بازدید : 86 بار

جمعه، 15 تير 1397

مشاوره خانواده: به همسرم علاقه دارم اما بهش شک دارم. لطفا راهنمایی کنید.

ناشناس ( تحصیلات : لیسانس ، 30 ساله )

باسلام من به همسرم علاقه دارم اما به دلیلی بهش شک دارم دلیلش از نظر خودم منطقیه اما وقتی به همسرم دلایلم وگفتم کاملا منکر قضیه شد از اون به بعد نمیتونم کاملا بهش اعتماد کنم همیشه حس میکنم با مرد دیگه ای در ارتباطه همیشه تو بحث ها اول من پیش قدم میشم برای اشتی واون با اکراه باهام اشتی میکنه خیلی راحت باکوچکترین بحثی حاضره بذاره بره خونه پدرش درضمن من باتوجه به شک که توذهنم بوجود اومده گاهی اوقات ناخوداگاه اخم میکنم در مواجهه باهمسرم وهمین موضوع باعث بحث میشه


مشاور (علی محمد صالحی - )

عرض سلام و احترام.
بهتر بود دلیلی که بخاطر اون، به همسرت شک داری رو بیان میکردی و توضیح بیشتری میدادی، اما بهرحال اینکه گفتی «همیشه حس میکنم با مرد دیگه ای در ارتباطه»، بصِرف حس کردن، دلیل این نمیشه که به همسرت شک داشته باشی، چون ما یک حس کردن داریم و یک فکر کردن، حس کردن چیزی هست که هیچ سند، منطق و استدلالی پشت اون نیست و صِرف یک حسه، ولی فکر چیزیه که پشت اون سند، منطق و دلیلی وجود داره، ما میتونیم به فکرهای خودمون تکیه کنیم و براساس اونها رفتاری رو انجام بدیم اما نمیتونیم به حس خودمون تکیه کنیم چون خود حس، سند و دلیلی نداره که بشه به اون تکیه کرد. پس دلیلی نداره که تنها بخاطر یک سوء تفاهم و یک حس، به همسرت بدبین باشی و زندگی مشترکت رو دچار بحران و مسئله کنی، با بدبینی به همسرت فقط خودت رو آزار میدی و فکر کردن به مسایل منفی و دلیل تراشیدن برای اونا، آسانترین کاره، بهتره هربار این تفکرات منفی به سراغت اومد به مسایل مثبت فکر کنی، و در واقع این بدبینی خودته که باعث میشه بر روی رفتارت هم تاثیر بذاره و رفتارهای نامناسبت هم، سبب میشه تا همسرت عصبی و فراری بشه، چون همسر بدبین چیزی نیست که هیچ زن یا مردی تمایلی به او داشته باشه. اما اگه زمانی دلیل و سند محکمی بر این مسئله داشتی و مطمئن بودی خب قضیه متفاوت میشه ولی تا وقتی اینطور نیست نباید بدبین باشی و توجهی به این افکار منفی داشته باشی. در هر صورت چند توصیه دیگه هم بیان میکنم امیدوارم مفید باشه:
با ترس دایمی و هراس زندگی نکنید
اگر زمانی متوجه شدید او به واقع این کار را انجام داده است، خیلی راحت می توانید این مشکل را حل کنید. می توانید جدا بشید و از این زندگی دردآور رها شوید. اما زندگی با ترس دایمی و هراس از ترک شدن، چیزی نیست که هیچ انسانی لایق آن باشد. همیشه بدترین شرایط را در ذهن خود نپرورانید و بر مبنای آن رفتار نکنید.
افزایش احتمال وقوع
اگر به طور دایم و همیشه در این ترس باشید که همسرتان به شما خیانت می کند، احتمال وقوع این حادثه بسیار زیاد خواهد شد. او ترس ها و نگرانی های دایمی شما را می بیند و دیگر برایش ارزش ندارند و ممکن است به سراغ این کار برود تا دست کم کاری کرده باشد که مستحق این همه شک و کنترل و آزار باشد. اما شما با کنترل ترس ها و بدبینی های خود می توانید وقوع این اتفاق ناگوار را پیشگیری کنید. با مهربانی و تسط بر افکار منفی خود، او را خوشحال کنید و اجازه دهید همچنان عاشق شما و زندگی باشد. هیچ انسانی نمی تواند برای مدت طولانی زیر بار بدبینی های طرف مقابل تاب بیاورد. شاید در آخر، با شک های خود او را از دست بدهید.
باور کنید
ایمان داشته باشید همسر شما پاک است. زندگی مشترکتان را دوست دارد و همه هدف او بهتر کردن زندگی است. همان چیزی که شما هم می خواهید. مثبت فکر کنید. از اینکه او را دارید خوشبخت باشید. و باور کنید او نیز از داشتن شما خوشحال و خوشبخت است.
همسرتان را قبول داشته باشید
اگر نگران هستید که او را از دست بدهید شاید در نتیجه اصرار زیاد بر خیانت کار بودنش، او شما را ترک کند. آن وقت باید بروید و عذرخواهی کنید. این رفتار منطقی نیست. تا زمانی که در کنارتان هست، او را قبول داشته باشید و باورش کنید. وقتی او هست یعنی دوستتان دارد پس با این تفکر با او رفتار کنید.
هر چیز کوچکی را دلیل خیانت او ندانید
همیشه زندگی خود را طوری کنترل کنید که باور داشته باشید نگرانی های شما بی مورد هستند و هرگز واقعی نمی شوند. بر ناامنی های ذهنی خود غلبه کنید. خوش بین باشید و هر اتفاق کوچکی را دلیلی بر خیانت همسر فرض نکنید.
نکته پایانی:
اگر این مسئله به گونه ای بود که این نکته ها مفید نبود و خود شما نمیتونید افکار منفی خودتون رو کنترل کنید و بهتر نشدید، حتما به روانشناس مراجعه کنید تا علت اصلی رو شناسایی کنه و به شما در حل این مسئله کمک کنه، چون زندگی مشترک ارزش زیادی داره و برای حفظ اون باید تلاش زیادی بکنیم.
موفق و شاد و پیروز باشید

بیشتر بخوانید:
مردان بدبین

ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.