0
ویژه نامه ها

پسر درس خوان و باهوشم جدیدا درس نمی خواند، چه کنم؟

مریم آیتی ( تحصیلات : سیکل ، 45 ساله )

سلام و عرض خسته نباشید
درخواست راهنمایی و مشاوره بنده مربوط به فرزندم میباشد. پسرم تا کلاس سوم ابتدایی شاگرد اول کلاس بود و خودم هم توی درس هاش کمکش می‌کردم. اما کلاس چهارم و پنجمش رو، توی مدرسه ای ثبت‌نام کردم ک اولیت اولشون قرائت قرآن و صوت و لحن و اولویت دومشون درس بود و به همین دلیل، مدرسه، زیاد پیگیر درسهاش نبودند. واسه خودم هم مشکلی پیش اومد ک خدمتتون عرض میکنم و باعث شد نتونم توی درسهاش کمکش کنم. الان پسرم کلاس ششم هست و بسیار تنبل و فوق العاده بازیگوش شده. امسال مدرسه ش را عوض کردم و توی مدرسه غیرانتفاعی با اولویت درس ثبت‌نامش کردم اما با اینکه چند روز از شروع سال نگذشته معلمشون بابت سربه هوا بودن و ننوشتن تکالیف از او گله می‌کنه. پسرم بسیار با هوش و بااستعداد و مؤدب هست و اگه کاری را بخواد میتونه به راحتی انجام بده، این رو اساتید و معلمهاشم تایید می‌کنند. اما علاقه شدید او به بازی، از جمله گوشی بازی، و بازی با دوستان و همسالانش کنترلش را از دستم خارج کرده. اصلن توی خونه درس نمی‌خونه و جدیدا به دروغ میگه تکلیف ندارم اما بعد متوجه میشوم ک تکالیفش را انجام نداده.
من فکر میکنم خودش علاقه این را داره ک تغییر کنه اما اراده ضعیفی داره و بیش از حد تصور بازیگوش و به دنبال تفریح است. با تشویق و هدیه گرفتن هم وارد شدیم اما تاثیری نداشت.
قابل ذکر است که من مادری ۴۵ ساله ام ک حدود سه سال پیش بخاطر مشکلاتی ک در اطرافم بوجود آمد از لحاظ روحی بسیار بسیار حساس شدم و تغییراتی در روحیات و اخلاقیاتم بوجود آمد. سه سال پیش افسردگی گرفتم و خیلی زود استرس می‌گیرم و تحملم در برابر خیلی موارد بسیار بسیار کم شده. هر روز گریه می‌کنم و البته سعی میکنم این قضیه از خانواده پنهان باشه. البته پسرم هم تحت تأثیر این تناقض رفتار من قرار گرفته، حتی گاهی بروی خودش میآره. به همین جهت نمی‌تونم توی درسهاش کمکش کنم و زود عصبانی می‌شم و باهم دعوامون می‌شه. من حتی بابت این تغییر روحیاتم از اطرافیان هم مؤاخذه می‌شم.
از شما درخواست دارم جهت برخورد در شرایط مختلف با فرزندم از جمله چگونگی امر و نهی برای درس خواندن ، چگونگی کنترل برای بازی با موبایل و با دوستان، (حتی وقتی کلاس حفظ قرآنش تمام می‌شه به من می‌گه دوساعت دیرتر به دنبالش برم تا آنجا با فوتبال دستی و توپ بازی کنه) و کلیت رفتار با فرزندم در مواقعی ک روی اعصابم هست و چیزی را از من درخواست می‌کنه (به عنوان یه مثال کوچیک، اینکه پسرم بسیار خوش خوراکه و همیشه از من درخواست داره برایش خوراکی بخرم و چون روی مخ من می‌ره و من جذبه کافی برای مخالفت با اون ندارم، عصابی میشوم)  من را راهنمایی کنید.
ممنونم


مشاور: ساره سمیع زاده

با سلام همراه راسخونی عزیز؛ 

عوامل متعددی ممکن است باعث شود که یک دانش آموز در دوره ابتدایی درسخوان باشد، اما در پایان دوره ابتدایی یا دوره متوسطه کمتر علاقه به یادگیری داشته باشد.
 

یکی از این عوامل می‌تواند فشار درسی باشد که با پیشرفت به سمت پایان دوره‌ی تحصیلی، افزایش می‌یابد و دانش‌آموزان ممکن است نتوانند با آن سازگار شوند.
 

همچنین، مشکلات شخصی مانند مشکلات خانوادگی، فشار روانی، مشکلات جسمی و سلامتی، مشکلات اجتماعی و ... می‌تواند باعث شود که دانش‌آموز بیشتر به یادگیری و تکلیفات تحصیلی علاقه نشان ندهد.
 

عوامل دیگری مانند ناکامی در تجربه‌ی آموزشی، اشکالات در سیستم آموزشی، استفاده از روش‌های آموزشی نامناسب، عدم انگیزه، عدم توانایی در مدیریت زمان و ... هم می‌تواند باعث شود که دانش آموز به یادگیری و تکلیفات تحصیلی علاقه نشان ندهد.
 

در هر صورت، هر دانش آموز به دلیل خاص خودش ممکن است در یادگیری موفقیتی نداشته باشد. بهتر است که برای پیدا کردن راه‌حل مناسب، با او صحبت کرده و به نیازها و مشکلاتش گوش داده شود. همچنین، مشاوره تحصیلیمی‌تواند به دانش آموز کمک کند تا راه‌حل مناسب را برای بهبود یادگیری خود پیدا کند.
 

تشخیص دادن مشکل یادگیری دانش‌آموز باید از طریق بررسی و نقد و ارزیابی مهارت‌ها و عملکردهای تحصیلی او صورت بگیرد. برخی از راه‌های تشخیص مشکلات یادگیری عبارتند از:
 

 1. ملاحظه رفتار دانش‌آموز: نگاه کردن به رفتار دانش‌آموز در کلاس درس، خانه و دیگر محیط‌ها می‌تواند مفید باشد. بررسی رفتارهای آن‌ها مانند عدم تمرکز، سرگرمی‌های غیرضروری، عدم حضور در کلاس درس و عدم انجام وظایف تحصیلی می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که دانش‌آموز چه مشکلی دارد.
   

 2. بررسی عملکرد تحصیلی: بررسی نتایج امتحانات و آزمون‌های تحصیلی، نمرات و تکالیف درسی می‌تواند به شما کمک کند تا مشکل دانش‌آموز را شناسایی کنید.
   

 3. مشاوره با معلمان: معلمان می‌توانند به شما در تشخیص مشکلات یادگیری دانش‌آموز کمک کنند. آن‌ها ممکن است با توجه به تجربیات خود و با ملاحظه رفتار دانش‌آموز در کلاس درس، به شما نکات مفیدی راجع به مشکل دانش‌آموزتان بدهند.
   

 4. مشاوره با روانشناس: روانشناسان می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات یادگیری دانش‌آموز را شناسایی کنید و بهترین راه‌حل برای آن‌ها را پیدا کنید.
   

 5. مشاوره با پزشکان: برخی مشکلات یادگیری ممکن است ناشی از مشکلات جسمی باشد. بنابراین، مشاوره با پزشکان نیز می تواند در تشخیص کمک کند.
   

چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که تنبلی درسی یکی از مسائل رایج در دانش آموزان است و معمولاً به دلیل عوامل مختلفی مانند علاقه، تعامل با همکلاسی ها، روش های آموزشی و ... به وجود می آید.
 

در این موارد، شاید بتوانید با استفاده از راهکارهای زیر به پسرتان کمک کنید:
 

 1. سعی کنید با پسرتان صحبت کنید و به او احساس را القا کنید که شما به او اهمیت می دهید و از موفقیت های او خوشحالید. این می تواند او را تشویق کند تا بهتر تلاش کند.
   

 2. یک برنامه مطالعه و تکلیف نویسی منظم برای او تعیین کنید. بهتر است این برنامه شامل فضای زمانی خاص برای مطالعه، تکلیف نویسی و بازی باشد.
   

 3. تحقیق کنید و مطمئن شوید که روش آموزشی مورد استفاده در مدرسه جدید، روش آموزشی مناسبی برای پسرتان است یا خیر.
   

 4. با استفاده از ابزارهای آموزشی تعاملی، مانند بازی یا فیلم های آموزشی، سعی کنید پسرتان را در تلاش برای یادگیری و پیشرفت تشویق کنید.
   

 5. در نهایت، بهتر است با معلمان پسرتان صحبت کنید و به آنها بگویید که چالش هایی که پسرتان درسی را با آن روبرو است را برایشان توضیح دهید. آنها می توانند راه حل های مناسب را ارائه دهند و به شما در این مسیر کمک کنند.

موفق باشید

ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما