0
ویژه نامه ها

قدرت انتقال ویروس کرونای دلتا

پرسش :

قدرت انتقال ویروس کرونای نوع دلتا چقدر است و آیا واکسن کرونا بر نوع دلتا چه تاثیری دارد؟


پاسخ :
پاسخ از آقای دکتر اکبر فتوحی، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران:
 
واریانت دلتا ویروس کرونا قدرت انتقال بالاتری دارد. بر اساس شواهد این واریانت توانسته در بسیاری از کشورهای جهان سوش غالب شود. در ایران آمار دقیقی درباره این واریانت هنوز منتشر نشده اما به نظر می رسد که دارد به سوش غالب تبدیل می‌شود.
 
در هیچ یک از موج‌های ابتلا به بیماری، فقط سوش غالب نقش ایفا نمی‌کند بلکه تعامل و ارتباط بیشتر مردم با یکدیگر و رعایت کمتر پروتکل های بهداشتی مثل ماسک نزدن یا رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی هم دست به دست هم می‌دهند و موج ابتلا را ایجاد می کنند.
 
سوش دلتا قدرت انتقال بالاتری دارد و 60 درصد بیشتر از سوش انگلیسی (یا آلفا) و بیش از دو برابر بیشتر از سوش اولیه ویروس کرونا قدرت انتقال دارد. این قدرت انتقال باعث رخ دادن خیز جدید شده است. یکی از اثرات این قدرت بالای انتقال ویروس آن است که ابتلای درون خانوادگی را شدیدتر می‌کند و اگر فردی مبتلا باشد سایر اعضای خانواده او با سرعت بیشتری مبتلا خواهند شد.
 

علائم ویروس دلتا مثل علائم سرماخوردگی

علائم کرونا دلتا شبیه به سرماخوردگی شدید است. علائمی مثل دست دادن بویایی برخلاف گونه‌های کرونا در واریانت دلتا کمتر دیده می‌شود و در مقابل با علائمی مثل آبریزش بینی، سرفه، سردرد که علامت غالبی است همراه است.
 
در اوایل ابتلا به این گونه جدید، علائم تنفسی کمتر مشاهده می شود بنابراین مردم باید بیشتر حساس باشند و اگر علائم سرماخوردگی دارند بیشتر از گذشته احتمال مبتلا شدن به کرونا بدهند.
 
اصولا در این فصل سال خیلی انتظار ویروس سرماخوردگی نداریم، اگر کسی علائم سرماخوردگی دارد به احتمال زیاد به کرونا مبتلا شده است و باید که برای جلوگیری از ابتلای دیگران به این بیماری اقدامات لازم را انجام دهد.
 
هنوز اطلاعات کافی درباره عوارض این گونه جدید در دست نیست. این سوش در مدت دو ماه دنیا و به ویژه کشور هند را تحت تاثیر قرار داده است. وقتی یک بیماری خیز برمی‌دارد و تعداد ابتلا به آن زیاد می‌شود طبیعتا تعداد بستری و مرگ و میر ناشی از آن افزایش پیدا خواهد کرد بنابراین لزوما به معنای شدت بیشتر بیماری نیست اما در مورد گونه دلتا شواهدی وجود دارد که به نظر می رسد می‌تواند میزان بستری را دو برابر کند و این شواهد به نفع آن است که بیماری شدیدتر است.
 

تاثیر واکسن ها بر گونه دلتای ویروس کرونا

در ارتباط با تاثیرگذاری واکسن ها بر روی گونه دلتا ویروس کرونا باید گفت: هرچند همه واکسن ها بر روی واریانت دلتا نسبت به گونه‌های قبلی ضعیفتر عمل می کنند اما در جلوگیری از ابتلا و بستری همچنان کارآیی قابل قبولی دارند.
 
همه واکسن ها از مرگ جلوگیری می کنند. در جوامعی که واکسیناسیون به صورت گسترده انجام شده است، به رغم آنکه افزایش موارد کرونا آن هم با واریانت دلتا مشاهده می شود، افزایش بستری و افزایش مرگ و میر مشاهده نمی‌شود. این نشان دهنده آن است که واکسن ها کار اصلی که از آنها انتظار داریم یعنی جلوگیری از بستری و جلوگیری از مرگ و میر را انجام می دهند.
 

راه‌های جلوگیری از ابتلا به کرونا دلتا

به نظر می رسد که بعد از یک سال و نیم مردم به خوبی می‌دانند که چگونه باید با این واریانت مقابله کنند. همان روش های سلامت عمومی و اقدامات اجتماعی همچنان در مورد این واریانت نیز عمل می کند. وقتی فردی به این بیماری مبتلا می شود مردم همچنان باید از او فاصله بگیرند.
 

راه حل نهایی در مقابله با ویروس کرونا

واکسیناسیون، پاسخ و راه حل نهایی در مقابله با ویروس کرونا است. به رغم آنکه می توان واریانت جدیدی برای این ویروس پیش بینی کرد، با واکسیناسیون همچنان می توانیم خود را از پاندمی محافظت کنیم.
 
وقتی با ویروس مقابله می‌شود طبیعی است که ویروس هم برای بقای خود تلاش کند که یکی از راه حل‌ها انجام موتاسیون های جدید است. واریانت ها را مجموعه ای از موتاسیون های مختلف شکل می دهند. در واریانت هندی موتاسیونی دیده شده است که آن موتاسیون در واریانت آفریقای جنوبی وجود داشت. آن موتاسیون خاص به ویروس برای فرار از آنتی بادی ناشی از ابتلای قبلی به بیماری کمک می کند.
 
بر اساس مطالعات آزمایشگاهی و تحلیل به نظر می‌رسد که واریانت دلتاپلاس که مجموعه‌ای از واریانت هندی به علاوه موتاسیون خاص آفریقای جنوبی است، به ویروس توان انتقال بالا و امکان فرار از واکسن بیشتری داده است.
 
منبع: سلامت نیوز
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما