0
ویژه نامه ها

مدت زمان بروز علایم ویروس کرونای هندی

پرسش :

چه مدت طول می‌کشد تا علایم ویروس کرونای هندی در افراد بروز پیدا کند؟


پاسخ :
پاسخ از آقای دکتر حمید سوری، رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا:
مدت زمانی که بیماری در این سوش ویروس وخامت پیدا می‌کند، کوتاه‌تر است. درباره گونه جهش یافته ویروس کرونا در هند (واریانت دلتا) باید گفت: این جهش در ویروس کرونا باعث افزایش قدرت بیماری‌زایی و سرعت انتشار ویروس کرونا شده است.
 
حال بیماران مبتلا به کرونای هندی زودتر وخیم می‌شود
میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به واریانت دلتا، بستگی به نحوه مدیریت بیماری دارد. مدت زمانی که بیماری وخامت پیدا می‌کند در این سوش ویروس، کوتاه‌تر است و نکته طلایی در درمان بیماران مبتلا به ویروس جهش یافته هندی این است که بیماران برای درمان بیماری دیر به پزشک مراجعه نکنند و به مراکز منتخب کووید ۱۹ مراجعه و درمان لازم را دریافت کنند.
 
کاهش مرگ و میر درپی افزایش واکسیناسیون کرونا
مرگ و میر ناشی از ابتلا به واریانت دلتا بستگی به این دارد که سالمندان و افراد پرخطر جامعه را به چه میزان واکسینه کرده باشیم، زیرا بیش از ۸۰ درصد مرگ‌ومیر‌های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در گروه‌های سنی سالمند و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای رخ می‌دهد و در شهر‌هایی که مردم از واکسیناسیون کرونا استقبال بیشتری کرده‌اند شاهد کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا بوده‌ایم.

متأسفانه در برخی از نقاط کشور به دلیل شایعات منتشرشده یا اطلاعات ناکافی افراد، برخی افراد واجد شرایط از دریافت واکسن کرونا خودداری کرده‌اند که این امر میزان ابتلا به انواع جهش یافته ویروس کرونا را افزایش می‌دهد بنابراین توصیه ما به افراد سالمند و بیماران زمینه‌ای این است که واکسن کرونا تزریق کنند.
 
ملاک رنگ‌بندی کرونایی شهر‌های کشور چیست؟
ملاک رنگ بندی شهرها، بر اساس نسبت تعداد بیماران بستری به جمعیت منطقه است؛ یعنی تعداد موارد بستری شده به دلیل کرونا به ازای جمعیت، معیار تغییر رنگ بندی شهرهاست که طبیعتاً ملاک کامل و دقیقی نیست، زیرا نشان دهنده حجم کامل خطر در جامعه و بار اپیدمی نیست.
 
در حال حاضر چه اقداماتی برای شناسایی ویروس جهش یافته هندی در کشور در حال انجام است؟
الان به محض این‌که بر اساس الگوی بالینی بیماری، به ورود واریانت‌های جدید مشکوک می‌شویم، بر حسب وضعیت انتشار ویروس، افرادی را که در جا‌های پرخطر که واریانت جدید شیوع دارد را شناسایی می‌کنیم و نمونه‌هایی گرفته و به مراکز تعیین شده برای آزمایش فرستاده می‌شود تا نوع واریانت جهش یافته مشخص می‌شود.

مردم باید پروتکل‌های بهداشتی را کاملاً رعایت کنند و سیاستگذاران نیز باید با اقدامات مناسب و به هنگام بتوانند از طغیان کرونا در کشور جلوگیری کنند.

منبع: پایگاه خبری نگاه اصفهان


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما