شنبه، 28 ارديبهشت 1392
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

پرسش :

وظیفة ما جوانان در قبال حوزه، روحانیّت، و انقلاب اسلامی چیست؟


پاسخ :
در پاسخ به این پرسش باید دو موضوع را مورد بحث قرار دهیم، یکی روحانیت که شامل حوزه هم می‎شود و دیگر انقلاب که خود به خود جریان رهبری انقلاب را در برمی‎گیرد.
الف) روحانیّت و وظایف جوانان
باید توجه داشت که حوزة علمیه و روحانیّت ریشه در تاریخ دین ما دارد و این نکته لازم است مدنظر هر جوانی قرار بگیرد. در حقیقت این نهاد یک ریشة قرآنی و اصیل دارد چرا که این کتاب شریف، آگاهی از مسائل دینی را یک امر لازم و اجتناب‎ناپذیر می‎داند. آنجایی که خداوند حکیم می‎فرماید: «فلو لا نفر من کل فرقة منهم طائفة لیتفقهوا فی الدین و لینذروا قومهم اذا رجعوا الیهم لعلهم یحذرون» یعنی چرا از هر مجموعه‎ای عده‎ای کوچ نمی‎کنند، تا نسبت به مسائل دینی فهم عمیق پیدا کنند و به مردمی که فرصت آموزش را نداشتند و منتظر آنها هستند، آموزش دهند. منظور این آیه آن است که علت اصلی تشکیل حوزه‎های دینی، تعمیق بخشیدن به آموخته‎ها و آموزش‎های دینی است. این سنّت از زمان خود پیامبر اسلام _ صلّی الله علیه و آله _ تاکنون وجود داشته است. در واقع حلقه‎های درس کوچک در مسجد النبی، ریشه‎های اصلی شکل‎گیری حوزه‎های علمیه بوده است. پس اولاً باید همة اقشار به ویژه جوانان بدانند که حوزه‎های علمیه و روحانیت، ریشه‎ای عمیق و دینی دارند و سرسلسلة روحانیّت اصیل و بنیانگذار حوزه‎های علوم دینی نبی مکرم _ صلّی الله علیه و آله _ است و پس از ایشان نیز اهل‎بیت عصمت و طهارت _ علیهم السّلام _ به ویژه حضرت امام باقر و امام صادق _ علیهما السّلام _ این راه را ادامه داده‎اند و به شهادت تاریخ، روحانیّت همواره اساسی‎ترین نقش را در پیشبرد عقاید دینی و رهبری نهضت‎های آزادیخواهی در سرزمین‎های اسلامی، بخصوص ایران به عهده داشته است. در قرن اخیر به موازات توطئه‎های بزرگی که از سوی دشمنان اسلام علیه مسلمانان تدارک دیده می‎شد، روحانیّت و بخصوص روحانیّت شیعه که نهادی مستقل از همة قدرتمندان و حکومت‎ها بوده است فداکاریهای بسیار عظیم و درخشانی از خود نشان داد. از سید جمال الدین اسدآبادی تا شیخ محمد عبده و کواکبی و از میرزای شیرازی و شیخ فضل الله نوری گرفته تا مدرس و کاشانی و امام خمینی (ره) همگی بهترین نمونه‎های مبارزه علیه استعمار و استثمار قرن اخیر در جهان می‎باشند.
از این جهت طبیعی است که تلاش دشمنان برای سرکوبی هر چه بیشتر این نهاد که بزرگترین سنگر علیه آنان است، به موازات گسترش فعالیّت‎ روحانیّت شدت می‎یابد. لذا آنان برای نابود کردن حوزه و روحانیّت دو حربة کاری را در پی گرفتند:
1. ترور فیزیکی: در این روش آنها ابتدائاً دست به تصفیه فیزیکی روحانیون سرشناس زدند تا بلکه با فقدان آنها، دین و انقلاب را به انحطاط بکشانند. آنها با ترور شخصیتهایی نظیر شهیدان: بهشتی، مطهری، باهنر، هاشمی‎نژاد و... این هدف را دنبال می‎کردند هر چند در برخی موارد خوشبختانه ناکام ماندند مانند ترور ناموفق حضرت آیت الله خامنه‎ای. در هر حال این توطئه آنها کاملاً عقیم ماند.
2. ترور فکری و شخصیتی: دشمن وقتی در زمینة قبلی ناموفق ماند، از راه مؤثرتری وارد شد و آن به راه انداختن جنگ روانی علیه روحانیّت بود این جنگ روانی در سه مورد مهم صورت پذیرفت:
1. شایعه‎پراکنی: آنان با ایجاد و رواج شایعه در جامعه سعی در ملکوک جلوه دادن چهرة روحانیّت و در نتیجه ایجاد بدبینی مردم نسبت به آنها داشتند. حربه‎ای که متأسفانه تا حدودی مؤثر واقع شده است.
2. ترور شخصیتی و فکری: آنان ناجوانمردانه با حربه‎های مختلف سعی داشته و دارند که شخصیت روحانیّت به ویژه روحانیون سرشناس را زیر سؤال برده و مردم را علیه آنان بشورانند. توطئه ایجاد بدبینی و ترور شخصیت شهید بهشتی (ره) توسط دشمنان قسم خورده، هنوز از یاد دوستداران انقلاب نمی‎رود، کما اینکه تاکنون نیز این حربه را به کار برده و می‎برند و از هر تلاشی برای بدنام کردن روحانیّت اصیل فروگذار نمی‎کنند.
3. ایجاد شکاف میان روحانیون متعهد و منزوی ساختن آنها از صحنة جامعه و ایجاد فاصلة بین این قشر و مردم از جمله دسیسه‎های آنها به شمار می‎رود. در هر حال؛ هدف دشمنان از این اعمال، لکه دار کردن شخصیت این افراد به منظور خلع سلاح کردن و تضعیف روحانیّت است که ثمرة این جنگ روانی؛ بیرون ساختن ریشة کار از دست روحانیّت و منحرف ساختن مسیر انقلاب از طریق روی کار آمدن عوامل ناخالص می‎باشد.
با این توضیحات باید گفت که بر جوانان و همة امت بزرگوار لازم است که این مسائل و توطئه‎ها را بشناسند و ضمن آن به این توصیه‎ها عمل نمایند:
1. در همه حال گوش به نصایح و ارشادات روحانیّت اصیل بدهند و بدانند حوزه و روحانیّت خیرخواه دین و دنیای آنان هستند.
2. ارتباط فکری و عقیدتی خود را با حوزه‎ها و روحانیون تعمیق بخشیده و از این نهاد نهایت استفاده را در ارتقای فکری و عقیدتی خود بکنند.
3. در برابر تبلیغات سوء دشمنان منفعل نشوند و بدانند که دشمنان به خاطر کینه و بغضی که از روحانیّت دارند، دست به شایعه پراکنی و ترور شخصیتی می‎زنند.
4. حساب عده‎ای روحانی‎نما که در لباس مقدس روحانیّت دست به کارهای خلاف می‎زنند را از روحانیون اصیل جدا بدانند. آنان خلافکارانی هستند که لباس روحانیّت پوشیده‎اند نه آنکه روحانی خلافکار باشند. جوانان عزیز باید بدانند که روحانیّت اصیل با چهره‎های درخشانی مانند: حضرت امام خمینی، حضرت آیت الله بروجردی، حضرت آیت الله مطهری و... شناخته می‎شوند. لذا لازم است اعمال نابخردانه عده‎ای به ظاهر روحانی را به حساب کل روحانیّت نگذارند. در پایان این بخش به سخنان حضرت امام در این مورد اشاره می‎نماییم: «این روزها حملات به روحانیّت اصیل.... گسترش پیدا کرده است... فرزندان عزیز و انقلابیم، امروز توهین و تضعیف روحانیّت ضربه به استقلال و آزادی و اسلام است... آنانی که روحانیون را مرتجع می‎دانند در نهایت راه شاه و آمریکا را می‎روند. ملت شریف ایران با پشتیبانی از روحانیّت اصیل و متعهد ایران که همیشه حافظ و سنگربان این مرز و بوم بوده‎اند دین خود را به اسلام ادا می‎نمایند و طمع ستمکاران تاریخ را از کشور قطع می‎نمایند.
ب) انقلاب اسلامی و وظایف جوانان
باید توجه داشت که انقلاب اسلامی ایران و تشکیل حکومت اسلامی ایران یکی از مهمترین و در عین حال مردمی‎ترین پدیده در میان اتفاقات چندین قرن اخیر دنیا است چرا که انقلاب موجب حفظ اقتدار و استقلال و عزت همة ایرانیان شد. همان عزت و افتداری که قرن‎های متمادی با استعمار و سلطه‎جویی استثمارگران به چالش کشیده شده بود. به این ترتیب کاملاً واضح است که قدرتهای استکباری دنیا انواع و اقسام توطئه‎های را بر علیه این انقلاب و حکومت و بر علیه ولایت فقیه، زمینه‎سازی و اعمال می‎کنند در این میان وظیفة ملت ایران، به ویژه جوانان چیست؟
به عقیدة ما جوانان باید با حفظ اصل اعتدال، به طور معقول و منطقی از انقلاب و رهبر آن دفاع کنند وباید بدانند هرگونه طرفداری افراطی از روی احساسات تهی از تعقل و تدبیر، نه تنها موجب تقویت و اقتدار انقلاب و رهبر آن نمی‎شود بلکه موجب تضعیف آنها شده که این امر خود خیانتی بزرگ و نابخشودنی تلقی می‎گردد. جوانان باید با احساسات و شور همراه با شعور و منطق از انقلاب و رهبری دفاع کنند. حال سؤال اینجاست که راههای دفاع از انقلاب چیست و وظایف جوانان در این مورد چه می‎باشد در این مورد ذکر دو مورد مهم به نظر می‎رسد:
اول: آنکه جوانان باید پشتیبان ولایت فقیه بوده و سخنان و راهکارهای حضرت امام (ره) را دقیقاً به کار بندند در حال حاضر هم باید با دفاع و پشتیبانی کامل از حضرت آیت الله خامنه‎ای فرامین و فرمایشات ایشان را مدنظر قرار داده و به آن عمل کنند.
دوم: جوانان عزیز باید خطرات و آسیب‎هایی که انقلاب و نظام ما را تهدید می‎کند شناخته و در مقابل آن بایستند که این خطرات و آسیبهایی که انقلاب و نظام ما را مورد انفعال قرار می‎دهند به طور خلاصه از این قرارند:
1. تضعیف ولایت فقیه، 2. ترویج جدایی دین از سیاست. 3. تضعیف ارکانها و نهادهای قانونی کشور. 4. تضعیف وترور شخصیت روحانیّت و تلاش در جهت جدایی آنها از مردم و به انزوا کشاندن آنها. 5. ایجاد یأس و ناامیدی در میان مردم. 6. حذف نیروهای مخلص انقلاب و امام. 7. ایجاد تفرقه و تشتت در جامعه. 8. تهاجم همه جانبة فرهنگی و رواج فساد و اباحه‎گری در جامعه. 9. شایعه پراکنی. 10. تضعیف مبانی دینی و...
این مسایل، خلاصه‎ای از دهها آسیب و خطری است که دشمنان با عمل و تأثیر در این آسیب‎ها سعی در تضعیف و در نهایت فروپاشی انقلاب و جمهوری اسلامی دارند. به عقیدة ما بهترین وظیفة آنست که ضمن هوشیاری و دقت نظر، همة ما حول محور ولی فقیه باشیم و در همة عرصه‎ها حضوری فعال داشته باشیم. علاوة بر این باید ضمن شناختن این خطرات و آسیب‎ها، راه‎های برخورد با توطئه دشمنان برای حفظ انقلاب را بدانیم.
راههای برخورد با توطئه دشمنان برای حفظ انقلاب :
با توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب، راه‎های حفظ انقلاب و برخورد با توطئه های دشمنان را می توان دریافت که عبارتند از :
1. تداوم راه و یاد امام خمینی (ره) : بی‎شک یکی از بهترین راهکارهای مقابله با توطئه‎ها آن است که راه و خواستة حضرت امام (ره) عملی شود. مقام معظم رهبری در این مورد می‎فرماید: ما نباید بگذاریم نظام اسلامی از ریشة خود «امام» جدا شود.[1]
2. پافشاری بر اصول و ارزشهای الهی: ایشان در این مورد می‎فرماید: موقعیت امروز دیپلماسی ما در دنیا.. در درجة اول مدیون تقیّد و پایبندی شما دست اندرکاران است.[2]
3. حفظ ارتباط با خدا و اخلاص در عمل و تعمیق معارف اسلامی: رهبر انقلاب: راه نجات، صلاح و پیروزی بر دشمنان خبیث، حفظ ارتباط با خدا، توکل بر او، نترسیدن از دشمنان خدا و با همه وجود حمایت و حراست از جمهوری اسلامی است.[3]
4. حفظ وحدت کلمه: ایشان می‎فرمایند: وحدت کلمه، رمز پیروزی ملت ایران در مراحل مختلف بوده است.[4]
5. دشمن‎شناسی و حفظ آمادگی دفاعی: رهبری می‎فرمایند: کشور و ملت ایران به مناسبت سوابق تاریخی، اقتصادی و سیاسی که در دنیا برای خود تعریف کرده است دشمنانی دارد.[5] ایشان در جای دیگری تأکید می‎کنند ما آمادگی برای دفاع از انقلاب را همیشه لازم می‎دانیم، نباید روزی بر ما بگذرد که اهمیت آمادگی عمومی، مغفول عنه واقع شود.[6]
6. ایستادگی در مقابل خواست های نامشروع دشمنان : رهبر انقلاب : امروزه هدف آمریکا و استکبار این است که انقلاب و جمهوری اسلامی و ملت ایران را وادار کند که اعلان نماید از حرف خود و حرف امام برگشته است... امروز هم اگر می‎خواهید ایران عزیز و سربلند بشود...راهش ایستادگی در مقابل توقعات دشمن است.[7]
7. طرد کامل فرهنگ منحط غربی: ایشان در این مورد نیز می‎فرمایند: فرهنگ غرب، فرهنگ برنامه‎ریزی برای فساد است، فرهنگ دشمنی و بغض با ارزشها و درخشندگیها و فضیلتهای انسانی است... جوانان عزیز!‌دشمن روی شما سرمایه‎گذاری زیادی می‎کند، حواستان جمع باشد...[8]
نتیجه بحث:
با توجه به مطالبی که بیان نمودیم به طور کلی وظایف جوانان در قبال روحانیّت و انقلاب به شرح زیر می‎باشد:
الف) روحانیّت
1. ضمن ارتباط قلبی و دینی و عقیدتی با روحانیون، در همه حال نصایح و سفارشات آنها را بکار ببندند.
2. مراقب توطئه‎های دشمن در بدنام کردن روحانیّت بوده و تحت تأثیر شایعات قرار نگیرند.
3. حساب روحانی‎نماهای بی‎دین را از روحانیّت اصیل جدا بدانند و بد عملی برخی از روحانیون را به حساب همة آنها ننویسند.
ب) انقلاب
1. گوش به فرمان رهبری بوده و ولایت فقیه را محور حرکات سیاسی و فرهنگی خود قرار دهند.
آسیب‎ها و خطراتی که نظام و انقلاب را تهدید می‎کند بشناسد و سپس با راهکارهایی که توسط مقام معظم رهبری بیان شد و ما ذکر کردیم، در مقابل این توطئه‎ها و آفات بایستند.
معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1. آسیب‎شناسی دینی از منظر استاد مطهری، سید مهدی جهرمی و محمد باقری، تهران، نشر هماهنگ، 1376.
2. روحانیّت و حوزه‎های علمیه، مجموعه رهنمودهای امام خمینی (ره) تبیان 10، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) .
پاورقی ها:
[1] . حدیث ولایت، ج 1، ص 334.
[2] . همان، ج 2، ص 75.
[3] . همان، ج 1،‌ص 96.
[4] . همان، ج 4، ص 255.
[5] . بیانات ایشان در حرم امام رضا ـ علیه السلام ـ یکم فروردین 78.
[6] . حدیث ولایت، ج 1، ص 156، 155.
[7] . حرم امام، 14/3/1375.
[8] . همان، ج 3، ص 61، 64.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
استوری شهادت امام سجاد علیه السلام / نفس آخره یارب
play_arrow
استوری شهادت امام سجاد علیه السلام / نفس آخره یارب
محبت امام حسین(علیه السلام) منتی بزرگ است
محبت امام حسین(علیه السلام) منتی بزرگ است
حکمت | عوامل سلب آرامش در خانواده / استاد رفیعی
music_note
حکمت | عوامل سلب آرامش در خانواده / استاد رفیعی
سیره حضرت زینب (سلام علیها) در مکتب پنج تن آل عبا
سیره حضرت زینب (سلام علیها) در مکتب پنج تن آل عبا
مواجه با ظلم و ظالمان هدف امام حسین علیه السلام
مواجه با ظلم و ظالمان هدف امام حسین علیه السلام
حکمت | آخرین وصیت امام حسین (علیه‌السلام) / استاد حسینی قمی
music_note
حکمت | آخرین وصیت امام حسین (علیه‌السلام) / استاد حسینی قمی
حکمت | دلیل شهادت امام‌حسین؛ بغضاً لابیک / استاد علوی تهرانی
music_note
حکمت | دلیل شهادت امام‌حسین؛ بغضاً لابیک / استاد علوی تهرانی
حکمت | تاثیر لقمه‌ پاک و حلال / استاد عالی
music_note
حکمت | تاثیر لقمه‌ پاک و حلال / استاد عالی
معنی اسم احمد و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم احمد و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم اترک و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم اترک و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم ابوریحان و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم ابوریحان و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
شهرستان رامیان کجاست؟ از پیش شماره این شهر تا مناطق گردشگری و مشاهیر آن
شهرستان رامیان کجاست؟ از پیش شماره این شهر تا مناطق گردشگری و مشاهیر آن
همه آنچه که باید درباره روستای رادکان بدانید
همه آنچه که باید درباره روستای رادکان بدانید
همه آنچه که باید درباره روستای روئین بدانید
همه آنچه که باید درباره روستای روئین بدانید
شهرستان رینه کجاست؟ از پیش شماره این شهر تا مناطق گردشگری و مشاهیر آن
شهرستان رینه کجاست؟ از پیش شماره این شهر تا مناطق گردشگری و مشاهیر آن