فاتحین جام جهانی در دو کسوت بازیکن و مربی
 

 

 

 
در تاریخ جام های جهانی ستارگانی هم بوده اند که هم به عنوان مربی و هم به عنوان بازیکن به قهرمانی دست یافته اند:

1- ماریو زاگالو (Mario Zagallo):

وی پرافتخارین بازیکن - مربی جهان به شمار می رود، چرا که در سالهای 1958 و 1962 به عنوان بازیکن و در سال 1970 به عنوان سرمربی برزیل و در سال 1994 به عنوان مربی برنده جام جهانی شد.
فاتحین جام جهانی در دو کسوت بازیکن و مربی
ماریو زاگالو

2- فرانتس بکن باوئر (Franz Beckenbauer):

ستاره بی بدیل فوتبال آلمان که در جام جهانی 1974 به عنوان کاپیتان و در سال 1990 به عنوان سرمربی همراه تیم آلمان قهرمان جام جهانی شد. وی در جام جهانی 1986 هم به عنوان سرمربی نایب قهرمان جهان شد.
فاتحین جام جهانی در دو کسوت بازیکن و مربی
فرانتس بکن باوئر با دو جام قهرمانی

3- کارلوس آلبرتو پریرا (Carlos Alberto Gomes Parreira):

سرمربى سرشناس برزیلى که در جام جهانی 1970 به عنوان کاپیتان و در سال 1994 به عنوان سرمربی برنده معتبرترین جام فوتبالی شد. وی در فینال 1970 زننده یکی از 4 گل برزیل برابر ایتالیا بود. نکته جالب درباره پریرا و زاگالو اینست که در جام جهانی 1970 پریرا به عنوان شاگرد زاگالو بازی می کرد و قهرمان شد و 24 سال بعد یعنی در جام جهانی 1994 زاگالو به عنوان دستیار پریرا قهرمان جهان شد.
فاتحین جام جهانی در دو کسوت بازیکن و مربی
کارلوس البرتو پریرا در کنار ماریو زاگالو با کاپ قهرمانی 1994
پریرا با 2 عنوان قهرمانى جام ملت‌های آسیا در سال‌های 1980 با کویت و 1988 با عربستان پرافتخارترین مربى غیر آسیایی در تاریخ این مسابقات نیز به شمار می رود.
وی یک رکورد جالب دیگر نیز دارد که البته با بورا میلوتینویچ شریک است؛ هدایت 5 تیم مختلف در جامهای جهانی البته با یک قهرمانی که بورا این یکی را ندارد. پریرا سابقه سرمربیگری تیم‌های ملی کویت،‌ امارات، عربستان، آفریقای جنوبی و برزیل در جام جهانی را دارد.
بازیکنان سرشناس دیگری نیز بوده اند که شاید در فهرست بالا قرار نمی گیرند اما رکوردهایی شبیه رکورد مذکور دارند و جا دارد نامی هم از آنها برده شود:

**رونالدو

مهاجم سرشناس برزیل در 4 جام جهانی حضور داشته (1994، 1998، 2002 و 2006) و موفق شده 2 قهرمانی و یک نایب قهرمانی کسب کند که اگر در دو قهرمانی برزیل وی به عنوان کاپیتان جام را بالای سر می برد جاودانه تر می شد هر چند تا کنون نیز رکوردی قابل احترام دارد. البته رونالدو در جام جهانی 94 به عنوان یار ذخیره حضور داشت. رونالدو با 15 گل زده در 3 جام جهانی رکورددار بیشترین گل زده است.
فاتحین جام جهانی در دو کسوت بازیکن و مربی
رونالدو در جام های جهانی 1994 و 2002

** لوتار ماتیوس و کافو

ستارگان سرشناس تیم های ملی آلمان و برزیل کاپیتانهایی هستند که رکورددار بیشترین حضور در جام جهانی را با 5 دوره حضور دارند و البته قهرمان جهان هم شده اند؛ کافو 2 بار در سالهای 1994 و 2002 و ماتیوس یک بار در سال 1990.
فاتحین جام جهانی در دو کسوت بازیکن و مربی
لوتار ماتئوس و کافو پس از کسب عنوان قهرمانی

** بلینی و مائورو راموس

اینان دو بازیکن منحصر به فرد برزیلی هستند که دوبار پیاپی یعنی در سالهای 1958 و 1962 قهرمان جام جهانی شده اند که سرنوشتی مشابه دارند؛ بلینی درحالی درسال 1958 به عنوان کاپیتان کاپ قهرمانی را روی سر برد که مائورو راموس یک دقیقه هم بازی نکرد و کل بازی ها را روی نیمکت نشست، اما در جام جهانی بعدی سرنوشت دو بازیکن کاملا برعکس شد و این راموس بود که کاپ را به عنوان کاپیتان روی سر برد و بلینی یک دقیقه هم فرصت حضور پیدا نکرد!
فاتحین جام جهانی در دو کسوت بازیکن و مربی
بلینی (سمت چپ) و مائورو راموس (سمت راست)

** ویتوریو پوتسو

سرمربی تیم ملی ایتالیا هم که دوبار در سال‌های 1934 و 1938 ایتالیا را به قهرمانی رساند عنوان پرافتخارترین مربی را یدک می کشد.
فاتحین جام جهانی در دو کسوت بازیکن و مربی
ویتوریو پوتسو

** کارلوس بیلاردو

سرمربی سرشناس آرژانتینی هم مانند فرانتس بکن باوئر در دو جام جهانی پیاپی (1986 و 1990) به فینال رسید و به یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی دست یافت.
فاتحین جام جهانی در دو کسوت بازیکن و مربی
دکتر کارلوس بیلاردو در کنار دیگو مارادونا جام جهانی 1986
حال باید تا پایان جام جهانی 2014 منتظر بمانیم و ببینیم ایگر کاسیاس که به احتمال زیاد به عنوان کاپیتان تیم ملی اسپانیا بازی خواهد کرد می تواند برای دومین بار پیاپی جام قهرمانی را بالای سر ببرد یا رویای کسب دو جام قهرمانی توسط یک کاپیتان تحقق نیافته باقی خواهد ماند؟
منبع مقاله : مشرق