شهري در زير شهر ديگر

جابه جايي 900 ميليون فوت مکعب از خاک به منظور ايجاد فضاي شهري زيرزميني مقاوم در مقابل آب، مدنظر مهندسين است. آمستردام شهري است که به نظر مي رسد براي احداث يک شهر زيرزميني بسيار نامناسب و نامعقول باشد ولي همان تيم مهندسي هلند که در بين آنها مهندسين معمار بسيار مجربي نيز وجود داشتند و در حال حاضر
سه‌شنبه، 12 مهر 1390
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
شهري در زير شهر ديگر

شهري در زير شهر ديگر
شهري در زير شهر ديگر


 


 
نام: فضاي زيرزميني چند منظوره جايگزين
محل: آمستردام- هلند
هزينه احداث: 14/4 ميليارد دلار
زمان تقريبي اتمام: 2028 ميلادي
جابه جايي 900 ميليون فوت مکعب از خاک به منظور ايجاد فضاي شهري زيرزميني مقاوم در مقابل آب، مدنظر مهندسين است. آمستردام شهري است که به نظر مي رسد براي احداث يک شهر زيرزميني بسيار نامناسب و نامعقول باشد ولي همان تيم مهندسي هلند که در بين آنها مهندسين معمار بسيار مجربي نيز وجود داشتند و در حال حاضر مشغول ساخت کانال هاي زيرزميني اين شهرهستند چنين ايده اي را بسيار خوب و مناسب مي دانند چون اين شهر روي لايه ضخيمي از خاک رس بسيار مقاوم در مقابل نفوذ آب به ضخامت 100 فوت يا بيش از 30/5 متر احداث شده است. محبوس کردن شهر جديد در فضاي بين اين لايه از خاک رس و کف هاي کانال عايق شده، منجر به آن گشته که شما تقريبا داراي فضايي شويد که پيشاپيش پايه و سقف آن ايجاد شده و بنابراين کافي است اقدام به ساخت ديوارهاي بتوني که در طول خط ساحلي کانال ايجاد مي شود و همين طور عايق کاري آن نموده تا يک شبکه مارپيجي شش طبقه مقاوم در مقابل آب ايجاد شود. اما تنها راه ايجاد يک سازه پايدار يا يک سايت در فضايي که از تخليه مقدار عظيمي از زمين باتلاقي آمستردام به وجود مي آيد، عبارتست از پر کردن کانال هايي که در قرن 17 احداث شده آن هم باشن. به همين دليل مهندسين براي ايجاد هزار فوت فضا که منجر به کندن خاک آن مي گردد، آن خاک را مورد استفاده در پر کردن کانال ها قرار داده و بدين ترتيب يک سايت خشک ديگر را ايجاد کرده اند. بعد از ايجاد ديوارهاي حائل خارجي که عمل نگه داشتن را بر عهده دارد و همين طور اتمام دو سقف بالايي مهندسين مي توانند کف کانال را مجددا عايق کاري کرده و امکان جريان يافتن مجدد آب را به وجود آورند.

شهري در زير شهر ديگر

فضايي که بدين ترتيب ايجاد خواهد شد، شامل 48 کيلومتر کانال و همين طور مسيرهاي اتومبيل رو، مراکز خريد، سالن هاي ورزشي و هر آن چه که روي سطح زمين پيدا مي کنيد، خواهد بود البته به استثناء نور خورشيد.
منبع : نشريه نوآور شماره 60 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط