ناشناس

روانشناسی: نظرتون درباره دوستی دختر و پسر چیه؟

ناشناس ( تحصیلات : کم سواد ، 29 ساله )

با سلام وقتتون بخیر من بهم پیشنهاد دوستی زیاد میشه و اکثرا رد میکنم ویکیشون اصرار کرد و قبول کردم من با اینکه خونوادمو خیلی دوس دارم بعضی وقتا احساس تنهاییو کمبود میکنم خواستم بدونم شما این دوستیارو تایید میکنید یا ن ؟و اینکه کلا خیلی نمیتونم با اقایون ارتباط بر قرار کنم این خوبه یا بد ؟خونوادمم اجازه اینکه با کسی برم بیرون نمیدن در صورتیکه خیلی از دختر پسرارو دیدم ک دوستن واقعا موندم سر دو راهی میشه راهنماییم کنید با سپاس از شما


مشاور: احسان فدایی

با سلام و سپاس از همراهی شما با مشاورین «راسخون»، از اینکه ما را به عنوان راهنمای خود انتخاب نمودید سپاسگزاریم.
این نوع رابطه از نظر اسلام حرام است و قرآن از دوستی بین دختر و پسر و اینگونه روابط نهی کرده است؛ زیرا عفت عمومی جامعه با اینگونه روابط آسیب جدی میبیند، پایههای ازدواج و خانواده سست میشود و صدها مفسده اخلاقی برای دختر و پسر و جامعه دارد. از طرفی درست است احساس کمبود می کنید و نیازهاى عاطفى و غرایز دیگر در ایام جوانى، به گونهای هستند که آدمى را به سوى «دوست داشتن و عشق ورزیدن» سوق مى‏دهد که البته این یک امر طبیعى و غریزى است و کمتر می ‏توان راهى براى گریز از آن پیدا کرد اما آنچه در این مقوله اهمیت دارد، کنترل عقلایى بر احساسات و پرهیز از مخاطراتى است که ممکن است فرد را به گرفتارى‏ هاى مختلف روحى و جسمى دچار سازد. البته اسلام صحبت نمودن زن و مرد و برخوردهایی که لازمه رسیدگی به کارهای روزمره است حرام ننموده، دختر و پسر نیز می‌توانند به صورت عادی و عاری از هر گونه شائبة جنسی، با هم سخن بگویند، هم چنان که با جنس موافق خود صحبت می‌نمایند. امّا اسلام روابط آزاد، بی‌بند و باری و هرج و مرج جنسی را توصیه نمی‌کند و بهترین راه ارضای غریزة جنسی را ازدواج قانونی و شرعی می داند. ارتباط بین دختر و پسر قبل از ازدواج نه تنها باعث شناخت کامل آنها از همدیگر نمی شود، بلکه باعث دوری از شناخت منطقی و عاقلانه محسوب می شود. زیرا در این دوران دختر و پسر تحت تأثیر احساسات شدید و علاقه مفرط به یکدیگر هستند. این امر باعث می شود که تمام رفتارهای طرف مقابل از دیدگاه پسر یا دختر خوب جلوه بدهد و عیب های طرف مقابل از دیدگان مخفی بماند. بنابراین این ارتباط ها نه تنها پسر و دختر جوان را به هدف خود که همان شناخت کامل از طرف مقابل است نمی رساند، بلکه آنان را از هدف خود دور می سازد. آری دوست داشتنِ موضوعی باعث می شود چشم و عقل انسان کور شود و مسائل را همان گونه که میل دارد ارزیابی کند و از حقایق اطراف خود آن گونه که دوست دارد بهره برداری کند. در ضمن ممکن است پسر یا دختر با فریبکاری و نقش بازی کردن سعی در مخفی کردن روحیات و خلقیات خود برای مدت کوتاهی داشته باشد تا بتواند خود را انسانی موجه و دارای شرایط مورد نظر طرف مقابل معرفی کند و از این راه به اهداف خود برسد. در ادامه ذکر این نکته ضروری است که این روابط ممکن است آثار جانبی سوئی داشته باشد که گاهی غیر قابل جبران است. تجربه نشان می دهد پسر با سوء استفاده از احساسات و عواطف دختر و برای رسیدن به هوس ها و امیال خود و منطقی جلوه دادن ارتباط خود با دختر پیشنهاد ازدواج را مطرح می کند، در صورتی که هیچ علاقه ای به این کار ندارد. و بعد از رسیدن به اهداف خود و یا آشنایی با دختر زیباتر، دختر اول را رها کرده و به دنبال کار خود می رود. بنابراین می توان گفت مطرح کردن پیشنهاد ازدواج در دوستی های خیابانی بیشتر حالت توهم دارد تا واقعیت و ابزاری در دست هوسبازان برای رسیدن به هوس خود. از مطالب بالا روشن شد که ارتباط دختر و پسر برای شناختن یکدیگر راه دقیقی نیست و عوارض متعددی بر آن مترتب می شود.
خواهر محترم! توصیة جدی ما به شما این است که از این دوستی‌ها دوری کنید و تا حد ممکن به آن نزدیک نشوید زیرا عاقبت خوشی در پی ندارد. بنابراین به جو فعلی جامعه نگاه نکنید و پاکی و صداقت خود را همواره حفظ نمایید.
موفق باشید.

بیشتر بخوانید:

شیوه های ارتباط بین دختر و پسر

نسخه چاپی