بازدید : 72 بار

پنجشنبه، 29 تير 1391

ارائه راه حل انگليس در تشكيل رژيم غاصب اسرائيل و به نفع صهيونيست‏ها (1939م)

ارائه راه حل انگليس در تشكيل رژيم غاصب اسرائيل و به نفع صهيونيست‏ها (1939م)

دولت انگليس كه پس از پايان جنگ جهاني اول، قيموميت فلسطين را برعهده داشت، در آستانه جنگ جهاني دوم، با انتشار كتاب سفيد، گام ديگري در راه تشكيل دولت غاصب صهيونيستي برداشت. براساس راه حلي كه در اين كتاب براي مسئله فلسطين ارائه شده بود، پس از 10 سال دولت مستقل فلسطين با دو مليت يهودي و مسلمان به وجود مي‏آمد. در كتاب سفيد هم‏چنين پيش‏بيني شده بود كه تا سال 1944، صد هزار يهودي ديگر به فلسطين مهاجرت كنند و از آن به بعد، مهاجرت يهوديان با موافقت اعراب باشد. فلسطيني‏ها كه از حمايت لندن از صهيونيست‏ها آگاه بودند، طرح ارائه شده توسط دولت انگليس را كه مقدمه اشغال كامل فلسطين بود، رد كردند. از طرف ديگر، صهيونيست‏ها نيز كه خواهان ايجاد رژيمي صهيونيستي و نه يهودي و مسلمان در فلسطين بودند، طرح كتاب سفيد را نپذيرفتند و در سال 1942م در كنفرانسي در امريكا و با حمايت اين كشور، رسماً خواستار تشكيل رژيم صهيونيستي در فلسطين شدند. در نهايت، نه سال پس از انتشار اين كتاب، در توطئه‏اي مشترك، نيروهاي انگليسي خاك فلسطين را ترك كردند و عرصه را براي تثبيت حضور صهيونيست‏ها و اعلام موجوديت رژيم صهيونيستي در 14 مه 1948م فراهم آوردند. (ر.ك: 14 مه)
تاریخ رویداد : 17 می
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.