0
ویژه نامه ها

معیارهای نماینده اصلح از منظر مقام معظم رهبری

پرسش :

معیارهای نماینده اصلح از منظر مقام معظم رهبری کدامند؟


پاسخ :

1. قصد خدمت و متصل نبودن به کانون های قدرت و ثروت

« کسانى هم که وارد عرصه‌ انتخابات می شوند، باید یک تقیداتى، تعهداتى داشته باشند. این، خطاب به همه‌کسانى است که به عنوان نامزد وارد عرصه‌ انتخابات میشوند، و خطاب به همه‌ مردم است. مردم عزیزمان در سراسر کشور این رفتارها را در نامزدهاى انتخابات تفرس کنند، دنبال کنند، دقت کنند. نامزد انتخابات باید با قصد خدمت وارد شود. اگر با قصد قدرت‌طلبى و جمع‌کردن پول و مسائل گوناگون و انگیزه‌هاى ناسالم دیگر وارد شود، به کشور خدمت نمیکند. نامزد انتخابات باید با انگیزه‌ خدمت وارد شود؛ این را باید تشخیص داد، باید فهمید، باید حدس زد. اگر چنانچه نامزدها به مراکز ثروت و قدرت متصل شوند، کار خراب میشود؛ همچنان که امروز در به‌اصطلاح دموکراسى‌هاى دنیا، در آمریکا و غیر آمریکا این رسم هست؛ کمپانى‌ها و پولدارها به نامزد انتخابات در ریاست جمهورى یا در انتخابات کنگره پول میدهند، ولى او در مقابل آنها متعهد است. آن رئیس جمهورى که با پول دستگاه‌هاى گوناگون و مراکز ثروت سر کار بیاید، در مقابل آنها متعهد است. آن نماینده‌ى مجلسى که با پول فلان شرکت و فلان کمپانى و فلان ارباب و فلان پولدار توى مجلس بیاید، مجبور است آنجائى که آنها لازم میدانند، قانون جعل کند، قانون بردارد، توسعه و تضییق در قانون بکند. این نماینده به درد مردم نمیخورد. نه باید به مراکز ثروتهاى شخصى متصل بود، و نه به طریق اولى‌ به ثروتهاى عمومى. کسى بیاید از پول بیت‌المال مصرف کند، براى اینکه به وکالت مجلس برسد؛ این دو برابر اشکال دارد، اشکال مضاعف دارد. اینها را باید مردم مراقب باشند. البته هر کسى را هم نمی شود متهم کرد. بگوئیم آقا این وابسته‌ به فلان‌جاست، این وابسته‌ به فلان کس است، این فلان پول را خرج کرده؛ باید اینها هم روشن شود، باید ثابت شود.

مردم باید چشمها را باز کنند، ملتفت باشند. خوشبختانه مردم ما بیدارند. افرادى که میتوانند انسان را خاطرجمع کنند، بین انسان و خدا حجت براى انسان درست کنند، انسان به اینها اطمینان کند؛ آنجائى که خودش میتواند تحقیق کند، تحقیق کند. اینها لازم است.» (پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم به مناسبت سالروز 19 دی، 90/10/19)

«مردم باید کسانى را انتخاب کنند که به کانونهاى ثروت و قدرت متصل نباشند؛ کسانى باشند که واقعاً مردم اینها را بخواهند؛ بر طبق وجدانشان، بر طبق دینشان، بر طبق وظائف انقلابى‌شان عمل کنند»(پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، بیانات در جمع مردم کرمانشاه، 90/7/20)


2. اهمیت به دین، انقلاب، آینده، عزت و معیشت مردم

«در پیدا کردن نامزد مورد نظر دقت کنید. به کسی گرایش پیدا کنید که به دین مردم، به انقلاب مردم، به دنیای مردم، به معیشت مردم، به آینده‌ی مردم و به عزت مردم اهمیت می‌دهد.» (پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، بیانات در مراسم شانزدهمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) 1384/3/14)
 

3. تعهد و کارآمدی

«نماینده باید متدین باشد. بی‌دینی و بی‌تقوایی چیز بدی است؛ هرجا باشد، انسان را آسیب‌پذیر می‌کند. اگر در جای حسّاس باشد، آسیب‌پذیری آن بسیار گران تمام خواهد شد.»(خطبه‌های نماز جمعه‌تهران، 82/11/24)

«نماینده باید کارآمد هم باشد. بعضیها متدین هستند، اما از آنها کاری ساخته نیست. باید به‌گونه‌ای باشند که بتوانند وظایفی را که بر عهده‌شان قرار دارد، انجام دهند.»(خطبه‌های نماز جمعه‌ تهران، 82/11/24)

«وابستگی از لاابالیگری دینی حاصل می‌شود. نه این‌که هر کس متدین نیست، وابسته است؛ نه. بالاخره انگیزه‌های گوناگونی وجود دارد. اما کسی که متدین است، یک مانع اضافه برای وابسته شدن دارد. این خیلی مهم است. شنیده‌ام بعضی در حول و حوش مرحله‌ی اوّل انتخابات، گفته بودند «فلانی - شاید اسم ما را هم نیاورده بودند - یا برخی دیگر این قدر روی تدین تکیه می‌کنند، چه اهمیتی دارد؟ باید آدمهای متخصّص به مجلس راه پیدا کنند. دکترها و مهندسها به مجلس بروند و مملکت را اداره کنند!» این، اشتباه است. نه این‌که برای مجلس، متخصّص لازم نیست. چرا؛ برای مجلس، متخصّص لازم است. ولی ما امروز تخصّص کم نداریم. عرض من این است که: ای ملت ایران! بین همین مهندسها و دکترها، میان همین متخصّصها و کارشناسها، بگردید متدینها را انتخاب کنید! به صرف ادّعا، اکتفا نکنید. فردی را که می‌خواهید برگزینید، باید متدین باشد. متدین که شد، آن وقت انسان احساس خاطر جمعی می‌کند.» (بیانات در دیدار فرماندهان ارتش، 75/1/28)
 

4. دلسوز مردم به ویژه طبقه محروم

«[نماینده باید] دلسوز مردم - بخصوص طبقات محروم - باشد و برای آنها کار و فکر کند...اگر کسی وامدار دستگاهها و اشخاص و وامدار پول و قدرت شد، دیگر نمی‌تواند برای مردم دلسوزی کند. پس دلسوزی هم یک شرط بزرگ است.» (خطبه‌های نماز جمعه‌ تهران، 82/11/24)
 

5. انقلابی، مؤمن و شجاع

«ببینید و بفهمید چه کسی را به مجلس می‌فرستید. آن کسی که به عنوان وکیل این ملتِ انقلابی و مؤمن و شجاع به مجلس می‌رود، باید انقلابی و مؤمن و شجاع باشد. اگر نگوییم شجاعترین و مؤمن‌ترین و انقلابی‌ترین؛ لااقل در سطح این توده‌ی عظیم مردم که این گونه از خود درخشش نشان می‌دهند، باشد... دنبال آدمهای مؤمن و شجاع و انقلابی و کسانی که بتوانند قدرت این ملت را که در سایه‌ی ارزشهای انقلابی است حفظ کنند، باشید. کسانی که وقتی قوانینی می‌گذارند و موضعی می‌گیرند و نطقی می‌کنند، همه در این جهت باشد. این طور آدمی، شایسته‌ی آن است که به عنوان وکیل این ملت، به مجلس شورای اسلامی برود؛ آن کسی که بفهمد امام چه می‌گفت، چه می‌خواست و چرا می‌خروشید.» (خطبه‌های نماز عید فطر، 74/12/1)
 

6. پیرو خط امام

«وکیل آینده‌ مجلس، باید دنبال راه امام و در خطّ او باشد؛ آن مرد بزرگ و انسانی که دشمنانش هم به عظمت و صداقت و شجاعت او اذعان و اعتراف می‌کردند. آن انسانی که ایرانِ ضعیف و وابسته را از چنگ آدمهای فاسد و مدیران نالایق و وابسته بیرون آورد و به دستِ خودِ ملت داد. آن انسانی که توانست حرکت مردم را هدایت و این ملت را مجتمع و متّحد کند و در راه آن هدف عظیم، به حرکت بیندازد. خطّ امام و ارزشها و وصیت‌نامه‌ او را فراموش نکنید. آنچه را که این ارزشها به شما می‌آموزد، آنها را در آدمی سراغ کنید و وقتی پیدا کردید؛ قربة الی‌اللَّه و محض رضای خدا، نام او را در صندوق رأی بیندازید. این، مجلس شورای اسلامی لایق شما و این ملت می‌شود. کار را این طور دنبال کنید.» (خطبه‌های نماز عید فطر، 74/12/1)
 

7. مخالف جدی فساد و اشرافی گری

«باید ضدّ فساد هم باشد و با فساد مالی و اقتصادی به‌شدّت و به‌جد، از بُن‌دندان و نه به لفظ، مخالف باشد، تا با فساد مبارزه کند.» (بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم قم، 82/10/18)

«من نسبت به شخص، هیچ‏گونه نظری ابراز نمیکنم؛ اما شاخصهائی وجود دارد. بهترین، آن کسی است که درد کشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم یگانه و صمیمی باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافیگری خودش نباشد. آفت بزرگ ما اشرافیگری و تجمل‏پرستی است؛ فلان مسئول اگر اهل تجمل و اشرافیگری باشد، مردم را به سمت اشرافیگری و به سمت اسراف سوق خواهد داد....» (بیانات مقام معظم رهبری در جمع مردم استان کردستان 1388/2/22)
 

8. خدوم، امتحان داده، با کفایت، برنامه‌دار، خوشنام و جوانگرا

«نماینده باید خدوم، امتحان داده، با کفایت، برنامه‌دار، خوشنام و جوانگرا باشد و به جوانان اعتقاد داشته باشد. چنین افرادی در هر جای کشور حضور دارند، باید خود را موظّف بدانند و بروند نامزد شوند.» (بیانات در اجتماع بزرگ مردم قزوین، 82/9/25)
 

9. بهترین از نظر ایمان، آمادگی برای حضور در میدانهای انقلاب و درد شناس ترین

«آن کسانی که به وسیله‌ی شورای نگهبان صلاحیت آنها اعلام می‌شود، معنایش این است که این از حداقل صلاحیت مورد نیاز برخوردار است. در بین این کسانی که اعلام می‌شوند، افرادی هستند با صلاحیتهای بالاتر، افرادی هستند در سطح پایین‌تر. هنر ملت ایران و مردم شهرها و حوزه‌های انتخابیه این است که دقت کنند، نگاه کنند، بشناسند اصلح را، بهترین را انتخاب کنند؛ بهترین از لحاظ ایمان، بهترین از لحاظ اخلاص و امانت، بهترین از لحاظ دینداری و آمادگی برای حضور در میدانهای انقلاب؛ دردشناس‌ترین و دردمندترین نسبت به نیازهای مردم را انتخاب کنند. اینها فرصتهائی هست، بایستی مردم عزیز ما در همه جای کشور - این دیگر مخصوص استان یزد نیست - هوشیارانه، با بصیرتِ تمام تلاش کنند، پیدا کنند و با رأی خود مسجل کنند و مجلس را - آن مجلسی را که مورد نیاز جامعه‌ی کنونی ماست - تشکیل بدهند.» (سخنرانی در اجتماع بزرگ مردم یزد، 86/10/12)
 

10. مورد طمع دشمنان نبودن و بی اعتمادی به دشمنان

«کسانى سر کار نیایند که دشمنان ملت ایران طمع بورزند که به وسیله‏ آنها بتوانند صفوف ملت را از هم جدا کنند، مردم را از دینشان، از اصولشان، از ارزشهاى انقلابى‏شان دور کنند.» (بیانات مقام معظم رهبری در جمع مردم استان کردستان 1388/2/22)

