0
ویژه نامه ها

آیا خرید تبلت برای کودک سه ساله مضر هست؟

ناشناس ( تحصیلات : فوق دیپلم ، 25 ساله )

سلام روز بخیر. میخواستم دو تا مشکلمو بگم که استادان عزیز زحمت جوابگویی را بکشن. اول اینکه خودم 25سالمه شوهرم 30سال. 6ساله ازدواج کردیم و دخترم 3سالشه. خیلی کارهاشو خودش میکنه و شعر میگه تا 10بلده بشماره، مشکلش اینه که زود عصبی میشه و زود قهر میکنه و هرچی دم دستش باشه پرت میکنه به سمت کسی که باشه حرف میزنه و دفتر کتابهای بچه های دیگه رو پاره میکنه و گریه میکنه منم بفرستین مدرسه و کتاب بخرین واسم با اینکه میخریم ولی ده دقیقه نگذشته پاره شون میکنه. میخواستم بپرسم الان باید چیکار کنم من؟ و اینکه چند روز دیگه تولدشه و این دوسال نتونستیم براش تولد بگیریم. به اصرار خودش امسال میخوام بگیرم واسش ولی میگه برام تبلت بخر بازی کنم، به نظرتون بگیریم یا نه؟ ضرر داره واسش؟


مشاور: مشاور راسخون

سلام همراه گرامی

بهترین و تاثیر گذار ترین روش برای اموزش کودکان به رفتار متعادل این است که والدین خودشان الگو باشند. اگر در محیط خانه با محبت و احترام رفتار کنیم کودک به خوبی یاد می گیرد و رفتار می کند. اگر محیط خانه خوب باشد ولی کودک دائم جیغ می زند و یا پرخاشگری می کند حتما یک جای کار اشکال دارد! البته کودک در سن 3 سالگی به شدت لجباز است و باید با صبوری و حوصله با او برخورد کنید. بچه ها در این سن می خواهند محیط اطرافشان را کشف کنند. پس دویدن و جست و خیز امری طبیعی است. تربیت کودک به صبر و حوصله ی زیادی نیاز دارد. اگر خودتان دچار اشفتگی و اضطراب هستید نمی توانید با ارامش کودک را تربیت کنید. بچه ها در این سن می خواهند بیشتر توجه والدین را به خود جلب کنند. و گاه صبر شما را محک می‌زنند. به او توجه و محبت کنید و برایش قوانینی وضع کنید. با مهربانی و با کمک بازی و اسباب بازی هایش به او یاد دهید که رفتار درست چگونه است. شما میتوانید با عروسک گردانی و گفتن داستان رفتار خوب را به او آموزش دهید و این منوط است به اینکه خودتان صبور باشید. بعضی اوقات والدین حوصله ندارند و توجهی به کودک نمی کنند و این پرخاشگری را در کودک افزایش می دهد.

سن استفاده از تبلت به محیط رشد کودک بستگی دارد. معمولا از 3 سالگی به بعد کودک میتواند از این وسایل استفاده کند. گاه والدین شاغل از تبلت برای خلاء نبودن خودشان استفاده میکنند و تبلت جایگزین فعالیت های واقعی می‌شود. امروزه نمی توان کودک را از این وسایل منع کرد اما والدین می توانند از تبلت به عنوان جایزه و برای 1 تا2 ساعت به کودک اجازه ی بازی دهند. بازی ها باید اموزشی و متناسب سن باشد. عوارض استفاده ی بیش از حد از تبلت:

1-فعالیت بدنی کودک کم می شود و گاه باعث اضافه وزن می گردد. 
2-تمرکز کودک در اینده کاهش می یابد. 
3-در بازی های تبلت اگر کودک مرتب شکست بخورد اعتماد به نفسش کم می شود. 
4-کودک در مهارتها و ارتباطات اجتماعی دچار مشکل می شود و به سختی می تواند دوست پیدا کند.

و عوارض دیگری که می تواند برای کودک به همراه داشته باشد...

موفق باشید 

ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما