رابطه سبک زندگی و ناباروری

در برخی از سایت‌ها نتایج تحقیقی بیان شده که می‌تواند نقطه امیدی برای زوج‌های نابارور محسوب شود: میزان ناباروری ناشی از اختلالات تخمدانی در زنانی که حداقل پنج اصل را در تغذیه سالم و سبک زندگی صحیح رعایت می‌کنند تا
يکشنبه، 26 خرداد 1392
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: حجت اله مومنی
موارد بیشتر برای شما
رابطه سبک زندگی و ناباروری
رابطه سبک زندگی و ناباروری

در برخی از سایت‌ها نتایج تحقیقی بیان شده که می‌تواند نقطه امیدی برای زوج‌های نابارور محسوب شود: میزان ناباروری ناشی از اختلالات تخمدانی در زنانی که حداقل پنج اصل را در تغذیه سالم و سبک زندگی صحیح رعایت می‌کنند تا هشتاد درصد کمتر از زنانی است که به هیچ کدام از اصول تغذیه‌ای و سبک زندگی سالم پایبند نیستند. در این تحقیق مشخص شد زنانی که بالاترین امتیاز را از نظر باروری کسب کرده‌اند این اصول را رعایت می‌کنند: قند و اسید چرب ترانس کمتری مصرف می‌کنند، مصرف پروتئین گیاهی در آنها بیشتر از حیوانی است، مصرف فیبر و آهن در آنها بیشتر است، تمام گروه ویتامین‌ها را دریافت می‌کنند، شاخص توده بدنی آنها کمتر است(چاق نیستند) و لبنیات پرچرب مصرف نمی‌کنند.
نکته جالب اینکه به ازای رعایت هر یک نکته از سبک زندگی صحیح و تغذیه درست احتمال بارداری بیشتر شده و اگر حداقل پنج مورد از این اصول رعایت شود میزان ناباروری تا شش برابر کم می‌شود.

اما اصول اولیه داشتن سبک زندگی صحیح چیست؟

تغذیه مناسب

حتما صبحانه میل کنید چون بررسی‌ها نشان می‌دهد در این صورت در طول روز مصرف چربی و کلسترول کمتر و مصرف سبزی‌ها و املاح بیشتر می‌شود. درضمن با کاهش ولع در طول روز تا ناهار حجم غذای مصرفی کمتر شده و چاقی رخ نمی‌دهد. به رژیم غذایی خود اسیدهای چرب امگا 3 و ماهی را اضا فه کنید. این اسیدهای چرب علاوه بر ماهی‌ها در گردو، سویا، کتان و کانولا هم وجود دارد. با کلسترول، قند و شیرینی‌ها هرچه قهر باشید بهتر است. سبزی‌ها و میوه‌ها، 11 وعده در روز، آب کافی، لبنیات و چای توصیه می‌شود. برای اینکه عادات سالم در زندگی‌تان وارد شود باید برنامه‌ریزی کرده و همه اعضای خانواده به آن پایبند باشند. این کار و به ویژه حذف عادات غلط زمان می‌برد اما شدنی است. رعایت تمام این اصول تصادفی اتفاق نمی‌افتد و باید برای رسیدن به آنها تلاش کرد. مطمئن باشید زندگی ارزش این همه تلاش را دارد.

خواب کافی

خواب برای سلامت جسم و روح ضروری است. بی‌خوابی بر سلامت جسم، ترشح هورمون‌ها، قدرت یادگیری، حافظه و منطق اثر مخرب داشته و سیستم عاطفی و هیجانی را به هم می‌زند.

افزایش ارتباطات اجتماعی و کاهش استرس

روابط اجتماعی صحیح باعث سلامت جسم و روح می‌شود. چون اطلاعات شما از نظر علمی ‌بیشتر شده همیشه افرادی دارید که از شما حمایت کنند و در بیماری و نگرانی‌ها کمک باشند و اینکه دیگران را دوست داشته و بدانید آنها هم شما را دوست دارند، از اضطراب و افسردگی شما در شرایط مختلف کم می‌کند. برای کاهش استرس باید علاوه بر یادگیری روش‌های کنترل استرس طرز فکرتان را نسبت به زندگی عوض کنید. انتخاب سرگرمی‌ سالم فراموش نشود.

راز هشتم آرامش

بیشتر بخوانید: زن، استرس و ناباروری

 

ورزش منظم

ورزش منظم باعث کاهش وزن، حفظ سلامت عضلات ماهیچه و استخوان‌ها، کاهش خطر دیابت و افزایش فشارخون، بهبود سلامت روان و کاهش خطر مرگ ناشی از حمله قلبی و مغزی می‌شود. درضمن کاهش ابتلا به بعضی سرطان‌ها، بهبود قوه تفکر و خلق، کنترل استرس و افزایش انرژی را هم باید اضافه کرد. پیاده‌روی روزانه فراموش نشود. از مصرف دخانیات جدا دوری کنید.

بیشتر بخوانید: ناباروری زنان را بیشتر آزار می دهد

 

برنامه‌ریزی دقیق

برای اینکه عادات سالم در زندگی‌تان وارد شود باید برنامه‌ریزی کرده و همه اعضای خانواده به آن پایبند باشند. این کار و به ویژه حذف عادات غلط زمان می‌برد اما شدنی است. رعایت تمام این اصول تصادفی اتفاق نمی‌افتد و باید برای رسیدن به آنها تلاش کرد. مطمئن باشید زندگی ارزش این همه تلاش را دارد.

منبع: www.salamat.com


 -
نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط