بازدید : 345 بار

جمعه، 1 ارديبهشت 1396

پرسش :

چرا شهاب‌ها به رنگ‌های مختلفی دیده می‌شوند؟


پاسخ :
اغلب شهاب‌ها به رنگ های مختلفی دیده می‌شوند: سبز، زرد، آبی، قرمز و سفید. دلیل این امر این است که هنگامی که شهابواره‌ها با سرعتی معادل 10 تا 75 کیلومتر بر ثانیه وارد جو زمین می‌شوند بر اثر اصطکاک با جو به شدت داغ می‌شوند و دمای آنها به بیش از 2000 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. این دمای بسیار زیاد باعث تحریک گازهای اطراف شهاب می‌شود و گازهای مختلف موجود در جو بر اثر این دمای زیاد داغ می‌شوند و می سوزند و به رنگ‌های مختلفی دیده می‌شوند. مثلاً رنگ سبز، بیشتر شهاب‌ها از ملکول‌های داغ اکسیژن جو گسیل می‌شوند. نیتروژن رنگ آبی تولید می‌کند و سدیم موجود در شهاب سنگ رنگ زرد. عموماً شهاب‌های پر سرعت به رنگ سفید دیده می‌شوند. چون تمام این رنگ‌ها با هم مخلوط می‌شوند. ولی وقتی که سرعت شهاب کم شود به رنگ قرمز درمی‌آیند.

منبع: noojum.com
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.