بازدید : 382 بار

پنجشنبه، 29 تير 1391

درگذشت حسن مشحون، موسيقي شناس و نويسنده (تولد 1285 شمسی)

درگذشت حسن مشحون، موسيقي شناس و نويسنده (تولد 1285 شمسی)

حسن مشحون در سال 1285 متولد شد.ايشان پس از طي تحصيلات متوسطه ،در سال 1313 از دانشسراي عالي موفق به اخذ درجه ليسانس در رشتۀ تاريخ و جغرافيا شد.وي پس از فعاليت هاي آموزشي در دبيرستانهاي شهرهاي همچون تهران و همدان و ... در سا ل1331 به مدت يك سال از سوي دولت به آمريكا اعزام شد و پس از بازگشت به ترتيب در مقامهاي رياست ادارۀ فرهنگ استان مازنداران، رياست ادارۀ محاكمات وزارت فرهنگ و مديريت كل باستان شناسي كشور به خدمت اشتغال داشت.مرحوم حسن مشحون در سال 1359 چشم از جهان فروبست. قابل ذكر است كتاب" تاريخ موسيقي ايران "تاليف مرحوم حسن محشون ، در دوره سيزدهم كتاب سال جمهوري اسلامي ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان كتاب سال برگزيده شد. گروه : علوم انساني رشته : تاريخ تحصيلات رسمي و حرفه اي : حسن محشون تحصيلات متوسطه را در دبيرستان دارالفنون به پايان رساند. در سال 1313 از دانشسراي عالي موفق به اخذ درجه ليسانس در رشتۀ تاريخ و جغرافيا شد. زمان و علت فوت : مرحوم حسن مشحون در سال 1359 چشم از جهان فروبست. فعاليتهاي آموزشي : حسن محشون پس از چند سال فعاليت آموزشي در شيراز، همدان و مشهد مجدداً به تهران آمد و در دبيرستانهاي البرز و دارالفنون به تدريس پرداخت. در سا ل1331 به مدت يك سال از سوي دولت به آمريكا اعزام شد و پس از بازگشت به ترتيب در مقامهاي رياست ادارۀ فرهنگ استان مازنداران، رياست ادارۀ محاكمات وزارت فرهنگ و مديريت كل باستان شناسي كشور به خدمت اشتغال داشت. وي پس از بازنشستگي در سال 1347، حدود دو سال در دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران به تدريس تاريخ موسيقي پرداخت. جوائز و نشانها : كتاب" تاريخ موسيقي ايران "تاليف مرحوم حسن محشون ، در دوره سيزدهم كتاب سال جمهوري اسلامي ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان كتاب سال برگزيده شد. چگونگي عرضه آثار : كتاب تاريخ موسيقي ايران حاصل 40 سال تلاش حسن محشون بوده است كه پس از فوت ايشان و گذشت 20 سال، به اهتمام خانم دكتر كريمي (اميري فيروزكوهي) انتشار يافت. آثار : 1 تاريخ موسيقي ايران ويژگي اثر : تاليف،اين كتاب در دوره سيزدهم كتاب سال جمهوري اسلامي ايران ،از طرف وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامي معرفي و برگزيده شده است.آشنايي با كتاب: «تاريخ موسيقي ايران»: تاريخ موسيقي ايران (دو جلد)؛ حسن مشحون؛ تهران: نشر سيمرغ، با همكاري نشر فاخته، 1373. هنر يكي از عوامل مهم ابراز احساسات و بيان زيبايي است كه بشر با الهام از طبيعت به آن دست يافت و از زماني كه توانست انفعالات دروني خود را به وسيله صدا نمايش دهد، و وزن را از صداهاي منظم و مختلف طبيعت به دست آورد، موسيقي را به وجود آورد. در ايران كه مهد هنرش ناميده اند، موسيقي نيز ريشه اي ديرينه دارد و غرض از نگارش اين كتاب، بيان سرگذشت موسيقي ايران در طول تاريخ و شمه اي از چگونگي آن، نيز شرح تحول، تغييرات، عوامل و حوادثي است كه در دورانهاي گوناگون در ترقي و تنزل و ركود اين فن مؤثر افتاده است. همچنين ذكر نام و شرح احوال و آثار بزرگاني كه با آشنايي عملي و نظري نسبت به موسيقي، با نوآوريها و تصرفات خود در توسعه و تكميل آن كوشيده اند از ديگر مواردي است كه مؤلف كتاب استفاده از مدارك موجود در ارائه آن كوشيده است. مرحوم حسن مشحون چندين سال از عمر خود را صرف تأليف اين كتاب كرد كه اجل مهلت نداد تا انجام آن را ببيند. پس از مرگ او، كتاب نشيب و فرازهاي بسياري را پيمود تا بالاخره به اهتمام خانم اميري فيروزكوهي به چاپ رسيد
تاریخ رویداد : 28 خرداد
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.