0
ویژه نامه ها

مواد شیمیایی خطرناک موجود در سیگار

سیگار (Cigarettes) حاوی 7000 ماده شیمیایی می باشد. تنباکو حاوی بیش از 60 ماده سرطان زا و بیش از 700 ماده افزودنی (نگهدارنده ها، طعم دهنده ها) است.
مواد شیمیایی خطرناک موجود در سیگار

مواد شیمیایی خطرناک که در سیگار وجود دارند

اجزای اساسی اکثر سیگارها تنباکو، مواد افزودنی شیمیایی ، فیلتر و بسته بندی کاغذ است. سیگار مسئول اکثر قریب به اتفاق بیماریهای مرتبط با دخانیات و مرگ در کشورهاست. افراد سیگاری هنگام استنشاق دود سیگار در معرض ترکیبی سمی از بیش از 7000 ماده شیمیایی قرار می گیرند. مواد شیمیایی مضر در دود سیگار  می تواند به هر عضو بدن آسیب برساند.  افراد غیر سیگاری از طریق دود سیگار در معرض بسیاری از همین مواد شیمیایی قرار می گیرند. تنباکو حاوی بیش از 60 ماده سرطان زا و بیش از 700 ماده افزودنی (نگهدارنده ها، طعم دهنده ها) است.
  • لازم به ذکر این نکته است که روزانه به طور متوسط ​​، حدود 2000 جوان زیر 18 سال اولین سیگار خود را می کشند و بیش از 300 جوان زیر 18 سال روزانه سیگاری می شوند.

چند ترکیب سرطان زا در سیگار:

1- بنزو پیرین (benzopyrene): این ماده در پی احتراق ناقص مواد ارگانیک تولید می شود. بسیار جهش زا و سرطان زا می باشد.

2- نیتروزامین (nitrosamine): از واکنش نیکوتین و سایر ترکیبات با نیتریت تنباکو تولید می شود. این ماده نیز سرطانزا می باشد.
 
فهرستی از مواد سمی موجود در تنباکو و دود سیگار:
1- استون (acetone): مایع فرار و معطری است که به عنوان حلال به کار می رود (مثلا در لاک پاک کن های ناخن). استون به پوست، دهان،‌ کلیه ها،‌ کبد و اعصاب آسیب رسانده و باعث نواقص مادرزادی می شود.

2- آلومینیوم (aluminium): باعث درماتیت تماسی (التهاب پوست) و آلزایمر می شود.

3- آمونیاک (ammonia): در تماس با آلوئول های ششها یک ماده بسیار خورنده است.

4- آرسنیک (arsenic):‌ یک ماده بسیار سمی است که در حشره کش ها و آفت کش ها استفاده می شود. باعث مسمومیت و آسیب به ارگانهای بدن گردیده و می تواند سرطانزا نیز باشد. این ماده در مرگ موش موجود است.

5- بنزن (benzene): ‌یک ترکیب آروماتیک است که از ذغال سنگ و نفت خام بدست می آید و به عنوان حلال مصرف می شود. سرطانزا بوده و می تواند باعث خواب آلودگی،‌ افزایش ضربان قلب گیجی،‌ سردرد، سرگیجه، افزایش فشار خون، لرزه، استفراغ، بیهوشی و مرگ می شود.

6-کادمیوم (cadmium): این ماده در ساخت باتری ها کاربرد داشته و باعث مشکلات مجاری تنفسی و کلیه ها،‌ آسیب به کبد، پوکی و نرمی استخوان می شود. می تواند سرطانزا نیز باشد.

7-کافئین (caffeine):‌ باعث افزایش انرژی و بی قراری می شود.

8- منو اکسید کربن (co):‌ گاز بی بو و بی رنگی است که بسیار کشنده و سمی می باشد. باعث سرگیجه، سردرد،‌ بیهوشی،‌ نارسایی تنفسی و مرگ می شود. منواکسید کربن اکسیژن رسانی به عضلات، مغز و نسوج بدن را کاهش داده و سبب می گردد قلب و بدن سخت تر کار کنند.

9- کلرفرم (chloroform): باعث ایجاد مشکلات کبدی و کلیوی، نواقص مادرزادی و مشکلات پوستی می شود.

10- مس (copper): در عملکرد طبیعی برخی آنزیم های بدن اختلال ایجاد می کند.

11- سیانید/ هیدروژن سیانید (syanide/ hydrogen /syanide): باعث ایجاد کما، تشنج، آپنه، ایست قلبی، غش،‌ سرگیجه،‌ اضطراب، استفراغ، تعرق، ضعف در انگشتان پا و دست،‌ مشکلات حرکتی، تاری دید، ناشنوایی و اختلال در عملکرد غده تیروئید می شوند.

12- د.د.ت (DDT): پیشتر به عنوان حشره کش کاربرد داشته است. باعث ایجاد تومور به ویژه در کبد می شود.

13-اتانول (ETHANOL)

14-فرمالدهید (FORMALDEHYDE):‌ یک ماده بی رنگ و بسیار سمی می باشد که برای حفظ اجساد استفاده می شود. باعث آزار چشم ها و پوشش مخاطی،‌ اشک ریزش، سردرد،‌ سوزش گلو، اشکال در تنفس،‌ مشکلات پوستی، افزایش اسدیته خون،‌ تنفس کم عمق و سریع،‌ کاهش دمای بدن، کما و مرگ می شود. این ماده سرطانزا نیز می تواند باشد.

