بازدید : 334 بار

پنجشنبه، 29 تير 1391

درگذشت احمد رائض؛ مينياتوريست برجسته معاصر  (1372ش)

درگذشت احمد رائض؛ مينياتوريست برجسته معاصر (1372ش)

احمد رائض نقاش، مينياتوريست و تذهيب‏كار برجسته معاصر به سال ۱۲۹۸ش در اصفهان زاده شد. رائض در سن ۱۲ سالگي به شوق آموختن نقاشي به خدمت و شاگردي حاج مصورالملکي درآمد و مدت ۸ سال به کارآموزي و هنرجوئي مشغول شده و تحت نظر استاد در رشته‏هاي نقاشي، تذهيب و نگارگري کسب مهارت نمود. وي پس از طي مرحله آموزش، کارگاهي در اصفهان دائر نمود و به خلق آثاري زيبا پرداخت که اکثر اين کارها به کشور آلمان صادر شده است. رائض، موضوع مينياتورهاي خود را از خمسه نظامي - كه در زمره دشوارترين موضوعات در نقاشي به‏شمار مي‏رود - انتخاب مي‏كرد. يكي از آثار بسيار جالب و قابل توجه رائض تابلو مينياتوري بود كه يك‏صد و چهل و پنج صورت، در آن تصوير شده بود. اين تابلو هم‏اكنون در موزه سوئيس نگهداري مي‌شود. تابلو مينياتور مزبور - قبل از آن‏كه به‏وسيله يك تاجر ايراني خريداري و به سوئيس ارسال شود - مورد توجه رئيس وقت هنرهاي زيباي كشور قرار گرفت به‏همين جهت، به تهران فراخوانده شد و كوشش‏هاي هنري خود را در هنرهاي زيباي كشور متمركز ساخت. وي ابتدا به تهيه طرح‏هاي اسليمي و ختائي براي كارگاه‏هاي كاشي‌سازي و منبت‌كاري مي‏پرداخت ولي بعد از مدتي كه كارگاه ميناسازي هنرهاي زيباي كشور تأسيس شد، تصدي كارگاه مزبور را عهده‌دار گرديد. آثار كارگاه ميناسازي هنرهاي زيباي كشور در نمايشگاه‏هاي مختلف جهاني نمايش داده شد و مورد توجه و استقبال هم واقع گرديد. در سال ۱۹۵۹م آثار ميناسازي كارگاه مزبور در نمايشگاه جهاني بروكسل عرضه گرديد و به اخذ مدال نقره و ديپلم هنري افتخاري نائل آمد. از احمد رائض بيش از ۱۴۵ تابلوي نقاشي به نقش صورت به سبك مينياتور باقي است كه اكنون در موزه‏هاي سوئيس نگهداري مي‏شوند. هم‏چنين تعدادي از آثار نقره‏كاري و قلم‏زني وي در موزه هنرهاي ملي موجود است. استاد احمد رائض سرانجام در بيستم مردادماه ۱۳۷۲ش در سن ۷۴ سالگي چشم از جهان فروبست.
تاریخ رویداد : 20 مرداد
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.