هفت سین قرآنی و محمدی (ص)
 


 

چه افتخاری از این برتر و بالاتر که خداوند بر حضرت نوح علیه السلام، سلام می فرستد، سلامی که در میان جهان و جهانیان باقی می ماند و تا دامنه قیامت گسترده می شود، سلام خدا توأم با ثناء جمیل و ذکر خیر بندگانش در قرآن کریم. در قرآن کریم آیاتی است که با حرف «سین» آغاز شده و با سلام و درود به بندگان و ایامی خاص، بشارت هایی به صالحان داده شده است که به هفت سین از سین های قرآنی اشاره می کنیم:

الف: هفت سین قرآنی
 

سین اول) سَلامٌ قَوْلاً مِنْ رَبٍّ رَحیمٍ

«از جانب پروردگار [ی] مهربان [به آنان] سلام گفته می شود»( سوره یس آیه 58 )
این ندای روح افزا و نشاط بخش و مملو از مهر و محبت خدا، چنان روح انسان را در خود غرق می کند و به او لذت، شادی و معنویت می بخشد، که به هیچ نعمتی برابر نیست، آری شنیدن ندای محبوب، ندایی آمیخته با محبت و آکنده از لطف سر تا پای بهشتیان را غرق سرور می کند، که یک لحظه آن برتمام دنیا و آنچه در آن است برتری دارد. از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله روایت شده: «درهمان حال که بهشتیان غرق در نعمت های بهشتی هستند نوری بر بالای سرایشان آشکار می شود؛ نور لطف خداوند که برآنها پرتو افکنده است. پس ندایی بر می خیزد که «سلام بر شما ای بهشتیان» نظر لطف خداوند چنان بهشتیان را مجذوب می کند که از همه چیز او غافل می شوند، و همه نعمت های بهشتی را در آن حال به دست فراموشی می سپارند.

سین دوم) سَلامٌ عَلی‌ نُوحٍ فِی الْعالَمینَ

«درود برنوح در میان جهانیان»(سوره صافات آیه 79)
چه افتخاری ازاین برتر و بالاتر که خداوند بر حضرت نوح علیه السلام، سلام می فرستد، سلامی که در میان جهان و جهانیان باقی می ماند و تا دامنه قیامت گسترده می شود، سلام خدا توأم با ثناء جمیل و ذکر خیر بندگانش در قرآن کریم؛ کمتر سلامی به این گستردگی و وسعت درباره کسی دیده می شود، به خصوص اینکه لفظ «العالمین» معنای وسیعی دارد که نه تنها همه انسان ها، بلکه عوالم فرشتگان و ملکوتیان را نیز در بر می گیرد.

سین سوم) سَلامٌ عَلی‌ إِبْراهیمَ

«درود برابراهیم»(سوره صافات آیه 109)
درآیات پیش ازاین آیه، به چگونگی بشارت دادن فرزندی بردبار و پراستقامت بر حضرت ابراهیم، و جریان دستور ذبح اسماعیل - فرزندایشان- و تسلیم بودن هر دوی آنها براین امر به میان آمده است که پس از یادآوری این قضایا، خداوند می فرماید: سلام برابراهیم [آن بنده مخلص و پاک باد.]

سین چهارم) سَلامٌ عَلی‌ مُوسی‌ وَ هارُونَ

«درود برموسی و هارون»(سوره صافات آیه 120)
در آیات پیش ازاین آیه، خداوند ضمن آیاتی، جریانات حضرت موسی و هارون را نقل می فرماید:
- ما این دو برادر و قوم آنها را از اندوه بزرگ رهایی بخشیدیم. (صافات / 115)
- ما آنها را یاری کردیم تا آنها بر دشمنان نیرومند خود پیروزشدند. (صافات /116)
- ما به آن دو، کتاب آشکار دادیم. (صافات/117)
- ما آن دو را به راه راست هدایت نمودیم. (صافات/118)
- ما ذکرو یاد خیرآنها را در اقوام بعد باقی و برقرار ساختیم. (صافات/119)
و بعد از یادآوری موارد فوق خداوند بر آن دو سلام می رساند.
سلامی از ناحیه پروردگار بزرگ و مهربان.
سلامی که رمز سلامت در دین و ایمان در اعتقاد و مکتب، و در خط و مذهب است.
- سلامی که بیانگر نجات و امنیت از مجازات و عذاب این جهان و آن جهان است.

سین پنجم) سَلامٌ عَلی‌ إِلْ‌یاسینَ  

«درود بر پیروان الیاس»(سوره صافات آیه 130)
خداوند می فرماید: ما نام نیک الیاس را در میان امت های بعد جاودان کردیم (صافات/129)
امت های دیگر، زحمات این انبیاء بزرگ (الیاس و سلاله او) را که در پاسداری خط توحید، و آبیاری بذرایمان منتهای تلاش و کوشش را به عمل آوردند، هرگز فراموش نخواهند کرد و تا دنیا برقرار است یاد و مکتب این بزرگ مردان فداکار زنده و جاویدان است.
تعبیر به «ال یاسین» به جای «الیاس» یا به خاطراین است که ال یاسین لغتی در واژه الیاس بوده و هر دو به یک معنی است و یا اشاره به الیاس و پیروان او است که به صورت جمعی آمده است.

سین ششم) سَلامٌ عَلَیْکُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوها خالِدینَ

«... سلام برشما، خوش آمدید، در آن درآیید [و] جاودانه [بمانید.] (سوره زمر آیه 73)
در این آیه، خداوند می فرماید که بهشتیان وقتی به بهشت می رسند، در حالی که درهای آن گشوده شده است، در این هنگام نگهبانان بهشت، آن ملائک رحمت به آنها می گویند: سلام بر شما، گوارا باد این نعمت ها بر شما، داخل بهشت شوید و جاودانه بمانید.

سین هفتم) سَلامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ

«[آن شب] تا دم صبح، صلح و سلام است.» (سوره قدر آیه 5)
این آیه، در توصیف شب قدراست. آن شبی است که قرآن در آن نازل شده و عبادت و احیاء آن معادل هزارماه است، خیرات و برکات الهی در آن شب نازل می شود و رحمت خاص الهی شامل بندگان می گردد و فرشتگان و روح در آن شب نازل می گردند.

ب: هفت سین محمدی صلی الله علیه و آله و سلّم
 

سین اول)

اَلسَّعیدُ مَن اختارَ باقِیَهً یَدومُ نَعیمُها علی فانیَهٍ لا یَنفَدُ عَذابُها وَ قَدَّمَ لِما یَقدِمُ عَلَیهِ مِمّا هُوَ فی یَدَیهِ قَبلَ أن یُخَلِّفَهُ لِمَن یَسعَدُ بإنفاقِهِ وَ قَد شَقیَ هُوَ بِجَمعِهِ. (أعلام الدین، 345)
سعادتمند و خوشبخت کسی است که سرای باقی را که نعمتش پایداراست به سرای فانی که عذابش بی پایان است برگزیند و از آنچه در اختیاردارد برای سرایی که بدانجا خواهد رفت پیش فرستد قبل ازآنکه آنها را برای کسی گذارد که وی با انفاق آن خوشبخت شود ولی خود او با گرد آوردن آن بدبخت شده باشد.

سین دوم)

اَلسَّخىُّ قَریبٌ مِنَ اللّه ، قَریبٌ مِنَ النّاسِ ، قَریبٌ مِنَ الجَنَّةِ (بحارالانوار، ج 73)
سخاوتمند و بخشنده، هم به خداوند و هم به مردم و هم به بهشت نزدیک است.

سین سوم)

حُسْنُ السُّؤالِ، نصْفُ الْعلْمِ. (شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید جلد 18 صفحه 108)
سئوال کردن و پرسشگری نیمی از دانایی است.

سین چهارم)

السُّوقُ دارُ سَهْوٍ و غَفلَةٍ ، فَمَن سَبَّحَ فیها تَسبِیحَةً کَتَبَ اللّه ُ لَهُ بها ألفَ ألفِ حَسَنةٍ (کنزل العمال ح 9330)
بازار سرای فراموشی و غفلت است لذا هر که در آنجا خدا را یک بار تسبیح گوید خداوند برایش هزار هزار حسنه می نویسد.

سین پنجم)

سابُّ المُؤمِنِ کالمُشرِفِ على الهَلَکَةِ .(کنز العمال ح 8390)
کسی که به مومنان ناسزا و دشنام می دهد، همچون کسی است که در معرض هلاکت است.

سین ششم)

سَمُّوا اَوْلادَکُمْ اَسْمـاءَ الاَْنْبِیاءِ (مکارم الاخلاق، ص 474)
فرزندان تان را به نام انبیا بنامید

سین هفتم)

سَیدُ القَومِ فِی السَفرِ خَادِمُهُم فَمَن سَبَقَهُم بِخِدمَةٍ لَم یَسبِقُوهُ بِعَمَلٍ اِلا الشَهادَة (کنز العمال ج 6، ص 717 ح 17519)
سرور مردم در سفر کسی است که به آنان خدمت می کند پس هر که در خدمت به همسفران خود برآنان پیشی گیرد هیچ کارشان به پای ارزش او نمی‌رسد مگر شهادت.

منبع: نشریه کوچه ما، شماره 12