0
ویژه نامه ها

ياقوت مقاومت(3)

فرماندهان نظامي و مسئولان سياسي اسرائيل حق دارند نسبت به موقعيت اقدام تروريستي شان مبني بر ترور فرمانده نظامي حزب اللّه، و مقاوم برجسته شهيد عماد مغنيه شادي و فخرفروشي كنند. چرا كه حزب اللّه با مقاومت و پايداري اسطوره اي در طول 25 سال گذشته شكست ذلت باري بر ارتش تحميل كرده، تا جايي كه رئيس كميته حقيقت
ياقوت مقاومت(3)

ياقوت مقاومت(3)
ياقوت مقاومت(3)


 

 
سوگنامه هايي به قلم شخصيت هاي سياسي، فرهنگي لبنان پيرامون ابعاد معنوي و مبارزاتي شهيد حاج عماد مغنيه
ترور حاج رضوان سر آغاز جنگ بي پايان...
سوگنامه هاني المصري سردبير روزنامه الايام چاپ قاهره
فرماندهان نظامي و مسئولان سياسي اسرائيل حق دارند نسبت به موقعيت اقدام تروريستي شان مبني بر ترور فرمانده نظامي حزب اللّه، و مقاوم برجسته شهيد عماد مغنيه شادي و فخرفروشي كنند. چرا كه حزب اللّه با مقاومت و پايداري اسطوره اي در طول 25 سال گذشته شكست ذلت باري بر ارتش تحميل كرده، تا جايي كه رئيس كميته حقيقت ياب اسرائيل (كميته وينودگراد) به ناكامي هاي سياسي و نظامي و اطلاعاتي اين رژيم در جريان جنگ 33 روزه ژوئيه سال2006 اعتراف كرد. در اين جنگ چند هزار رزمنده وابسته به يك حزب كوچك شبه نظامي، در برابر ارتش تا دندان مسلح و مجهز به انواع سلاح هاي پيشرفته ساخت آمريكا و با تكنيك مدرن در زمينه هاي گوناگون حدود پنج هفته مقاومت كردند، و اين ارتش را با شكست مفتضحانه مواجه كردند كه در تاريخ 60 ساله رژيم صهيونيستي سابقه نداشته است.
به درستي كه آمريكا و اسرائيل عماد مغنيه را مسئول اصلي پيروزي بزرگ حزب اللّه لبنان در جنگ سال 2006 و مسئول مستقيم اجراي يك رشته عمليات كيفي مي دانستند كه در نتيجه آن صدها سرباز آمريكايي و اسرائيلي كشته شدند، تا جايي كه براي شناسايي عماد و محل زندگي او جايزه 25 ميليون دلاري تعيين كردند. به همين دليل با كمك برخي سرويس هاي جاسوسي و امنيتي منطقه او را يافته و به طرز فجيعي به شهادت رساندند.
شكي نيست كه شيوه راهيابي به اين هدف بزرگ و انتخاب زمان و مكان اجراي اين طرح تروريستي يك دستاورد بزرگ براي اسرائيل تعبير مي شود. اما اكنون اين پرسش مطرح است كه اسرائيل چگونه قادر خواهد بود خود را از واكنش حزب اللّه و مقاومت اسلامي مصون بدارد؟ آقاي سيدحسن نصر اللّه دبير كل حزب اللّه اعلام كرد كه دشمن صهيونيستي با ترور حاج رضوان راه جنگ بي پايان را در برابر خود گشوده است.
اسرائيل با اين اقدام در صدد بود به افكار عمومي يهوديان وانمود كند كه شكست در جنگ سال 2006 را با ترور عماد مغنيه جبران كرده، و از طرفي قدرت بازدارندگي خود را باز يافته است. اما فروپاشي پي در پي شبكه هاي جاسوسي موساد در لبنان، نشان داد كه اسرائيل بدون همكاري سرويس هاي امنيتي برخي دولت هاي عرب توانايي چنين كار بزرگي را نداشته است. شايد بتوان گفت كه ترور شهيد عماد مغنيه در نتيجه سهل انگاري و يا وجود خلل در تدابير امنيتي معمول در حزب اللّه بوده كه مي بايست هر چه سريعتر به آن رسيدگي كرد، تا در آينده خسارت هاي سنگين و جبران ناپذير و دشمن شاد بر اين حزب وارد نيايد.
