد است.

در سال 1941 میلادی و در دوره پهلوی این بنا ساخته شد. برای بازدید از این کلیسا گردشگران عزیز می‌توانند در ساعت‌های دلخواه و به صورت رایگان بازدید را انجام دهند.

حمام مهدی قلی بیک

حمام مهدی قلی بیک یکی از حمام‌هایی است که در زمان حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده و امروزه در شمار جاهای دیدنی مشهد قرار گرفته است. زمانی که به معماری زیبا و باشکوه این بنای تاریخی نگاه می‌کنیم به اوج هنر ایرانی پی می‌بریم. این بنای تاریخی دقیقاً در کنار حرم و در کنار بازار فرش فروش‌ها قرار دارد و افراد می‌توانند زمانی قبل یا بعد از زیارت را برای بازدید از آن اختصاص دهند.

ساعت بازدید از این بنای تاریخی از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 12.30 است و در روزهای پنجشنبه‌ها نیز از ساعت 8 الی 11.30 می‌توانید برای بازدید مراجعه کنید. در روزهای جمعه و دیگر ایام تعطیلی بازدید از حمام مهدی قلی بیک از ساعت 8 الی 12 امکان پذیر است.

 
جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم
 

مدرسه پریزاد مشهد

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم که شما می‌توانید برای بازدید به آن مراجعه کنید مدرسه پریزاد مشهد نام دارد. این بنای تاریخی در کنار مسجد گوهرشاد قرار گرفته و هرساله بازدیدکنندگان بسیار زیادی برای تماشای آن حضور پیدا می‌کنند.

مدرسه پریزاد در جنوب غربی حرم امام رضا (ع) و سمت شمال غربی مسجد گوهرشاد قرار دارد و بازدید از این مکان برای تمامی افراد رایگان است. همچنین شما می‌‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز برای بازدید از این مکان اقدام نمایید.

 مدرسه پریزاد مشهد به نام فردی است که این بنا را وقف کرده و نام آن بانو پریزاد بوده است. پریزاد ندیمه گوهرشاد و همسر پسر تیمور چهارم بوده است که برای آموزش طلاب این مدرسه را به پا کرد. قدمت مدرسه پریزاد مانند مسجد گوهرشاد است و این بنا در دوره حکومت تیموریان ساخته شد.

بازار رضا مشهد

بسیاری از گردشگران در زمان سفر به هر شهر علاقه دارند که به سراغ بازارگردی نیز بروند و طبق رسم و رسومات ایرانیان برای عزیزان خود سوغاتی تهیه کنند. در زمان سفر به شهر مشهد نیز اگر شما قصد دارید که به سراغ یکی از بازارهای نزدیک حرم برید می‌توانید بازار رضا مشهد را انتخاب نمایید.

جالب است بدانید که امروزه بازار رضا در شمار جاهیای دیدنی مشهد نزدیک حرم قرار گرفته که هر گردشگری در زمان سفر خود بی‌شک زمانی را برای بازدید از این بازار اختصاص می‌دهد. ساعت کاری بازار رضا مشهد هر روز از ساعت 9 صبح تا 22 شب بوده و افراد برای بازدید از این مکان باید خود را به ضلع شرقی میدان آب برسانند.

پارک وکیل آباد مشهد

پارک وکیل آباد مشهد یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهر مشهد است که در زمان سفر به این شهر با استفاده از تور مشهد لحظه آخر می‌توانید از آن بازدید کنید. در هنگام قرار گرفتن در این فضا شما می‌توانید از هیاهو و شلوغی شهر به دور باشید و قرار گرفتن در محیطی بدون آلودگی هوا را تجربه کنید.

برای بازدید از این مکان گردشگری در شهر مشهد باید به سمت انتهای بلوار وکیل اباد بروید و بعد از آن به سمت پارک حرکت کنید. برای بازدید از پارک وکیل آباد هزینه ورودی هر نفر 30 هزار تومان است و هر روز از هفته این امکان را دارید که از ساعت 9 تا غروب آفتاب مراجعه کنید. توجه داشته باشید که بازدید از این پارک در روزهای تعطیل و جمعه‌ها از ساعت 8 صبح تا غروب آفتاب است.

رستوران پسران کریم مشهد

در هنگام بازدید از جاهای دیدنی مشهد بی‌شک با نام رستورانی به اسم رستوران پسران کریم مشهد مواجه می‌شوید. این رستوران که در سال 1359 ساخته شده است، در خیابان طالقانی قرار گرفت و از سال 1376 به بعد با تغییر مکان مواجه شد و به بلوار خیام انتقال پیدا کرد.

اگر شما هم می‌خواهید در زمان سفر خود از بهترین و قدیمی‌ترین رستوران موجود در شهر مشهد دیدن فرمایید و در کنار عزیزانتان برای میل کردن غذاهای خوشمزه اقدام کنید بهتر است که انتخاب شما رستوران پسران کریم مشهد باشد. بی‌شک شما می‌توانید در این رستوران خاطرات به یادماندنی و بی‌نظیری را ثبت کنید و خوشمزه‌ترین منو غذایی را مشاهده نمایید.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط
تازه های مقالات
بیشترین بازدید هفته