بازدید : 65 بار

سه‌شنبه، 25 ارديبهشت 1397

مشاوره مذهبی: محل ریخته شدن منی را فراموش کرده باشیم باید چی کار کنیم؟

ناشناس ( تحصیلات : ابتدایی ، 20 ساله )

اگر منی روی فرش ریخته شده باشد و ما محل ریخته شدن را فراموش کرده با شیم باید چی کار کنیم


مشاور (محمد علی رضایی - )

با سلام و احترام
پرسشگر گرامی:
نگران نباشید تا زمانی که قالی را نشسته اید و  تطهیر شرعی نکرده اید، از آن جهت که یقین ندارید دقیقا کجای فرش نجس است هرکجا پای خیس بگذارید چون نمی توانید یقین به نجاست پا پیدا کنید بنابراین پاک محسوب می شود. زیرا همین که احتمال می دهید نجاست انتقال نیافته باشد حکم به پاکی و عدم نجاست می شود هرچند شک داشته باشید، از نظر شرع مقدس، اصل بر طهارت اشیاء است. یعنى در هر موردى که کمترین تردیدى در نجس شدن آن براى شما حاصل شد، واجب است حکم به پاکی و عدم نجاست کنید و کسانى که داراى حساسیت نفسانى شدیدى در مورد نجاست هستند (به این افراد در اصطلاح فقهى وسواسى گفته مى‏ شود)، تنها در مواردى که نجس شدن یک شى‏ء را با چشمان خود ببینند، به‌طورى که اگر فرد دیگرى هم آن را ببیند، یقین به سرایت نجاست پیدا کند، فقط در این موارد باید حکم به نجاست کنند. استمرار اجراى این حکم در مورد افراد مزبور تا زمانى است که این حساسیت به‌طور کلى از بین برود.
موفق و پیروز باشید.

ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.