ناشناس

پسرم به فضای مجازی اعتیاد پیدا کرده" چه باید کرد؟

سلام. پسرم روزی 16ساعت توی فضای مجازیه. اعتیاد شدید گرفته، چطور میتونم کمکش کنم اعتیادش رو ترک کنه و مثل گذشته کنار خانواده و... وقتش رو بگذرونه؟
يکشنبه، 25 اسفند 1398
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

ناشناس

پسرم به فضای مجازی اعتیاد پیدا کرده" چه باید کرد؟

ناشناس ( تحصیلات : دیپلم ، 41 ساله )

سلام. پسرم روزی 16ساعت توی فضای مجازیه. اعتیاد شدید گرفته، چطور میتونم کمکش کنم اعتیادش رو ترک کنه و مثل گذشته کنار خانواده و... وقتش رو بگذرونه؟


مشاور: خانم قربانی

با سلام و احترام خدمت شما همراه گرامی سایت راسخون ‌. <p><strong>اعتیاد به اینترنت</strong>، در سالهای اخیر تبدیل به یک‌<strong> معضل عمومی </strong>گشته است و به شما حق میدهم که نگران‌ فرزندتان باشید و از این تمرکز بیش از حد او به ستوه بیایید.<strong> برای ترک این عادت اشتباه، مهمترین و اولین گام این است که</strong> فرزندتان از اشتباه بودن کار خود و اسیب زا بودنش مطلع شود. تا زمانی که این بینش ایجاد نشود، گامهای بعدی موثر نخواهد بود. برای این‌ منظور با توجه به <strong>نوجوان‌ </strong>بودن فرزندتان،<strong> استفاده از نصیحت و تهدید و سرزنش و یا بیان مستقیم، کاملا اشتباه خواهد بود.</strong> بلکه بهتر است<strong> روابط خود را با او دوستانه سازید </strong>و کاملا همراه با او باشید. در عوض خودتان اهل برنامه و توجه به تمامی امور در عین <strong>تعادل </strong>باشید تا او با مشاهده رفتار شما بیاموز که زیاده روی در هر امری اشتباه خواهد بود. اگر در روابط خود واقعا نقش دوست را برایش ایفا کنید، این <strong>اثرگذاری </strong>را شاهد خواهید بود. گام‌ بعدی این است که علت این اعتیاد را بیابید. در رفتار فررندتان‌ جستجو کنید آیا او <strong>از سر تنهایی، نداشتن اعتماد به نفس برای برقراری ارتباط رو در رو</strong>، عدم بهره مندی از روابط بهینه در خانواده و نداشتن هیجان کافی در زندگی روزمره و دنیای حقیقی، نداشتن برنامه غنی و کار مفید و.. به فضای مجازی رو آورده است؟ <strong>پیدا کردن این علت، گاهی سخت خواهد بود</strong> و احتمالا نیاز به کمک مشاور داشته باشید. محدود کردن زمان استفاده به عنوان یک‌<strong> قانون لازم الاجرا</strong>، به همه اعضای خانواده اعلام‌ کنید که در طول روز یا هفته یک‌ حجم مشخصی را میتوانند بکار بندند.<strong> این قانون را با مهربانی به هم تذکر دهید. </strong>و در هر ماه و با هر دو هفته یک بار، حدود نیم ساعت حجم ان‌ را <strong>کاهش </strong>دهید. اگر فرزندتان از این قانون تبعیت کرد به او <strong>پاداش </strong>دهید و در غیر این صورت او را <strong>تنبیه </strong>و یا <strong>جریمه </strong>کنید. برای اینکه او بتواند در کاهش دادن حضور خود در فضای مجازی موفق باشد، <strong>برنامه جایگزین خواستنی تر برای فرزندتان، در نظر بگیرید.</strong> مثلا او را در کلاس ورزشی دلخواهش ثبت نام کنید و یا بازی و تفریحاتی مثل کوهنوردی، استخر، خرید، مطالعه، بازی گروهی در خانواده و.. برایش تدارک‌ ببینید. در نهایت اگر اقدامات فوق را موثر ندیدید، کمک‌ گرفتن از متخصص برایتان الزامی خواهد بود.<br /> در پناه حق و عاقبت بخیر باشید.</p>ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.