0
ویژه نامه ها

مدیریت خرج ندارم. چیکار کنم که ولخرجی نکنم؟

ناشناس ( تحصیلات : سیکل ، 18 ساله )

سلام خسته نباشید. من دختری هستم 18 ساله. من خیلی ولخرجم و بی ایمانم. مادرم ازم راضی نیست حقم داره من اصلا بلد نیستم چطوری از لحاظ امور مالی خودمو مدیریت کنم هر چی دلم میخواد میخرم میخورم اسراف میکنم با ولخرجی آرامش میگیرم. مامانمم عصبانی میشه هی میگه پس انداز کن خانومانه رفتار کن قدر پولتو بدون ولی بخدا دست خودم نیست به چی قسم بخورم اخه بابامم آدم خیلی ولخرجی بود که مامانم همیشه حرص میخوره از دستش که یکم هم به فکر فردا باش ولی نمیشه که نمیشه. از طرفی کلا اعتقادات من با مادرم خیلی فرق داره همش میگه نماز بخون با خدا حرف بزن و امثال این حرفا ولی من توی دلم دارم با خدا حرف میزنم همش میگه تو کافری به هیج جا نمیرسی و کلی حرص میخوره. بابت اعتقادات و ولخرجیم کمکم کنید من خانوادم مادرم پدرم برادرمو خیلی دوست دارم نمیخوام از دستم ناراحت بشن.


مشاور: مشاور راسخون

سلام همراه گرامی

پیامتان را مطالعه کردم و متوجه شدم که در صورتی که خودتان بر اساس میل و علاقه و ارزشهای شخصی تان مایل به تغییر رفتار و ایجاد رفتارهای دیگر هستید می‌توانید با کسب اطلاع از روشهای تغییر رفتار، رفتار هایی در خودتان بوجود بیاورید، تقویت کنید و یا تعدیل... 
شما در سنی هستید که میتوانید خودتان بصورت مستقل برای ایجاد و یا حذف رفتارهایی تصمیم بگیرید و عمل کنید و رفتار و اخلاق والدین شما لزوما تعیین کننده رفتارهای شما نخواهد بود. برای حذف عادت پول خرج کردن: به عنوان مثال لیستی از نیازمندیهای خودتان تهیه کنید که شامل موارد لازم و ضروری - لازم و غیر ضروری - غیر لازم و غیر ضروری و... هست و هر بار با وسوسه خرج کردن پولی که دارید به لیستتان مراجعه و موارد لازم و ضروری را تهیه کنید. همچنین برای هزینه کردن پولتان سقف مشخص بگذارید. هر زمان که پولی به دستتان میرسد درصد مشخصی از پول پس انداز کنید و وارد حسابی کنید که دسترسی به پول برایتان دشوار باشد و یا پولتان سرمایه گذاری کنید و خودتان تلاش کنید که کسب و کاری راه اندازی کنید هر چند کوچک... و کم کم از راه درامد و پس اندازتان کسب و کارتان را توسعه دهید. برای رسیدن به اهدافتان برنامه ریزی کنید و....
راه کارهای بسیاری برای مدیریت مالی وجود دارد که می‌توانید با مطالعه و یا راهنمایی مشاور و روانشناس یاد بگیرید. اما در پیامتان به نکته ای که اشاره کردید که با ولخرجی ارامش میگیرید، این مساله باید با مراجعه به روانشناس بیشتر بررسی شود. 
در مورد مسائل مذهبی و اعتقادی در صورتی که خودتان قلبا احساس نیاز به تغییر می کنید میتوانید قدم به قدم به سمت رفتارهای مذهبی که مایل هستید پیش بروید. تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس در وجود شما لازم و ضروری است. توجه و احترام به درخواستهای والدین زیباست اما مرزی بین احترام به والدین و تغییر رفتار در جهت کسب توجه و محبت والدین وجود دارد.

موفق باشید.

ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما