شیوه رفتار با کودک چهارساله

رفتار با کودکان چهار ساله بسیار حساس است و نیازمند توجه و رعایت موارد خاصی است. در این سن، کودکان شروع به فهمیدن قواعد و محدودیت‌ها می‌کنند و باید به آن‌ها کمک کرد تا این قواعد را به خوبی فهمیده و به آن عمل کنند. با راسخون همراه باشید.
شنبه، 25 شهريور 1402
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: زینب اندجی گرمارودی
موارد بیشتر برای شما
شیوه رفتار با کودک چهارساله

ویژگی کودک چهار ساله

تربیت یک کودک چهار ساله می‌تواند تجربه‌ای شگفت‌انگیز و هیجان‌انگیز باشد. کودک شما هنوز سختگیر است، اما در حال رشد و پیشرفت است. کودکان چهار ساله، افرادی خلاق و متفکر هستند.

آماده باشید برای مرحله‌ای که بازی‌های خلاقانه کودک خود را ببینید و شما می‌توانید با کودک خود به گفتگوهای جذاب و پرمحتوا بپردازید. مهارت‌های حرکتی کودک شما روز به روز بهبود می‌یابد و به زودی تبدیل به یک کوهنورد و یا یک دونده ماهرخواهد شد.

در این مرحله، تربیت کودک شما یکی از مهمترین وظایف شما می‌شود. کودکان چهار ساله به دنیای پیرامون خود بسیار حساس هستند و به دنبال یادگیری و کشف جهان هستند. بنابراین، شما می‌توانید از این فرصت برای گسترش دانش و تجربه کودک خود استفاده کنید.

در این مرحله، کودک شما با توجه به تجربیات قبلی خود، قادر به تشخیص احساسات خود و دیگران است. شما می‌توانید با کمک به او در فهمیدن احساسات خود و دیگران کمک کنید و به او نشان دهید که چگونه با دیگران رفتار کند.

علاوه بر این، در این مرحله، توجه به آموزش مهارت‌های حرکتی نیز بسیار مهم است. شما می‌توانید با بازی‌های خلاقانه و آموزشی، کودک خود را در این زمینه تقویت کنید.
 

شیوه رفتار با کودک چهار ساله

شیوه رفتار با کودک چهار ساله باید بر اساس محبت، توجه و احترام به نیازها و توانایی‌های او باشد. در ادامه، چند راهنمایی برای رفتار مناسب با کودک چهار ساله آورده شده است:

1. برقراری ارتباط مثبت:

با کودک خود در ارتباط بودن و به او توجه کردن بسیار مهم است. به او گوش دادن، صحبت کردن و به سؤالات و نظراتش پاسخ دادن، حس خودمختاری و خودکنترلی را در او تقویت می‌کند.
 

2. قابلیت‌ سنجی:

به کودک فرصت دادن برای انجام وظایف ساده‌ای مانند پوشیدن لباس، شستشو دست‌ها، جمع آوری اسباب بازی‌ها  استقلال را به او آموزش می‌دهد.
 

3. قانع کردن به جای تحمل:

در صورت عدم تمایل کودک به انجام یک کار خاص، به جای تحمل و اجبار او را قانع کنید. مثلاً با استفاده از بازی‌ها و داستان‌ها، به او توضیح دهید که چرا انجام آن کار برایش مفید است.
 

4. تشویق و تمجید:

هنگامی که کودک عمل خوبی انجام می‌دهد، آن را تشویق و تمجید کنید. به وی بگوئید چقدر خوب است و چقدر برای شما مهم است.
 

5. حفظ حدود:

برای رفتار مناسب در کودک چهار ساله، حفظ حدود و قوانین مورد نیاز است. به او قوانین خانه را آموزش داده و در صورت نقض آن‌ها،  پاسخ مناسب داده شود.
 

6. صبر و شکیبایی:

درک نمودن نقطۀ نظرات و عقاید کودک در این سن بسیار مهم است. صبر و شکیبایی در فرآیند یادگیری او بسیار لازم است.

شیوه رفتار با کودک چهارساله

توانایی های کودک در این سن

مهارت انجام کار:

می تواند بدون کمک زیاد لباس بپوشد.
از قاشق، چنگال روی میز استفاده می کند.
دندان هایش را مسواک می زند، موهایش را شانه می کند، لباس ها را بدون کمک زیاد آویزان می کند.
به راحتی توپ را پرتاب می کند.
می تواند اشیاء را در یک خط از بزرگ به کوچک قرار دهد.
می دود، می پرد بازی میکند.
 

مهارت های تفکر:

در یک فعالیت به مدت ده تا پانزده دقیقه کار می کند.
می تواند رنگ ها را انتخاب کند - قرمز، زرد، آبی.
در تشخیص اینکه چه چیزی واقعی است و چه چیزی وانمود می شود، کمی مشکل دارد.
می تواند نام، آدرس و شماره تلفن را بیاموزد.
 

مهارت صحبت کردن:

سوالات زیادی می پرسد، چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا و چرا؟
دوست دارد صحبت کند و گفتگو کند.
دوست دارد آهنگ های ساده بخواند.
قوانین ساده را درک می کند و از آنها پیروی می کند.
 

کارهایی که میتوان برای کودکان در این سن انجام داد

هر روز برای آنها بخوانید و به آنها کتاب بدهید تا خودشان نگاه کنند.
نام اسباب بازی ها را روی قفسه های اسباب بازی برچسب بزنید تا کودکان بتوانند کلمات را ببینند.
در مورد چیزهایی که در داخل، بالا، زیر، بزرگ، بزرگتر، بزرگترین و غیره هستند صحبت کنید.
چیزهای اضافی زیادی برای بازی وانمودی به آنها بدهید. جعبه های خالی غذا برای بازی در فروشگاه مواد غذایی، مطب پزشک، رستوران، سالن زیبایی، آتش نشان، پلیس و غیره.
 

چگونه با اشتباه کودک در این سن برخورد کنیم

رفتار فرزندتان را نادیده بگیرید:

ببینید، گاهی اوقات ما چنان تحت تأثیر رفتار فرزندانمان قرار می‌گیریم که بیش از حد واکنش نشان می‌دهیم، روی آن متمرکز می‌شویم، یا به‌طور دیگری یک موضوع را بیش از آنچه لازم است به طول می‌انجامیم.

اگر کودک 4 ساله شما فقط برای دریافت عکس العمل از شما بد رفتار می کند. به خصوص اگر این رفتار بسیار جزئی است، ببینید اگر آن را نادیده بگیرید چه اتفاقی می افتد. به این ترتیب، فرزند شما می‌داند که رفتار خاصی همیشه مورد توجه قرار نمی‌گیرد، مهم نیست که چقدر ناامیدی ایجاد می‌کند.
 

فرزندتان را در قبال انتخاب هایش مسئول بدانید:

از دیدگاه یک کودک، هر تصمیمی ممکن است به نظر برسد که از والدین او گرفته شده است. ترک پارک یا از دست دادن امتیازات تلویزیونی ناعادلانه به نظر می رسد زیرا مادر یا پدر چنین گفته اند.

اما اگر او را مسئول انتخاب هایش بدانی چه؟ او می تواند درک کند که این عواقب طبیعی به دلیل انتخاب هایی که انجام داده اتفاق افتاده است.فرض کنید شما قصد رفتن به پارک را داشتید، اما او برای همیشه تلاش کرد تا کفش‌هایش را بپوشد. به جای اینکه وارد بحث دیگری شوید، ممکن است بگویید: هر چه مدت زمان بیشتری برای پوشیدن کفش‌هایتان طول بکشد، زمان کمتری برای بازی در پارک داریم.
 

ابتدا روی آرام کردن فرزندتان تمرکز کنید:

با این حال بسیاری از ما وقتی بچه هایمان عصبانی می شوند این اشتباه را مرتکب می شویم. ما سعی می کنیم توضیح دهیم که چرا رفتار آنها اشتباه بود، چرا آنها نمی توانند ضربه بزنند، یا چگونه باید این را به روشی بهتر بگویند. در حالی که آنها در حال تناسب اندام هستند و حتی به سختی به ما گوش می دهند.

