شنبه، 25 بهمن 1393
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

پرسش :

آیا ختم چهل بارقرآن در ماه رمضان که به امام رضا(ع) نسبت داده اند ممکن است ؟


پاسخ :
قرائت قرآن به سه روش امکان پذير است که هر کدام از آنها روش خاص خود را داراست:
1. قرائت تحقيق: که عبارت است از خواندن قرآن با حداکثر آرامش که از اين روش براي آموزش قرآن و فراگيري قواعد تجويد استفاده مي شود.
2. قرائت تحدير: عبارت است از خواندن قرآن با سرعت. به شکلي که در رعايت قواعد تجويد خللي وارد نشود. از اين نوع قرائت در نماز هاي مستحبي و همچنين مرور سريع بر آيات حفظ شده توسط حافظان استفاده مي شود.
3. قرائت تدويو: عبارت است از خواندن قرآن بين تحقيق و تحدير. و اين همان روشني است که امروزه بين قاريان قرآن به ترتيل مشهور است.[1]
حافظان و اشخاص که در روان خواني قرآن کار کرده و به راحتي مي توانند قرآن بخوانند از قرائت تحدير استفاده کرده و در هر حال (در حال راه رفتن، کارکردن، قبل از خواب، زمان هاي تلف شده و...) به تلاوت قرآن مي پردازند. آنها به راحتي مي توانند حداقل 20 دقيقه يک جزء از قرآن کريم را ختم کنند.
با اين حساب، آنها در هر 10 ساعت يک ختم قرآن کرده اند بدون اينکه از کارهاي روز مره و زندگي خود کناره گيري کرده باشند.
از احوالات علماي معاصر نيز افرادي را مانند حضرت امام خميني (ره) را ذکر کرده اند که در ماه رمضان در هر سه روز، يک بار قرآن را ختم مي کردند و اين در حالي است که نه مقام و منزلت آنها به مقام ائمه ـ عليهم السلام ـ است و نه زبان آنها زبان عربي.
بنابراين افراد عادي وعلما ی بزرگی مانند حضرت امام(ره) و يا علامه طباطبائي(ره) که بتوانند دراين مدت قرآن را ختم کنند، چهل ختم قرآن در ماه رمضان از ائمه معصومين ـ عليهم السلام ـ که هميشه در عبادت و تلاوت قرآن بوده اند امکان پذیراست و معجزه نيز محسوب نمي شود.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1- قرآن ومعصومان (ع)درآینه علوی ، امیرعلی حسنلو .
2- زندگانی چهارده معصوم،عماد زاده .

پی نوشتها:
[1]. حبيبي، علي، روانخواني و تجويد قرآن کريم، قم، روحاني، چاپ هفتم، 1378ش، ص88.
منبع: اندیشه قم


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.