بازیکنی که به خاطر جام‌جهانی از موهای خود گذشت

 

 

 

رویدادهای جالب جام جهانی ؛ قسمت هفتم

بیستمین دوره جام جهانی فوتبال از 12 ژوئن 2014 (22 خرداد 93) در برزیل آغاز خواهد شد و 32 تیم راه یافته به این رقابت بسیار مهم، برگی دیگر از تاریخ پرماجرا و پرطرفدار توپ گرد را خواهند نوشت.
در ادامه سلسله گزارش‌های خود با نگاهی متفاوت به وقایع جام جهانی در ادوار مختلف نگاه کرده و با کمک از حروف الفبا به نتایج جالبی رسیده‌ایم و قصد داریم در بخش‌هایی جداگانه این وقایع را شرح دهیم به این صورت که به ترتیب از A تا Z که هر کدام حرف اول یک رویداد جالب یا اول اسم یک شخصیت هستند را به صورت تفصیلی تقدیم شما خواهیم کرد.
بخش هفتم: Gabriel Batistuta
بازیکنی که به خاطر جام‌جهانی از موهای زیبای خود گذشت یکی از بزرگترین و معروفترین گلزنان تاریخ فوتبال "گابریل باتیستوتا" مهاجم اسبق تیم ملی آرژانتین است که به خاطر گلزنی های فراوان به باتی گل معروف شده بود. این مهاجم پرطرفدار در 78 بازی ملی 56 گل به ثمر رساند و در کنار "گرد مولر" یکی از دو بازیکن تاریخ جام جهانی است که موفق شده در 2 جام جهانی هت تریک کند.(جامهای جهانی 1994 و 1998). باتیستوتا در 3 جام جهانی 94،98 و 2002 که حضور داشت موفق شد در 12 بازی 10 گل به ثمر برساند.
باتیستوتا در فیورنتینای ایتالیا چهره شد و در 269 باری که در طول 9 سال(1991-2000) برای تیم محبوب شهر فلورانس به میدان رفت موفق شد 168 گل به ثمر برساند. در مجموع وی 414 بازی در تیم‌های مختلف انجام داد و 311 گل به ثمر رساند.
بازیکنی که به خاطر جام‌جهانی از موهای خود گذشت
وی زمانی که در آس‌رم بازی می‌کرد، با پیراهن این تیم گلی زیبا به تیم سابق خود یعنی فیورنتینا زد، و بعد از آن گریه کرد. به گفتهٔ خود باتیستوتا، هواداران این تیم بعد از ترک باشگاه مجسمهٔ او را که در شهر قرار داشت را شکستند، ولی عده‌ای از آنها که همچنان به او علاقه‌مند بودند خرده‌های مجسمه را به عنوان یادگاری از وی با خود به خانه هایشان بردند.
اما موضوع گزارش ما یک اتفاق جالب در تیم ملی آرژانتین است که باتیستوتا هم در آن نقش داشت؛ باتیستوتا برای حضور در جام جهانی 98 فرانسه مجبور شد موهای معروفش را کوتاه کند. جامی که باتیستوتا در آن خوش درخشید و موفق شد علاوه بر دومین هت‌تریک نام خود را درکنار گردمولر افسانه ای قرار بدهد و با زدن 5 گل پس از رونالدو در رده دوم بهترین گلزنان جام قرار بگیرد.
بازیکنی که به خاطر جام‌جهانی از موهای خود گذشت
بازیکنی که به خاطر جام‌جهانی از موهای خود گذشت
در زمان مربیگری دانیل پاسارلا در تیم ملی آرژانتین بازیکنان با موی بلند،گوشواره و .... به تیم ملی دعوت نمی شدند. سرمربی آرژانتین اعلام کرد که تمام بازیکنان برای بازی کردن در تیم ملی باید موهای خود را کوتاه کنند. داشتن موی بلند برای مردان آرژانتینی رسم بسیار معمولی است. تقریبا تمام ستارگان آرژانتینی (حتی باتیستوتا) به خاطر حضور در جام جهانی از موهای بلند گذشتند!

راسخون: به نظر شما آیا در فوتبال پر از «مانکن» در کشور ما، مربی جرأت دارد که به بازیکن بگوید که «بالای چشمش ابروست» ؟! و اگر یک مربی در کشور ما از بازیکنان بخواهد که موهای خود را کوتاه کنند، چه سرنوشتی در انتظارش خواهد بود؟!


منبع مقاله : مشرق