اگر اجازه داد او را در آغوش بگیرید، بگذارید در آغوش شما گریه کند و از زبان بدن و حالات چهره ساده استفاده کنید تا به او نشان دهید که دوستش دارید، مهم نیست که چه باشد. در غیر این صورت، او ممکن است به لرزیدن و عصبانیت ادامه دهد، که فقط او را بیشتر می ترساند.
 

کنترل تکانه را به کودک خود آموزش دهید:

از فرصت‌ها برای آموزش کنترل ناگهانی استفاده کنید. رفتار او را اصلاح کنید و او را وادار به تکرار آن کنید یا مهارت‌های اجتماعی مهمی مانند فضای شخصی و نوبت‌دهی را به او آموزش دهید. یادگیری چگونگی کنترل ناگهانی می‌تواند به او در تصمیم‌گیری بهتر و درک بیشتر از عواقب اقداماتش کمک کند.
 

با سایر بزرگسالان سازگار باشید:

شما فقط می توانید تصور کنید که چقدر برای بچه ها گیج کننده است وقتی بزرگسالان در زندگی آنها در مورد نظم و انضباط توافق ندارند.برای آنها سخت است که بدانند وقتی والدین و سایر مراقبانشان با یکدیگر موافق نیستند چگونه رفتار کنند.

اگر شما تفاوت‌های زیادی بین خود و همسرتان یا مراقبت‌کننده کودک خود مشاهده کردید، قبل از نیاز به تنبیه، با هم به توافق برسید. به این ترتیب، او دقیقاً می‌داند چه چیزی انتظار دارید و چه چیزی از او انتظار می‌رود.

شیوه رفتار با کودک چهارساله
 

نکاتی برای مدیریت رفتار کودک 4 ساله

همانطور که یاد می گیرید به طور مؤثر رفتار چالش برانگیز کودک 4 ساله خود را مدیریت کنید، سعی کنید این نکات را در ذهن داشته باشید.
لحن عاطفی مثبت را حفظ کنید.
چرخه رفتار مثبت را حفظ کنید (تمجید از رفتارهایی که می خواهید فرزندتان بیشتر نشان دهد و توجه منفی به او برای اعمال نامطلوب نداشته باشید).
یک برنامه منظم برای بیدار شدن، فعالیت ها و زمان خواب داشته باشید.
هر زمان که مناسب است به فرزندتان حق انتخاب بدهید.
به یاد داشته باشید که آنها هنوز هم ممکن است واقعیت و فانتزی را با هم اشتباه بگیرند، بنابراین منتظر داستان های عجیب و غریب و اغراق باشید.
به نظارت دقیق آنها ادامه دهید زیرا آنها می توانند برخی از ترفندهای خطرناک را امتحان کنند.
آنها نیاز شدیدی به احساس مهم بودن و قدردانی دارند. به دستاوردها توجه کنید.
فرصت هایی را برای کودکان ایجاد کنید تا فعالیت های روزمره را به طور مستقل انجام دهند و انتخاب کنند.
 

کلام آخر

در این شکی نیست، کودکان 4 ساله گاهی اوقات می توانند چالش برانگیز باشند. اما مانند بسیاری از بخش های فرزندپروری، این نیز باید بگذرد.ممکن است مفید باشد که رفتار کودک 4 ساله خود را به عنوان یک رشد طبیعی در نظر بگیرید که فقط به او کمک می کند تا به یک کودک سالم و کارآمد تبدیل شود. اگر شما و فرزندتان با رفتار خاصی دست و پنجه نرم می کنید یا به راهنمایی نیاز دارید، با پزشک اطفال خود صحبت کنید.
 

منابع

https://www.verywellfamily.com/4-year-old-developmental-milestones-2764713
https://www.healthline.com/health/parenting/four-year-old-behavior#Whats-considered-normal-behavior-for-a-4-year-old
https://extension.psu.edu/programs/betterkidcare/early-care/tip-pages/all/fun-with-four-year-olds
https://sleepingshouldbeeasy.com/how-to-discipline-a-4-year-old


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط