0
ویژه نامه ها

چه طوری اعتماد به نفسم رو بالا ببرم؟

ناشناس ( تحصیلات : کم سواد ، 16 ساله )

سلام. من 16 ساله و محصل کلاس 10ام رشته تجربی هستم. من فردی هستم که موفقیت هایی رو که در زندگی آوردم به هیچ عنوان بروز ندادم برای کسی چون فکر میکردم باید آدم فروتنی باشم مثلا من وقتی مدرسه تیزهوشان قبول شدم اگر کسی می پرسید چه مدرسه ای قبول شدی میگفتم مدرسه شهید بهشتی و نه مدرسه تیزهوشان تا اون نفر نفهمه. و این باعث شده که من موفقیت های بزرگ و کوچک زندگی ام رو اصلا در نظر نگیرم و در جو پر رقابت کلاسی که تا سال قبل خودم رو با تمام مشکلات روحی به شاگرد دومی رسوندم خودم رو از پیش بازنده بدونم در حالی که در واقع همه همکلاسی هایم حتی شاگرد 1 کلاس اعتقاد دارند که من باهوش و رقیب جدی براشون هستم. چه جوری اعتماد به نفسم رو بالا ببرم؟
لطفا کمکم کنید؛ممنون.


مشاور: سیده نرجس رضایی

سلام همراه گرامی
دوست عزیز در گام اول سعی کنید شناخت عمیق و درستی از خود پیدا کنید. پی بردن به نقاط قوت شخصیت و توانمندی های پنهان شما در افزایش اعتماد بنفس تان موثر هست. تلاش کنید تا کوچکترین نقاط قوت خود را کشف و به صحبتهای اطرافیان در مورد نکات مثبتتان توجه کنید. گاهی دیگران بهتر میتوانند نقاط مثبت شخصیتی شما را ببینند. در مرحله بعد نقاط ضعف شخصیت خود را بشناسید و سعی کنید انها را از بین ببرید و برای رفع انها اقدام کنید. مثلا بعضی موارد قابل اصلاح یا حذف نیستند مثل اسیبهای جسمی یا نقص های بدو تولد. اما میتوانید با توانمندی های دیگر مثل کارهای هنری، ورزشی علمی و... انها را جبران کنید. استعدادهای خود را بشناسید و در راه رشد و شکوفایی انها گام بردارید. مسلما اینکه شما بفهمید در نقاشی استعداد دارید باعث افزایش اعتماد بنفس شما نمیشود. اما اگر با تلاش و پشتکار این استعداد را شکوفا کنید و رشد بدهید باعث افزایش اعتماد بنفستان میشود. کاری که در ان ماهر هستید را انجام بدهید و نتیجه کار را به نمایش بگذارید. از کسانی که شما را تحقیر میکنند دوری کنید اما اماده پذیرش انتقادهای سازنده و واقع بینانه باشید و به دید منبعی برای رشد خودتان به انها نگاه کنید. هرگز خودتان را با دیگران مقایسه نکنید بلکه خود را با گذشته تان مقایسه کنید(در زمانی که در حال پیشرفت هستید). در زندگی لجباز نباشید اما در حد یک دنده ترین افراد برای رشد و پیشرفت خود تلاش کنید!! آیه یاس نخوانید و خود را تحقیر نکنید و از انسانهای بی هدف دوری کنید.
تحقیقات نشان داده است که ژست و شیوه رفتار و ایستادن و حرف زدن افراد موفق باعث افزایش اعتماد بنفس شان می شود. پس زمان صحبت کردن و ایستادن و ... ژست افراد موفق و با اعتماد بنفس به خود بگیرید. این گونه بقیه افراد هم بیشتر شما را جدی میگیرند. خوب بپوشید و لباسهای تمیز و مرتب و زیبا تن کنید چرا که شما قهرمان زندگی خود هستید.


نکاتی که گفتم بصورت کلی باعث افزایش اعتماد بنفس خواهد شد. مسلما بررسی بیشتر سبک زندگی و محیط خانوادگی و تربیتی تان با کمک روانشناس به اصلاح ریشه ای و بنیادی سبکهای فکری و خطاهای شناختی شما کمک میکند.

موفق باشیدارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما