تنها بازیکن تعویضی که در جام جهانی هت تریک کرد

 

 
 

رویدادهای جالب جام جهانی ؛ قسمت دوازدهم

بیستمین دوره جام جهانی فوتبال از 12 ژوئن 2014 (22 خرداد 93) در برزیل آغاز خواهد شد و 32 تیم راه یافته به این رقابت بسیار مهم، برگی دیگر از تاریخ پرماجرا و پرطرفدار توپ گرد را خواهند نوشت.
در ادامه سلسله گزارش‌های خود با نگاهی متفاوت به وقایع جام جهانی در ادوار مختلف نگاه کرده و با کمک از حروف الفبا به نتایج جالبی رسیده‌ایم و قصد داریم در بخش‌هایی جداگانه این وقایع را شرح دهیم به این صورت که به ترتیب از A تا Z که هر کدام حرف اول یک رویداد جالب یا اول اسم یک شخصیت هستند را به صورت تفصیلی تقدیم شما خواهیم کرد.
بخش دوازدهم: László Kiss
در جام جهانی 1982 اسپانیا نتایج عجیبی رقم خورد؛ در دیدار افتتاحیه تیم ملی بلژیک موفق شد با نتیجه 1-0 آرژانتین قهرمان دوره گذشته را شکست دهد و اولین شگفتی جام دوازدهم را رقم زد، اما این تنها شگفتی این جام نبود و دو روز بعد از شگفتی افتتاحیه و پس از دو بازی بدون گل گروه اول (ایتالیا-لهستان و پرو-کامرون) بزرگترین پیروزی تاریخ جام جهانی که اولین و تنهاترین برد دورقمی تاریخ است اتفاق افتاد و تیم ملی مجارستان یکی از قدرتمندترین تیمهای فوتبال جهان در دهه های 30 و 50 که دو نایب قهرمانی در جامهای جهانی 1938 و 1954 را در کارنامه دارد موفق شد با نتیجه جالب 10-1 السالوادور نماینده آمریکای شمالی و مرکزی را شکست دهد. شکست آلمان از الجزایر در اولین دیدارش هم از دیگر شگفتی های جام بود.
تنها بازیکن تعویضی که در جام جهانی هت تریک کرد
اما اتفاق ویژه دیدار مجارستان و السالوادور هت تریک «لازلو» مهاجم مجارها بود؛ در حالی که مجارستان بازی را 5 بر 1 از السالوادور پیش بود او در درقیقه 56 وارد زمین شد و در عرض هفت دقیقه (دقایق 69، 72 و 76) هت تریک کرد و در نهایت بازی با نتیجه 10 بر یک به پایان رسید تا نام لازلو در تاریخ جاودانه شود.
تنها بازیکن تعویضی که در جام جهانی هت تریک کرد
خوشحالی بازیکنان مجارستان پس از گلزنی به السالوادور
مجارستان در گروه سوم با تیم های آرژانتین، بلژیک و السالوادور هم گروه بود و در پایان با یک برد، یک باخت و یک تساوی نتوانست به دور بعد راه پیدا کند اما با ثبت پیروزی 10-1 هرچند نتوانست در پرگل ترین بازی تاریخ جام جهانی سهمی داشته باشد (پرگل ترین بازی با 12 گل مربوط به دیدار دو تیم اتریش و سوئیس در جام 1954 سوئیس است که با نتیجه 7 بر 5 به سود اتریش خاتمه یافت.) اما بزرگترین پیروزی جام را رقم زد. این برد درحالی به دست آمد که دو تیم دیگر گروه که به دور بعد صعود کردند فقط 3 گل به تیم السالوادور زدند؛ بلژیک یک گل و آرژانتین 2 گل.
لازلو در مدت پنج سال (84-1979) 33 بار برای مجارستان بازی کرد و 11 گل به ثمر رساند و اگر این سه گل را نمی زد شاید اصلا نامی از وی در تاریخ فوتبال برده نمی شد.
السالوادور هم که این دومین و آخرین حضورش در جام جهانی بود موفق شد تنها گل تاریخ خود را در این دیدار بزند و شاید برای السالوادوری ها نام لوئیز رامیرز زاپاتا (Luis Ramírez Zapata) که این گل را به ثمر رساند یک نام جاودانه باشد!
تنها بازیکن تعویضی که در جام جهانی هت تریک کرد
نتیجه این دیدار و دیدار یوگسلاوی و زئیر (جمهوری دکومراتیک کنگو) در جام 1974 که 9 بر صفر به سود یوگسلاوی پایان یافت بیشترین اختلاف گل در یک دیدار محسوب می شود

فیلم گلهای دیدار السالوادور - مجارستان را می توانید از لینک زیر دانلود کنید:
http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1392/12/23/520021_757.flv

منبع مقاله : مشرق