15- سرب (LEAD): باعث کاهش ضریب هوشی‌، تهوع،‌ درد شکم،‌ تحریک پذیری،‌ بی خوابی،‌ بی حالی شدید،‌ سردرد،‌ تشنج، کما، یبوست، استفراغ، کاهش اشتها، کم خونی،‌ مشکلات کلیوی و تولید مثلی، کرامپ، پرفعالیتی مزمن،‌ مسمومیت مغزی، ناتوانی در یادگیری و آسیب به لثه ها می شود.

16- منیزیوم (MAGNESIUM): باعث اسهال و تحریک چشمها می شود.

17- متانول (METHANOL): باعث نابینایی،‌ نواقص مادرزادی،‌ سردرد،‌سر گیجه،‌ استفراغ،‌ گیجی،‌ نارسایی تنفسی‌، بیهوشی و مرگ می شود.

18- جیوه (MERCURY): باعث آسیب به دهان،‌ لثه ها،‌ دندانها،‌ مغز، آسیب به سیستم عصبی و غدد درون ریز و نواقص مادرزادی می شود.

19- وینیل کلراید (VINYL CHLORIDE): باعث سردرد، ‌از دست رفتن هماهنگی بدن، ‌توهم،‌بیهوشی، نارسایی تنفسی، سرطان کبد،‌ تحریکات پوستی،‌ مرگ و نواقص مادرزادی می شود.

20- نیترات پتاسیم (POTASSIUM NITRATE):‌ باعث مشکلات قلبی و یا تشدید آنها می شود.

21- تولوئن (TOLUEN): یک ماده بسیار سمی است که در رقیق کننده های رنگ (تینر) مورد استفاده قرار می گیرد.

22- تار و یا قطران (TAR): تار ترکیبی صمغ مانند، قهوه ای و چسبناک است و از صدها ماده شیمیایی مختلف (هیدروکربنهای پلی آروماتیک، آمین های آروماتیک و ترکیبات غیر ارگانیک) که بسیاری از آنها سمی،‌ سرطانزا و جهش زا می باشند، تشکیل یافته است. تار از سوختن تنباکو و سایر مواد گیاهی حاصل می شود. تار ذرات ریزی می باشد که که هنگام پک زدن به سیگار وارد ریه ها شده و در آنجا تجمع می یابد. در حدود 70درصد تار موجود در دود سیگار درون ریه ها رسوب می کند. تار مانند دوده موجود در دودکش، درون ریه های شما به صورت یک لایه چسبناک می پوشاند. فردی که روزانه 20نخ سیگار دود می کند سالانه 210 گرم (یک فنجان پر) تار وارد ریه های خود می کند. بو و رنگ سیگار مربوط به تار است. تار همچنین بروی پرزهای (سیلیا و یا مژکها) ریه ها چسبیده و عملکرد طبیعی آنها را مختل می کند. این پرزها با حرکت رو به بالا باعث خارج شدن مواد زائد، میکروبها،‌ گردو غبار و آلودگی ها از ریه می شوند. تار می تواند بروی لباس یا پوست بدن نیز بچسبد. آخرین پک سیگار دو برابر بیشتر از نخستین پک سیگار حاوی تار می باشد.

23- گازهای بوتان (گاز فندک)، اتان،‌ متان، ‌پروپان و دی اکسید کربن.

24- نیکوتین

25- مواد شیمیایی خطرناک موجود در سیگار:سیگار حاوی 4000 ماده شیمیایی می باشد. تنباکو حاوی بیش از 60 ماده سرطانزا و بیش از 700 ماده افزودنی (نگهدارنده ها، طعم دهنده ها) است.

26-آکریلامید (ACRYLAMIDE): یک ماده بسیار سمی است که در حیوانات سرطانزا می باشد. باعث تحریک پوشش مخاطی،‌ تعریق،‌ تهوع، کرختی،‌ اشکال در تکلم،‌ ضعف دست ها و پاها و آسیب به غدد دستگاه تولید مثلی مردان شود.

27- پولونیوم (POLONIUM): یک ماده رادیو اکتیو و سرطانزا می باشد.

28- آکرولئین (ACROLEIN): بسیار سمی و مرگبار است. در سلاحهای شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد،‌ چرا که بسیار اشک آور و تحریک کنند ریه هاست.
29- نفتالین (NAPHTHALENE): در تهیه مواد منفجره، رنگدانه های رنگ و گلوله نفتالین (ضد بید) کاربرد دارد.

مواد شیمیایی خطرناک موجود در سیگار
 

برخی از مواد افزودنی در تنباکوی سیگار:

مخمر، سرکه،‌ اوره،‌ انواع روغن ها،‌ انواع الکل ها،‌ قند ها،‌ نشاسته، نمک،‌ جوش شیرین، گلیسیرین،‌ کاکائو، کافئین، فیبر، پودر میوه ها،‌ انجیر، کشمش، وانیل، آب،‌ عسل، شکلات،‌ کره،‌ موم.

این مواد به عنوان طعم دهنده، نگهدارنده،‌ افزایش رطوبت و ملایم ساختن طعم سیگار مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع:
1. پیام پزشک شماره 48
2. https://www.fda.gov/


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما