0
ویژه نامه ها

حاج خليفه را مي‌شناسيد

فقط آثار تاريخي نيست كه خيل عظيمي از گردشگران را به سمت يزد روانه مي‌كند، بلكه شيريني‌هاي سنتي يزدي هم علاقه‌مندان زيادي در سراسر كشور و حتي در جهان دارد. مگر مي‌شود به يزد آمد و از كنار شيريني‌هاي سنتي آن براحتي گذشت.
حاج خليفه را مي‌شناسيد

حاج خليفه را مي‌شناسيد
حاج خليفه را مي‌شناسيد


 

نويسنده:امير ترقي‌نژاد
 
فقط آثار تاريخي نيست كه خيل عظيمي از گردشگران را به سمت يزد روانه مي‌كند، بلكه شيريني‌هاي سنتي يزدي هم علاقه‌مندان زيادي در سراسر كشور و حتي در جهان دارد. مگر مي‌شود به يزد آمد و از كنار شيريني‌هاي سنتي آن براحتي گذشت.
شيريني‌پزي در يزد سابقه‌اي طولاني دارد، در اين شهر تاريخي شيريني‌هاي سنتي مانند باقلوا، قطاب، لوز، نارگيل، پشمك، نان‌برنجي و حاجي بادام تهيه مي‌شود كه پيشنهاد مي‌كنيم اگر به يزد سفر كرديد، بدون چشيدن اين شيريني‌ها از اين شهر برنگرديد.
شيريني‌هاي استان يزد يكي از خوشمزه‌ترين شيريني‌ها‌ي ايران و سوغات اين استان است. اگر گذرتان به يزد افتاده باشد حتما شيريني فروشي‌هاي اين شهر را با عنوان حاجي خليفه ديده‌ايد.
حاجي خليفه در اصطلاح يزدي به قنادي‌هايي گفته مي‌شود كه شيريني‌هاي محلي توليد مي‌كنند و مي‌فروشند.

حاج خليفه را مي‌شناسيد

به همين دليل در همان ميدان اميرچخماق و محوطه‌هاي اطراف اين ميدان مانند خيابان امام و خيابان قيام، شاهد مغازه‌هايى هستيد كه تابلوي حاجي خليفه را بر سردر خود دارند.
شيريني‌فروشي حاجي‌خليفه رهبر و شركاء در ضلع شرقي ميدان تاريخي امير چخماق يزد، نه تنها معروف‌ترين شيريني‌‌فروشي يزد است، بلكه جزو مشهورترين و تاريخي‌ترين قنادي‌هاي كشور است.
اين شيريني‌فروشي بيش از 100 سال قدمت دارد و حتي چند سالي است كه ساختمان آن به ثبت ملي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري رسيده است.
مدير اين بنگاه شيريني‌سازي مي‌گويد:‌ سال 1295هجري‌ شمسي مطابق با سال 1916، يكي از متخصصان رشته شيريني‌سازي اصيل يزد كه در عصر خود سرآمد استادان شيريني‌سازي ايران بود، با احداث كارگاهي كوچك در بازار تاريخي حاجي قنبر يزد موسسه‌اي را بنيان نهاد كه امروز به نام بنگاه شيريني‌سازي حاج خليفه علي رهبر و شركا در سراسر دنيا شهرت دارد.
ولي رهبر كه نسل سوم خاندان حاج‌خليفه رهبر است، مي‌گويد: اين استاد بزرگ در تمام دوران فعاليت توليدي با استفاده از تخصص و تبحر خود و به‌كار بردن مرغوب‌ترين مواد اوليه طبيعي موفق شد با توليد انواع شيريني با كيفيت و كم‌نظير، نام شهر باستاني يزد را مترادف با شيريني‌هاي موسسه خود در سراسر گيتي پرآوازه سازد.
وي مي‌افزايد: همچنين مرحوم حاجي مرتضي شيريني‌ساز و مرحوم حاجي حسن فردوسيان موسسان و شركايي بودند كه از بدو تاسيس كنار مرحوم حاجي خليفه علي رهبر بوده و حالا فرزندان و نوادگان نامبرده، راه ايشان را ادامه مي‌دهند. البته در شهر يزد شيريني‌سازان ديگري نيز با پيشوند كلمه حاجي خليفه، محصولات خود را عرضه مي‌كنند، به طوري كه بافت قديمي شهر يزد كه يكي از شلوغ‌ترين و پرگردشگرترين مناطق يزد است، حدود 50 شيريني‌فروشي سنتي يا حاجي‌خليفه دارد.
پيشنهاد مي‌كنيم اگر به يزد آمديد يك جعبه شيريني مخلوط بگيريد. جعبه شيريني مخلوط يك محصول كامل است كه انواع شيريني سنتي يزد را دربردارد و براي مهماني‌ها و مراسم خاص و عمومي بسيار مناسب است، زيرا هر كدام از اين نوع شيريني‌ها طعم مخصوص به خود را دارد و مي‌تواند جوابگوي افراد، با سليقه‌ها و ذائقه‌هاي متفاوت باشد. البته در نظر داشته باشيد كه شيرين‌ترين و خوردني‌ترين سوغات يزد، شيريني باقلواست كه شادي مسافرت به يزد را چند برابر مي‌كند.
باقلواي يزد، سوغاتي است كه يكي دو روز بيشتر در خانه مسافران يزد باقي نمانده و تنها مزه آن است كه هميشه زير دندان مي‌ماند.
امروزه باقلوا در تمامي شيريني‌فروشي‌ها وجود دارد، اما شيريني و مزه هيچ‌كدام مانند شيريني باقلواي يزد نيست.
انگار طعم اصلي بادام و پسته را تنها مي‌توان در اين شيريني اصيل و سنتي چشيد. ولي رهبر با اشاره به اين‌كه باقلوا، قديمي‌ترين شيريني در يزد محسوب مي‌شود، مي‌گويد: باقلوا در كشورهاي تركيه، سوريه و لبنان هم درست مي‌شود، اما باقلواي يزد از لحاظ كيفيت و طعم چيز ديگري است.
اين پيشكسوت شيريني‌سازي مي‌افزايد: باقلواي يزد چهار گوشه دنيا خريدار دارد، اما بيشترين صادرات باقلواي يزد به شهر‌هاي مختلف آمريكا و كاناداست.
رهبر در پاسخ به اين سوال كه باقلواي يزد چه رمز و رازي دارد كه همچنان مشتري‌هاي پروپاقرص خود را دارد، مي‌افزايد: رمز و راز را كه نمي‌شود گفت، ولي اصل كار ما صداقت و كيفيت خوب است.
وي با اشاره به لو رفتن برخي از رمز و رازهاي پخت باقلوا توسط شاگردان حاجي خليفه مي‌گويد:ما از شيريني‌فروشي‌ها در خواست كرديم هيچ‌وقت در ساخت اين شيريني كوتاهي نكنند،چرا كه كوتاهي در اين مورد باعث مي‌شودشيريني باقلوا بدون كيفيت شود و مشتريان خود را از دست بدهد.
پس اگر به يزد آمديد براي باقلواي شهر شيريني‌ها، حساب جداگانه‌اي باز كنيد.
منبع:جام جم آنلاين
ارسال توسط کاربر محترم سایت :hasantaleb
 نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما