بازدید : 124 بار

پنجشنبه، 29 تير 1391

روز ملي و روز استقلال كشور افريقايي "چاد" از استعمار فرانسه (1960م)

روز ملي و روز استقلال كشور افريقايي "چاد" از استعمار فرانسه (1960م)

كلمه "چاد" در زبان محلي به معناي درياچه مي‏باشد و از وجود درياچه حدود 20 هزار كيلومتر مربعي در اين كشور اخذ شده است. اين كشور افريقايي از هزاره‏هاي قبل از ميلاد، مسكوني بوده و از قرن يازدهم ميلادي پذيراي اسلام شده است. اما در اواخر قرن هجدهم، برخي مبلغان مسيحي توانستند گروهي از مردم جنوب اين كشور را به مسيحيت سوق دهند. كشور چاد از اواخر قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم مورد حمله استعمارگران فرانسوي قرار گرفت و پس از تصرف كامل آن، به مستعمرات افريقايي فرانسه ملحق شد. اين كشور در سال 1946م جزو ممالك متحده فرانسه شد و در سال 1958م خودمختاري گرفت. چاد سرانجام در 11 اوت 1960م به استقلال كامل دست يافت. چاد در مركز قاره افريقا، به دور از درياي آزاد و در همسايگي كشورهاي ليبي، نيجر، كامرون، افريقاي مركزي، سودان و نيجريه واقع شده است. چاد كشوري است فقير و عقب مانده در صحراي مركزي افريقا با وسعت 1/284/000 كيلومتر مربع مساحت كه حدود 8 ميليون نفر جمعيت دارد. اكثر مردم چاد از نژاد سياه بوده و بيش از نيمي از جمعيت آن مسلمان و بيش از 30% مسيحي هستند. پايتخت چاد ان‏جامنا و واحد پول آن فرانك سي اف آ مي‏باشد. پيش‏بيني شده است جمعيت چاد تا سال 2025م نزديك به 14 ميليون نفر خواهد بود. مردم چاد به دو زبان رسمي عربي و فرانسوي صحبت مي‏كنند و خط آن‏ها لاتين و عربي است. نوع حكومت اين كشور افريقايي، جمهوري با يك مجلس قانون‏گزاري مي‏باشد.
تاریخ رویداد : 11 آگوست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.