«به نظر بنده این‌جور می رسد که چون یکایک افراد را ممکن است نشناسیم - خود بنده هم وقتى این فهرستها را مى‌آورند که بیایم رأى بدهم، بعضى از آدمهاى این فهرستها را نمى‌شناسم امّا اعتماد میکنم به آن کسانى که [اینها را] معرّفى کرده‌اند، و نگاه میکنم ببینم آن کسانى که این فهرست را معرّفى کرده‌اند چه کسانى هستند؛ اگر دیدم اینها آدمهاى متدین و مؤمن و انقلابى‌اى هستند، به حرفشان اعتماد میکنم و به [فهرست‌] آنها رأى میدهم؛ اگر دیدم نه، کسانى که این فهرست را داده‌اند کسانى هستند که به مسائل انقلاب، به مسائل دین، به مسائل استقلال کشور خیلى اهمّیتى نمیدهند، دلشان دنبال حرف آمریکا و غیر آمریکا است، به حرفشان اعتماد نمی‌کنم.» (بیانات در دیدار مردم قم، 94/10/19)
نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
سوء استفاده از اینترنت اشیاء به عنوان سلاح
سوء استفاده از اینترنت اشیاء به عنوان سلاح

سوء استفاده از اینترنت اشیاء به عنوان سلاح

فرآیند خانواده درمانی (بخش اول)
فرآیند خانواده درمانی (بخش اول)

فرآیند خانواده درمانی (بخش اول)

آنچه باید در مورد خانواده درمانی بدانید.
آنچه باید در مورد خانواده درمانی بدانید.

آنچه باید در مورد خانواده درمانی بدانید.

از کجا می‌دانید ما همین الان در واقعیت مجازی نیستیم؟
از کجا می‌دانید ما همین الان در واقعیت مجازی نیستیم؟

از کجا می‌دانید ما همین الان در واقعیت مجازی نیستیم؟

علل،علایم و درمان سرطان طحال
علل،علایم و درمان سرطان طحال

علل،علایم و درمان سرطان طحال

سندرم دست بیگانه (بی قرار) چیست؟
سندرم دست بیگانه (بی قرار) چیست؟

سندرم دست بیگانه (بی قرار) چیست؟

الگوهای چهارگانه ارتباط میان فردی
الگوهای چهارگانه ارتباط میان فردی

الگوهای چهارگانه ارتباط میان فردی

آموزش هسته گیری چند نوع میوه
آموزش هسته گیری چند نوع میوه

آموزش هسته گیری چند نوع میوه

چگونه ژله چند رنگ درست کنیم؟
چگونه ژله چند رنگ درست کنیم؟

چگونه ژله چند رنگ درست کنیم؟

نحوه درست کردن مسقطی دو رنگ
نحوه درست کردن مسقطی دو رنگ

نحوه درست کردن مسقطی دو رنگ

کیک سیب
کیک سیب

کیک سیب

نحوه درست کردن رول کیک و بستنی
نحوه درست کردن رول کیک و بستنی

نحوه درست کردن رول کیک و بستنی

مولفه‌های اختلال زبان
مولفه‌های اختلال زبان

مولفه‌های اختلال زبان

دسر تارت توت فرنگی
دسر تارت توت فرنگی

دسر تارت توت فرنگی

مزایا و معایب سنجش توصیفی کودکان مبتلا به اختلال رشد زبان
مزایا و معایب سنجش توصیفی کودکان مبتلا به اختلال رشد زبان

مزایا و معایب سنجش توصیفی کودکان مبتلا به اختلال رشد زبان

روش‌های سنجش اختلال‌های رشد زبان
روش‌های سنجش اختلال‌های رشد زبان

روش‌های سنجش اختلال‌های رشد زبان

تشخیص ماهیت واقعی اختلال زبانی
تشخیص ماهیت واقعی اختلال زبانی

تشخیص ماهیت واقعی اختلال زبانی

دسر پاولووای شلیل و موز
دسر پاولووای شلیل و موز

دسر پاولووای شلیل و موز

ابزارهای سنجش هنجارهای زبانی
ابزارهای سنجش هنجارهای زبانی

ابزارهای سنجش هنجارهای زبانی

دستور پخت سوفله پرتقال
دستور پخت سوفله پرتقال

دستور پخت سوفله پرتقال

توجه و محبت به سالمندان
توجه و محبت به سالمندان

توجه و محبت به سالمندان