ناشناس

ناخن جویدن کودک 7 ساله در حین فوتبال دیدن

ناشناس ( تحصیلات : دیپلم ، 36 ساله )

پسر هفت ساله ام علاقه ی خیلی شدیدی به فوتبال دارد هر فوتبالی که از تلویزیون پخش میشه باید نگاه کنه مدتیه هم به شدت ناخن هاشو میجوه و به شدت عصبی شده


مشاور: فاطمه سادات زاهدی

با سلام و وقت بخیر خدمت شما همراه گرامی راسخون

خوشحالم که در این مسیر کنار شما هستم

پسر 7 ساله ی شما هم مانند خیلی از پسرهای هم سن و سالش که علاقمند فوتبال هستند ، فوتبال را دنبال می کند و نفس بازی فوتبال هیجان و ایجاد کمی استرس هست اما اگر این استرس در هر موقعیتی وجود داشته باشد و یا در هر بار تماشای فوتبال اینقدر این استرس زیاد باشد که منجر به رفتارهای اضطرابی مانند ناخن جویدن شود باید مسأله بررسی جدی تری شود چرا که ممکن است فقط تماشای فوتبال باعث اضطراب این بچه نشده باشد و عوامل دیگری زمینه ساز این اضطراب باشد که منجر به ناخن جوین می شود .
 

اما خاطرتان باشد به هیج عنوان دائماً به او تذکر ندهید که ناخنش را از دهانش دربیاورد چرا که از این طریق رفتار ناخن جویدن او را تقویت می کنید و با توجه دادن منفی به این کار باعث افزایش این رفتار می شود . سعی کنید قبل از اینکه دستش در دهانش برود او را مشغول کار جذاب دیگری کنید و حواسش را از ناخن جویدن پرت کنید .

استفاده از لاک تلخ و فلفل و روش های این چنینی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود چرا که نه تنها باعث کاهش و حذف رفتار نمی شود بلکه به مرور زمان اضطراب بیشتری را به کودک وارد می کند .
 

اگر با انجام این توصیه ها و پیشنهادات مساله ناخن جویدن و اضطراب حل نشد حتماً لازم است در اولین فرصت از یک مشاور بالینی در حوزه ی کودک و نوجوان کمک حرفه ای دریافت کنید .

موفق و پیروز باشید

نسخه چاپی