بازدید : 158 بار

يکشنبه، 21 مرداد 1397

مشاوره تربیت فرزند: دخترانم در کارهای خانه کمک نمی کنند، لطفا روش برخورد صحیح با آن ها را بگویید.

ناشناس ( تحصیلات : لیسانس ، 42 ساله )

با سلام دو دختر دارم یکی 16 ودیگری 12سال ارتباط خوبی با هم نداری دور کارهایی خانه همکاری نمیکنند واگرایی کار کوچکی به یکی بسپارم سریع میگوید چرا به خواهرم نمیگید وبا دعوایی که به راه می اندازند منو از حرفم پشیمان می کنند میدانم که روش تربیتی از کودکی درست نبوده البته از لحاظ های دیگر خیلی خوب هستند لطفا روش برخورد صحیح با آن ها رابه من بگویید البته خیلی دلسوز هستم ونمیتوانم بشوند سخت بگیرم


مشاور (خانم مولوی زاده - )

با سلام خدمت شما
خواهر گرامی؛ با بزرگتر شدن فرزندان با هم، لحظه هایی پیش می آید که شاهد درگیری و اختلاف میان آنها باشید. این امری کاملا عادی است و حتی در میان خواهر و برادرهایی که روابط دوستانه و خوبی دارند هم دیده می شود. تحقیقات نشان می دهد که درگیریهای فیزیکی کودکان میان فرزندان با افزایش سن کاهش می یابد و احساسات منفی در قالب درگیری های کلامی بروز داده می شوند. بنابراین این موضوع خاص فرزندان شما نبوده و جای نگرانی چندانی ندارد. البته در اینجا برآنیم تا با ارائه راهکارهایی شما دوست عزیز را در مدیریت هرچه بهتر اختلافات فرزندان دلبند خود یاری رسانیم:

۱_ برخورد مثبت
با بزرگ تر شدن فرزندان شیوه های برخورد شما نیز با درگیری ها و برخوردهای آن ها باید تغییر کند. با اینکه ممکن است نگران باشید که چرا فرزندان تان با وجود بزرگ شدن و بلوغ هنوز با هم دعوا می کنند، اما آرام باشید و به خودتان بگویید که کم کم اوضاع تغییر می کند. سعی کنید خوش بین و مثبت باشید و به یاد داشته باشید که اختلاف و درگیری میان فرزندان خانواده خیلی عادی و طبیعی است.

۲_ عقب نشینی بی طرفانه
وقتی فرزندان تان در موردی با هم اختلاف دارند آماده باشید که حالت بی طرفی به خود بگیرید. آن ها دیگر پیش دبستانی یا دبستانی نیستند. حالا دیگر تجربه و مهارت زیادی کسب کرده اند که به آن ها کمک می کند دعوا و اختلاف خود را به روش های متفاوتی حل کنند. آن ها احتیاج به زمان دارند تا این مهارت و تجربه ها را به شکل عملی و بدون دخالت شما تمرین کنند.

۳_ قبول مسئولیت
فرزندان بزرگ تر اغلب در حل و فصل اختلافات خود موفق هستند، اما گاهی هم به حمایت والدین نیاز دارند. اصرار کنید که آن ها کنار هم بنشینند و در مورد مسئله مورد اختلاف شان با هم حرف بزنند. شما هم کنار آن ها بنشینید، اما در کار آن ها اعمال نظر نکنید؛ سعی کنید فقط گاهی نکاتی را یاد آوری کنید تا بحث و گفتگوی شان دارای انگیزه و جهت دار باشد.

۴_ پرهیز از بحث و گفتگوی طولانی
هر چقدر فرزندان تان بزرگ تر می شوند احتمال اینکه درگیری شان در طی چند دقیقه تمام شود کمتر است. چون آن ها در این سنین بر سر موضوعات خاص تر و جدی تری اختلاف نظر و درگیری پیدا می کنند. اگر درگیری آن ها بیش از دو ساعت طول کشید بدون اینکه کاملا با موضوع درگیر شوید آن را به پایان برسانید. به عبارتی با اعلام زمان درگیری(مثلا دو ساعت) به آنها هشدار دهید که دعوایشان طولانی گردیده و در همین جا کشمکش را خاتمه دهند.

۵_ اقدام مثبت
بعد از پایان درگیری آن ها را تشویق کنید که با هم توافق کنند که چگونه در آینده از چنین اختلافات و درگیری هایی دوری کنند. آنها می توانند در مورد راه حل های کلی که برای هر دوی آن ها مناسب و پذیرفتنی باشد به توافق برسند. در هنگام یافتن کلید حل مسائل، آنها را تشویق و تحسین کنید و از این که با روشی عاقلانه و مثبت مشکل خود را حل کرده اند ابراز شادی کنید و بعد مسئله را در همان جا پایان بدهید. توجه داشته باشید که مدیریت صحیح شما در این رابطه باعث خواهد گردید که عزیزان شما در حل مسائل ارتباطی خود در آینده (افراد جامعه و حتی در رابطه با همسر و خانواده همسر)موفق عمل نموده و به جای درگیری و دعوا به خوبی حل مسئله نموده و از کشمکش های طولانی غیرهدفمند اجتناب نمایند. در پایان شما خواهر عزیز را به مطالعه کتابهایی در زمینه تربیت نوجوان دعوت نموده چرا که با افزایش اطلاعات و آگاهی خود در این زمینه (دوران نوجوانی و تربیت فرزند) نسبت به تربیت فرزندان خود موفقیت بیشتری خواهید داشت.
با آرزوی لحظاتی شاد برای شما

بیشتر بخوانید:
چگونه به فرزندان بیاموزیم که اتاق خود را مرتب کنند؟

ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.