بازدید : 80 بار

چهارشنبه، 10 مرداد 1397

مشکلم اینه که شک به سیگاری بودن همسرم دارم، چه کنم؟

ناشناس ( تحصیلات : فوق دیپلم ، 27 ساله )

سلام من همسرم هفت ساله که ازدواج کردیم دوتا دختر چهار و دو ساله داریم از وقتی که به دختر دوم حامله شدم احساس میکنم همسرم سیگار میکشه ولی گفتنی میگه کارم این (سوپر مارکت) مردم میخرن میکشن دودش به من میخوره ولی چند روز پیش یکی از فامیل که خیلی بهش اعتماد دارم بهم گفت دیده که شوهرم سیگار میکشه ولی جلو نرفته که قبح قضیه نشکنه ولی خودم هر چقدر میگم قبول نمیکنه دار م دیوانه میشم من به شخص خیلی از سیگار بیزارم چه کنم با هاش


مشاور (خانم مولوی زاده - )

با سلام به شما
خواهر گرامی؛ اعتماد در روابط از اصول اساسی در هر رابطه ای است که چنانچه این اعتماد دچار خدشه گردد به طور کلی رابطه را دچار آسیب خواهد نمود. بنابراین ضمن مراقبت از این اعتماد و حفظ آن، زوجین زمانی که با ابهامی روبرو می گردند بهتر است این ابهام را به شیوه ای منطقی و صحیح برطرف نموده و حل مسئله نمایند. در پاسخ به سوال شما دوست عزیز نیز خدمت شما عرض می نمایم که فارغ از اینکه سیگار و دخانیات چقدر می‌توانند بد باشند و چقدر در زندگی مشترک تاثیرگذار هستند، به نظر می‌آید شما هنوز اطمینان صد درصدی نسبت به موضوع سیگار کشیدن همسرتان ندارید و از آنجایی که همسرتان هم موضوع استعمال سیگار را انکار می‌کند، شما نمی‌توانید فعلاً اقدام قاطعی داشته باشید. گرچه ممکن است که شما با توجه به قرائن مختلف احتمال استعمال سیگار از سوی همسرتان را می‌دهید و چه بسا واقعا همسرتان دور از منظر شما این کار را در خفا انجام دهد، ولی لزومی ندارد که این مسئله را به او ثابت کنید که شما از سیگار کشیدنش در خفا خبر دارید و مدام بخواهید این مسئله را به او ثابت کنید. بالطبع همسرتان هم با توجه به حساسیت شما نسبت به این مسئله سعی در انکار آن می‌کند. در چنین وضعیتی توصیه می‌کنم نباید همسرتان را به سمت مخفی کاری و عدم صداقت سوق دهید. برای این کار به جای اینکه متمرکز به این مسئله بشوید که به او ثابت کنید که شما از سیگارکشیدنش مطلع هستید، به این فکر کنید که چرا همسرتان در این مدت به سیگار و استعمال دخانیات روی آورده است؟!
با ریشه یابی کردن علل احتمالی این مسئله بهتر خواهید توانست که چه عکس العملی در برابر همسرتان داشته باشید. در اینجا علل مختلفی که ممکن است یک فرد به سمت استعمال دخانیات روی آورد، برمی‌شماریم:
1. سرگرمی، کنجکاوی و صرفا تجربه گرایی
2. تخلیه روانی و کسب آرامش (کاذب): گاهی استرس، اضطراب و فشارهای عصبی و کاری یا تنش در خانواده و ... موجب می‌شود که برخی از افراد غفلتاً به سیگار و دخانیات کشیده شوند.
3. محیط، اطرافیان و دوستان سیگاری می‌تواند بر شخصیت افراد تاثیر بگذارد. این مسئله بیشتر بر روی افرادی تاثیرگذار است که از جهت ایمان، اخلاق، اعتماد به نفس و به لحاظ شخصیتی ضعیف هستند و انسانهایی که شخصیت تاثیرپذیری بالایی داشته باشند. البته احتمالات دیگری هم ممکن است وجود داشته باشد ولی عمده علل در این سه محور قرار دارد. لذا یک یک این سه محور را بررسی کنید. چه بسا ممکن است هر سه محور هم در این زمینه دخیل باشند. 
راهکار عملی: وقتی علل محتمل را بررسی کردید و دانستید که این مسئله ناشی از کدام محور است، بهتر است ضمن درک روحی همسرتان به این فکر کنید آیا می‌توانید احیاناً مشکل یا مشکلات او را حل کنید یا کاهش دهید و یا اگر نمی‌توانید به او دراین زمینه کمک کنید، حداقل وضعیت او را درک نمایید و او بتواند به شما بیشتر نزدیک شود.بنابراین به جای اینکه به همسرتان ثابت کنید که شما از سیگار کشیدنش مطلع هستید و ... رابطه خود با همسرتان اگر خوب نیست، بهبود دهید. اگر هم خوب است، بهتر کنید. کاری کنید که از کنار هم بودن بیشترین لذت را ببرید. هرچقدر لذت و آرامش کنار هم بودنتان بیشتر شود، دیگر همسرتان بهانه‌ای نخواهد داشت که به سمت آرامشهای مقطعی و کاذب روی آورد. این شیوه رابطه را سرلوحه زندگی خود قرار دهید؛ بعد از گذشت یکی دو ماه، ببینید آیا در رفتار و خُلق و خوی همسرتان تاثیر مثبتی گذاشته است یا نه؟! اگر تاثیر مثبت گذاشته ولی زیاد نیست، سعی کنید همین رویه را ادامه دهید تا جایی که احساس کنید روند روبه رشدی را سپری می‌کنید.امّا اگر به رغم تلاش شما در ارتقاء رابطه و بهبود آن، تاثیر چندانی نداشته یا تاثیر معکوسی در زندگی مشترک شما داشته است، در آن صورت لازم است که هردوی شما به یک مشاور خانواده مراجعه کنید تا مسئله بهتر ریشه یابی شود و در نهایت مشکل بوجود آمده حل گردد.
با آرزوی موفقیت برای شما دوست گرامی

بیشتر بخوانید:
مرد، زن، سوءظن

نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.