بازدید : 105 بار

پنجشنبه، 29 شهريور 1397

برای 50 میلیون ماهیانه یک میلیون و پانصد هزار تومان بدهم رباست؟

.... ( تحصیلات : لیسانس ، 30 ساله )

سلام ، 50 میلیون پول لازم دارم ، از کسی میخوام بگیرم ، و ماهیانه یک میلیون و پانصد هزار تومان بدهم ، به مدت ۴ ماه اصل پولش رو بدون اضافه برگردونم ، حکمش ربا است ،آیا ؟


مشاور (محمد علی رضایی - )

با سلام و احترام
پرسشگر گرامی: اینکه صرفا برای  50  میلیون ماهیانه یک میلیون و پانصد هزار تومان بدهید قطعا  رباست، اما اگر پول را گرفته اید که به صورت مشارکت در کار، از سودش بهره پرداخت کنید و آن فرد بر مبلغ خاصی اسرار ندارد و حضرت عالی بدون اجبار پولی را اضافه تر از اصل پول پرداخت نمی کنید، و با توجه به سود حاصل از کار طرفین بر سر همین سود دریافتی هر دو مصالحه دارید از باب صلح اشکالی ندارد اما در این گونه موارد بهتر عقد مضاربه است یعنی عقد قراردادی که به موجب آن شخص مالک به شخص دیگر (عامل) سرمایه ای می‌سپارد تا با آن تجارت کند و هر دو در سود آن شریک باشند. به بیان روشن تر؛ مضاربه عبارت است از: عقد و قراردادى که بین دو نفر منعقد و بر قرار مى ‏شود، به این صورت که شخصى مالى را به دیگرى بدهد تا با آن تجارت و معامله کند و سود حاصله بین هر دو به نسبتى که قرار مى‏ گذارند مثلا نصف نصف تقسیم گردد.
موفق و پیروز باشید.

ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.