بازدید : 92278 بار

جمعه، 20 دی 1392

با سلام ، اگر دو - سه قطره نجاست (منی) روی فرش ریخته...

مسعود ( تحصیلات : دبیرستان ، 17 ساله )

با سلام ، اگر دو - سه قطره نجاست (منی) روی فرش ریخته باشد ، چگونه می توان فرش را از نجاست پاک کرد ، بدون آنکه کل فرش را در زمستان شست ؟
چگونه از پاک شدن فرش اطمینان حاصل کنیم ؟
ممنون


مشاور (حجة الاسلام منتظمی - )

کاریر محترم : از حسن اعتمادتان به مشاوره راسخون، تشکر می‌کنیم برای تطهیر فرش نجسی که جایش مشخص است، می توانید با آب جوش آبگرمکن یا با آب جوش که با کتری تهیه می کنید، با بهره گرفتن از شلنگ برای اتصال آب جوش به جائی که نجس شده، استفاده کنید، چون آب جوش در چنین فرش ها خیلی زود نفوذ می کند . پس از نفوذ مثل بقیه فرش ها و لباس هائی که نجس شده اند، تطهیر کنید . اگر فرش نجسی را بخواهید با آب لوله کشی تطهیر کنید، جدا شدن آب غساله شرط نیست ، بلکه با رسیدن آب به مکان نجس ، بعد از زوال عین نجاست و حرکت غساله از جای خود به وسیله دست کشیدن بر فرش هنگام اتصال آب ، طهارت حاصل می شود . ( 1 ) اگر بخواهید چیزى مثل فرش و مانند این ها را که به بول نجس شده است ، با آب قلیل آب بکشید ، چنانچه یک مرتبه روى آن آب بریزید و از آن جدا شود ، در صورتى که بول در آن چیز نمانده باشد ، دو مرتبۀ دیگر که آب روى آن بریزید ، پاک مى‌شود . باید بعد از هر دفعه ، فشار دهید تا غسالۀ آن بیرون آید . غساله آبى است که معمولًا در وقت شستن و بعد از آن ، از چیزى که شسته مى‌شود ،خود به خود یا به وسیلۀ فشار بیرون مى‌ریزد . اگر فرش با غیر بول (مثلًا خون) نجس شود ، پس از برطرف کردن نجاست ، با ریختن یک بار آب روى آن و جدا شدن آب ، پاک مى‌شود . اگر در بار اول که آب روى آن ریخته مى‌شود، نجاست آن برطرف شود ، بعد از برطرف شدن نجاست هم آب روى آن بیاید ، پاک مى‌شود. در فرش پس از شستن ، باید فشار داد تا غساله جدا شود . (2 ) پی نوشت ها: 1 . آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات ، سؤال 73 . 2 . امام خمینی ، توضیح المسائل ، مسئله 162 - 160 . مطابق با فتوای رهبری .

نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.