انگيزه و اهداف اسرائيلي ها از ترور مغنيه بسيار روشن است. آن ها با اين عمليات تروريستي در صدد بودند در درجه اول اعتبار و حيثيت ارتش را پس از شكست در جنگ33 روزه باز يابند، و در درجه دوم مي خواستند نظريه بازدارندگي ارتش را كه در جنگ مزبور به شدت لطمه خورده بود بازسازي كند. مقاومت اسلامي لبنان در آن درگيري نابرابر توانست از يك جهت جنگ را طولاني تر كند، و از جهت ديگر توانست جبهه جنگ را به داخل سرزمين هاي اشغالي فلسطين بكشاند. سوم اين كه موفق شد تا آخرين لحظه جنگ ابتكار عمل را در دست داشته باشد. دبيركل حزب اللّه پيش از آغاز جنگ به اسرائيلي ها هشدار داده بود كه امكان دارد آغازگر جنگ باشند، اما هيچ نقشي در سرنوشت روند جنگ و توقف آن نخواهند داشت. بنابراين ترور عماد مغنيه نشان داد كه اسرائيل با اقدام احمقانه بزرگي كه مرتكب شد نمي خواهد بپذيرد كه شكست خورده، بلكه خود را براي جنگ در آينده آماده مي كند، تا حيثيت از دست رفته اش را بازيابد. اسرائيل جز منطق جنگ و قدرت به هيچ اعتقاد ندارد. اگر هم نتواند با زور و قدرت به اهدافش برسد، از نهايت قدرت نظامي و سلاح كشتار جمعي استفاده مي كند.
يكي از بزرگترين نشانه هاي قلدري و زور مداري اسرائيل پيش از حادثه ترور عماد مغنيه، بمباران يكي از مراكز دوردست سوريه، و ادامه حمله هاي هوايي به نوار غزه و تهديد مستمر به جنگ ويرانگر بر ضد حزب اللّه لبنان مي باشد. اسرائيل با اين شيوه تلاش مي كند نقش برتري جويانه و سلطه گرانه در سرتاسر خاورميانه داشته باشد. به ويژه اينكه اعراب نقش خود را از دست داده اند، و بازيگران جديدي همچون ايران و تركيه در صحنه سياسي منطقه ظاهر شده اند.
يكي از پيامدهاي خطرناك و نگران كننده ترور عماد مغنيه چگونگي واكنش دولت آمريكا به اين اقدام تروريستي بود. سخنگوي دولت آمريكا اين راهزني بين المللي و نقض حاكميت يك كشور مستقل را ناديده گرفت و اعلام كرد كه با مرگ مغنيه جهان بهتر شده است! آمريكا به عنوان قدرتمندترين كشور جهان كه مسئوليت حفظ امنيت و صلح جهاني را بر عهده دارد، در برخورد با موضوع ترور مغنيه موقعيت و مسئوليت خود را زير پا گذاشت. جا داشت اين اقدام تروريستي را که به دور از اصول حقوقي و قضايي انجام شده و در نتيجه آن حاكميت يك كشور عضو سازمان ملل متحد مورد تجاوز قرار گرفته محكوم مي كرد. به موجب قوانين و مقررات معمول سازمان ملل متحد، هيچ كشوري به هيچ وجه حق ندارد به حاكميت و تماميت ارضي كشور ديگري از كشورهاي عضو سازمان ملل متحد آسيب برساند.
ولي اسرائيل كه مورد حمايت همه جانبه و پشتيباني آمريكا قرار دارد، و خود را مافوق قانون مي داند، پس از گذشت چند روز از برگزاري مراسم شادماني عمومي، و پس از عرض تبريك اعضاي پارلمان به ايهود اولمرت نخست وزير وقت نسبت به موفقيت عمليات ترور مغنيه و نيز ضمن خودداري مقام هاي اين رژيم از بعهده گرفتن مسئوليت قانوني و سياسي اين اقدام تروريستي، اكنون لبخند كنايه دار از چهره مسئولان اسرائيل از بيم انتقام حزب اللّه پنهان شده است. تهديدات رهبر حزب اللّه و رهبر مقاومت لبنان آقاي سيدحسن نصراللّه خواب آسوده را از چشم اسرائيلي ها ربوده است.
نويسندگان، روزنامه نگاران و تحليلگران رسانه هاي اطلاع رساني رژيم صهيونيستي نسبت به پيامدهاي اين اقدام نابخردانه به شدت ابراز نگراني كردند. آنان تأكيد كردند كه ترور عماد مغنيه همه درها را به سوي واكنش حزب اللّه گشوده است. اين اقدام نشان داد كه اسرائيل از آتش افروزي در منطقه دست برنداشته، و به بحران آفريني در خاورميانه ادامه مي دهد. اسرائيل با اين اقدام به حزب اللّه به اندازه كافي بهانه داده تا اعلام كند كه جنگ ژوئيه سال 2006 هنوز پايان نيافته است. اسرائيل مهمتر از همه اين بهانه را به حزب اللّه داد تا جنگ را به خارج از سرزمين هاي لبنان منتقل نمايد. اين امر باعث شده كه مسئولان و منافع اسرائيل در سرتاسر جهان در معرض خطر جدي انتقام گيري حزب اللّه قرار گيرند. در اين ميان سيدحسن نصراللّه دبيركل حزب اللّه آمادگي رزمندگان مقاومت را براي رويارويي با هرگونه تجاوز احتمالي دشمن اعلام كرد. ايشان اظهارات خود را تكرار كرد و گفت كه اسرائيل با ترور مغنيه كليد شمارش معكوس نابودي خود را روشن كرده است. به اين دليل كه با ترور شهيد راغب حرب در سال 1984 شمارش معكوس عقب نشيني اسرائيلي ها از بيروت و سرتاسر جنوب لبنان به استثناي نوار اشغالي آغاز شد. همچنين با ترور سيدعباس موسوي دبيركل پيشين حزب اللّه در سال 1993 شمارش معكوس آزادسازي نوار اشغالي به استثناي كشتزارهاي شبعا آغاز گرديد.
مسئولان، سياستمداران، فرماندهان نظامي، احزاب سياسي و افكار عمومي اسرائيل، آنگونه كه وزير پيشين جنگ و رئيس ستاد مشترك ارتش و فرمانده منطقه شمال ارتش اسرائيل اعلام كرده بود، همه شان تهديدهاي سيدحسن نصراللّه را جدي گرفته اند. در پي اين تهديدها، كابينه رژيم صهيونيستي با صدور بخشنامه براي ارگان ها و شهروندان اسرائيل و همه يهوديان جهان آنان را به آماده باش عمومي و رعايت احتياط فراخواند. به همه اسرائيلي ها توصيه شد از سفر به كشورهاي عربي در اين شرايط حساس خودداري نمايند.
با اين وصف اين پرسش مطرح مي گردد كه اگر اسرائيل واقعاً خواهان صلح با اعراب مي باشد و براي برقراري صلح گام برمي دارد، چرا عماد مغنيه را ترور كرد؟ مگر نمي داند اين گونه اقدامات منطقه را دستخوش عمليات انتقامجويانه قرار مي دهد؟ كساني كه بذر نفرت و كينه توزي را در منطقه مي پاشند، بي ترديد به ترس و وحشت دامن مي زنند. حزب اللّه كه ستون فقرات مقاومت لبنان را تشكيل مي دهد و تاكنون با وعده هاي صادقانه خود، ارتش اسرائيل را در سال هاي 2000 و 2006 شكست داده است، اكنون نيز مي تواند وعده هاي خود را عملي سازد. در حال حاضر هيچ توجيهي براي ناباوري تهديدهاي جدي حزب اللّه وجود ندارد. اگر اسرائيل سخنان و تهديدهاي دبيركل حزب اللّه را باور دارد، چرا ما اعراب آن را باور نداريم؟!
*******

ياقوت مقاومت(3)

مردي كه هميشه «ستاره مقاومت بود...»
سوگنامه معن بشور رئيس كميته هاي مردمي لبنان
همانگونه كه شناسايي سيما و همه جهت گيري ها و رفت و آمدها و اهداف و برنامه هاي شهيد عماد مغنيه در طول ساليان دراز از سوي شبكه هاي جاسوسي موساد و سازمان سيا كار آساني نبوده است. در عين حال هرگونه تلاش براي شناخت زندگي سراسر جهاد و مبارزه خستگي ناپذير و دستاوردهاي 25 ساله اين شهيد گرانقدر، در روز شهادت او از سوي مراكز پژوهشي و رسانه هاي اطلاع رساني جهان آسان نخواهد بود. زيرا اين شهيد بزرگ در طول حيات خود، پنهان كاري، از خودگذشتگي، فروتني، مخالفت با هرگونه خودستايي و خودبزرگ بيني را به شدت رعايت مي كرد، و با تحقق دستاوردهاي چشمگير، به اسطوره بي نظير تبديل شد.
اين در حالي است كه بسياري از سياستمداران برجسته و مبارزان پيشين در روند پيكار سياسي سه دهه اخير لبنان، قرباني دنباله روي از تمايلات خود خواهانه و خودستايي شده بودند. ولي نمي دانم شهيد عماد مغنيه برادر دو شهيد فؤاد و جهاد و همرزم شهداي بزرگ لبنان و فرزند سرزمين شهيد پرور جبل عامل را از چه صنف مرداني توصيف كنم؟
يگانه آرزوي اين مرد بزرگ، آزادسازي سرزمين هاي اشغالي جنوب، و تنها هدف او آسيب رساندن به سربازان دشمن بود، تا دشمن در آينده گستاخي يورش مجدد به لبنان را نداشته باشند. او به همه زرق و برق هاي دنيا پشت كرد، و هيچ پاداش معنوي كه حق مسلم همه مبارزان راستين است تقاضا ننمود.
در نيمه هفتم از قرن بيستم. عماد مغنيه كه هنوز به سن 20 سالگي نرسيده بود همچون بسياري از فرزندان نسل آن مرحله به جنبش مقاومت فلسطين پيوست. چرا كه در آن مرحله و در دوران نااميدي ها و شكست هاي پي در پي دولت هاي عربي همه رؤياها و آرزوهاي جوانان انقلابي، در انقلاب فلسطين خلاصه مي شده است. او پس از فراگيري آموزش هاي لازم به صف رزمندگان مقاومت فلسطين پيوست و دوش به دوش آنان با اشغالگران جنگيد، و تجربه هاي فراواني آموخت. اين تجربيات را به مقاومت لبنان كه امام موسي صدر اولين بنيانگذار آن بوده منتقل كرد. به موازات پيدايش حزب اللّه در پي حمله نظامي صهيونيستي به لبنان در سال 1982، عماد مغنيه در جنگهاي شكستن محاصره بيروت از تجربيات پيشين خود استفاده كرد.
پس از ناپديد شدن امام موسي صدر، آموزگار بزرگ عماد مغنيه و پس از خروج مقاومت فلسطين از لبنان، اين امكان براي مغنيه وجود داشت كه مبارزه را كنار بگذارد و در راهكار سياسي و فكري خود تجديد نظر نمايد، و به زندگي عادي و شخصي خود بازگردد، به ويژه كه در نخستين روزهاي يورش اسرائيل به لبنان بيشتر مردم اين سرزمين چه در جنوب و چه در بقاع احساس سرخوردگي و نااميدي كرده بودند. اما او به همراه تعداد اندكي از مبارزان سلحشور و متعهد و همرزم خود، راهكار مقاومت را برنامه زندگي قرار داد. او كه نقاط ضعف دشمن را شناخته بود، به فرسايش قدرت دشمن اطمينان داشت. به همين دليل به برنامه ريزي و اجراي عمليات كيفي بر ضد اشغالگران ادامه داد. در نتيجه اين عمليات، دشمن خود را در برابر يك مرد استثنائي با مغز استثنائي، ايمان پايدار و خلل ناپذير، شايستگي بي نظير و توان بي سابقه، شيوه هاي نامتعارف و شجاعت غيرعادي يافت. دشمن نيز بر اين اساس همه امكانات و توانمندي هاي خود و امكانات هم پيمانان خود به ويژه آمريكا را به منظور پيگرد اين مرد شجاع و با كفايت در سرتاسر دنيا بسيج كرد.
زماني كه عماد مغنيه به صف انقلابيون مقاومت فلسطين پيوست، انتفاضه و مقاومت همگاني و محاصره فلسطين آغاز گرديد. او همچون برادرانش فؤاد و جهاد و همرزمانش غالب عوالي، محمد صالح، ابوحسن سلامه و ابوعلي ياسين تلاش خود را روي پشتيباني از انتفاضه فلسطين متمركز ساخت. اين رزمندگان غيور همكاري و هماهنگي ميان جناح هاي مقاومت لبنان و فلسطين و ساير كشورهاي منطقه را يك امر حياتي مي دانستند. هر چند كه عماد مغنيه و همرزمانش به همه جريان هاي فكري و سياسي و مقاوم درون امت وابسته بودند، اما به ايده مقاومت براي اخراج اشغالگران و گشودن درها بسوي نهضت فراگير فكري و سياسي اصالت بخشيدند.
منبع
منبع:: ماهنامه شاهد یاران، شماره 49
 

ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
تحصیل از راه دور در خلال همه گیری و مشکلات دانشجویان مهاجر
تحصیل از راه دور در خلال همه گیری و مشکلات دانشجویان مهاجر

تحصیل از راه دور در خلال همه گیری و مشکلات دانشجویان مهاجر

اصل تفاهم و توافق در زندگی مشترک
اصل تفاهم و توافق در زندگی مشترک

اصل تفاهم و توافق در زندگی مشترک

تکریم همسر در سیره نبوی
تکریم همسر در سیره نبوی

تکریم همسر در سیره نبوی

آشنایی با تکنولوژی بلاک چین و برخی از استارتاپ های مبتنی بر بلاک چین
آشنایی با تکنولوژی بلاک چین و برخی از استارتاپ های مبتنی بر بلاک چین

آشنایی با تکنولوژی بلاک چین و برخی از استارتاپ های مبتنی بر بلاک چین

جدیدترین موشک بالستیک ایران با نام «ذوالفقار بصیر» رونمایی شد
جدیدترین موشک بالستیک ایران با نام «ذوالفقار بصیر» رونمایی شد

جدیدترین موشک بالستیک ایران با نام «ذوالفقار بصیر» رونمایی شد

جایگاه و اهمیت نیک رفتاری در خانواده
جایگاه و اهمیت نیک رفتاری در خانواده

جایگاه و اهمیت نیک رفتاری در خانواده

تنش دوباره در قره‌باغ/ ضرورت توجه جدی کشورهای منطقه به حل بحران
تنش دوباره در قره‌باغ/ ضرورت توجه جدی کشورهای منطقه به حل بحران

تنش دوباره در قره‌باغ/ ضرورت توجه جدی کشورهای منطقه به حل بحران

جایگاه و اهمیت تامین نیازها در خانواده
جایگاه و اهمیت تامین نیازها در خانواده

جایگاه و اهمیت تامین نیازها در خانواده

آشنایی با بازار تجارت ارزهای دیجیتال و رمز ارزها
آشنایی با بازار تجارت ارزهای دیجیتال و رمز ارزها

آشنایی با بازار تجارت ارزهای دیجیتال و رمز ارزها

حقوق مداری در خانواده
حقوق مداری در خانواده

حقوق مداری در خانواده

جنگ تحریف
جنگ تحریف

جنگ تحریف

آشنایی با انواع سفارشات خرید و فروش (Market Orders) و (Limit Order) در بازارهای مالی جهان
آشنایی با انواع سفارشات خرید و فروش (Market Orders) و (Limit Order) در بازارهای مالی جهان

آشنایی با انواع سفارشات خرید و فروش (Market Orders) و (Limit Order) در بازارهای مالی جهان

مقایسه ارزش معاملات فارکس با سایر بازارهای بورس جهان
مقایسه ارزش معاملات فارکس با سایر بازارهای بورس جهان

مقایسه ارزش معاملات فارکس با سایر بازارهای بورس جهان

از نیویورک تا شانگهای: آشنایی با ۱۰ بازار بورس بزرگ جهان
از نیویورک تا شانگهای: آشنایی با ۱۰ بازار بورس بزرگ جهان

از نیویورک تا شانگهای: آشنایی با ۱۰ بازار بورس بزرگ جهان

چگونه می توانم اشتهای کودک خود را تقویت کنم؟
چگونه می توانم اشتهای کودک خود را تقویت کنم؟

چگونه می توانم اشتهای کودک خود را تقویت کنم؟

امتناع کودک پنج ماهه در قبول شیشه شیر بجای سینه مادر را چه باید کرد؟
امتناع کودک پنج ماهه در قبول شیشه شیر بجای سینه مادر را چه باید کرد؟

امتناع کودک پنج ماهه در قبول شیشه شیر بجای سینه مادر را چه باید کرد؟

بیدار شدن خواهر و برادر بزرگتر کودک پنج ماهه به علت گریه او در حین آموزش خواب را چگونه می توان مدیریت کرد؟
بیدار شدن خواهر و برادر بزرگتر کودک پنج ماهه به علت گریه او در حین آموزش خواب را چگونه می توان مدیریت کرد؟

بیدار شدن خواهر و برادر بزرگتر کودک پنج ماهه به علت گریه او در حین آموزش خواب را چگونه می توان مدیریت کرد؟

آیا می توان در برنامه غذایی کودک پنج ماهه از موز استفاده کرد؟
آیا می توان در برنامه غذایی کودک پنج ماهه از موز استفاده کرد؟

آیا می توان در برنامه غذایی کودک پنج ماهه از موز استفاده کرد؟

نزدک (NASDAQ) چیست؟ آشنایی با بازار بورس نزدک
نزدک (NASDAQ) چیست؟ آشنایی با بازار بورس نزدک

نزدک (NASDAQ) چیست؟ آشنایی با بازار بورس نزدک

ضریب اهرمی (Leverage) در فارکس چیست و چه خطراتی دارد؟
ضریب اهرمی (Leverage) در فارکس چیست و چه خطراتی دارد؟

ضریب اهرمی (Leverage) در فارکس چیست و چه خطراتی دارد؟

آشنایی با مفاهیم بازار فارکس ( Pips, Spread, Bid, Ask, Lot  و غیره)
آشنایی با مفاهیم بازار فارکس ( Pips, Spread, Bid, Ask, Lot و غیره)

آشنایی با مفاهیم بازار فارکس ( Pips, Spread, Bid, Ask, Lot و غیره)