0
ویژه نامه ها
سبک زندگی فاطمی

سبک زندگی فاطمی

يکشنبه، 6 بهمن 1398
سردار آسمانی

سردار آسمانی

شنبه، 14 دی 1398

حدیث الطاف الهی بر انسان

خداوند عزّ و جلّ فرمود:
ای فرزند آدم! سه مرحمت به تو نمودم: 1 - پنهان نمودم از تو چیزهایی را که اگر خانواده‌ات علم به آنها پیدا می‌کردند، هرگز تو را پنهان نمی‌نمودند. 2 - به تو وسعت در رزق و روزی دادم. آن‌گاه از تو قرض خواستم برای خودت، اما تو چیزی پیش نفرستادی. 3 - هنگام مرگ به تو اجازه دادم در ثلث مالت تصرف کنی، اما تو چیزی پیش نفرستادی.
سه‌شنبه، 31 مرداد 1396

حدیث موی سفید پیک اجل

هنگامى که وفات حضرت ابراهیم علیه السلام نزدیک شد، به خداوند عرضه داشت:
پروردگارا! چرا پیکى به سوى من نفرستادى که تا پیش از رسیدن اجلم، خودم را براى مرگ آماده سازم؟ خداوند به او فرمود: مگر نمى‌دانى موى سفید، پیک و فرستاده من است؟
سه‌شنبه، 31 مرداد 1396

حدیث فرزند صالح عامل رفع عذاب

پیامبر اکرم صلّى الله علیه و آله فرمودند:
حضرت عیسى بن مریم علیهما السلام از قبرى گذشت که صاحب آن عذاب مى‌کشید. سال بعد نیز بر همان قبر گذشت، اما دید که دیگر عذاب نمى‌شود، عرض کرد: پروردگارا! پارسال که از این گور گذشتم، صاحبش را عذاب مى‌کردند، امسال که مى‌گذرم عذابش نمى‌کنند! خداوند به او وحى فرمود: اى روح اللّه! فرزند صالحى از او بزرگ شد و راهى را تعمیر نمود و یتیمى را سرپرستى کرد، من هم به خاطر کارهاى فرزندش، او را آمرزیدم.
سه‌شنبه، 31 مرداد 1396

فضیلت جذب مردم به توحید

حضرت داوود علیه السلام تنها به صحرا رفت ؛ پس خداوند به او وحى کرد:
اى داوود چه شده است که تو را تنها مى‌بینم؟ عرض کرد: معبودا! شوق دیدار تو در جانم شدت گرفته و میان من و خلق تو حائل شده است. خداوند به او وحى فرمود: به میان آنان برگرد؛ زیرا اگر تو یک بنده گریزپاى را همراه خود نزد من آورى، من نام تو را با صفت ستوده، در لوح ثبت مى‌کنم.
سه‌شنبه، 31 مرداد 1396

حدیث قدسی در فضیلت دیدار الهی

هنگامى که خداى متعال خواست جان حضرت ابراهیم علیه السلام را بستاند، ملک الموت را به سویش فرستاد. او آمد و گفت:
درود بر تو اى ابراهیم. ابراهیم گفت: و درود بر تو اى ملک الموت، آیا براى دعوت آمده‌اى یا اینکه خبر مرگى آورده‌اى؟ گفت: براى دعوت حق آمده‌ام، پس اجابت کن. ابراهیم گفت: آیا دیده‌اى که دوستى جان دوست خود را بگیرد؟! . . . پس خداى متعال فرمود: اى ملک الموت، نزد ابراهیم برو و به او بگو: آیا دیده‌اى که دوستى، دیدار دوستش را خوش نداشته باشد؟! دوست شیفته دیدار دوست خود است. در خبرى آمده است : . . . پس ابراهیم گفت: اى ملک الموت هم اینک جانم را بستان.
سه‌شنبه، 31 مرداد 1396

فضیلت حفظ حرمت های الهی

حضرت موسى علیه السلام به خداوند متعال عرضه داشت:
پروردگارا! کسان تو کیانند که در روزى که جز سایه تو سایه‌اى نیست، آنها رادر سایه عرش خود پناه مى‌دهى؟ خداوند به او وحى فرمود: ... کسانى که هرگاه حرام‌هاى من حلال شمرده شوند، مانند پلنگ زخم خورده خشمگین گردند.
سه‌شنبه، 31 مرداد 1396

حدیث عدالت الهی در حق کودکان

حضرت عُزیر پیامبر علیه السلام به خداوند عرضه داشت:
پروردگارا! من در همه امور تو تفکر کردم و اتقان و استوارى در آنها مشاهده کردم و با عقل خودم به عدالت تو پى بردم، اما چیزى ماند که آن را نفهمیده‌ام و آن اینکه تو بر اهل بلا خشم مى‌گیرى و بلا همه را فرا مى گیرد، در حالى که در میان آنان کودکان خردسال نیز هستند، (تر و خشک را با هم مى‌سوزانى؟ ...). گفته شد: اى عُزیر! هرگاه مردمى سزاوار عذاب من شوند، هنگامى آن عذاب را نازل مى‌کنم که عمر کودکان نیز به سر آمده باشد؛ پس کودکان بر اثر سرآمدن اجلشان مى‌میرند، اما گنهکاران با عذاب من هلاک مى‌شوند.
سه‌شنبه، 31 مرداد 1396

فضیلت شوق دیدار الهی

پیامبر اکرم صلّى الله علیه و آله فرمودند:
شعیب از عشق خداى متعال چندان گریست که نابینا شد. پس خداوند بیناییش را به او باز گرداند؛ دیگر بار گریست تا آن‌که نابینا شد؛ خداوند دوباره بیناییش را به او باز پس داد، باز هم آن قدر گریست که کور شد و خدا دو باره بینایش کرد، مرتبه چهارم خداوند به او وحى فرمود: اى شعیب! تا کى به این وضع ادامه خواهى داد؟ اگر از بیم جهنم گریه مى‌کنى، تو را امان دادم و اگر به شوق بهشت است، آن را ارزانیت داشتم. شعیب عرضه داشت: معبود من و سرورم! تو مى‌دانى که گریه من نه از بیم دوزخ است و نه به شوق بهشت، بلکه دلم بسته محبت و عشق توست پس صبورى نمى‌توانم مگر آنکه تو را ببینم. خداى عز و جل به او وحى فرمود: حال که چنین است، همسخنم موساى کلیم را خدمتگزار تو خواهم کرد.
سه‌شنبه، 31 مرداد 1396

فضیلت رضایت به قضای الهی

حضرت موسى علیه السلام به خداوند متعال عرض کرد:
بار پروردگارا! مرا به کارى راهنمایى کن که اگر آن را به جاى آورم، رضایت تو را به دست آورده باشم. خداوند به او وحى فرمود که: اى پسر عمران! همانا خشنودى من در ناخشنودى توست و تو طاقت آن را ندارى... موسى گریه کنان به سجده افتاد و عرض کرد: پروردگارا! تو مرا به سخن گفتن با خودت مفتخر نمودى و پیش از من با هیچ بشرى سخن نگفتى، اما اکنون مرا به کارى که به سبب آن به رضاى تو برسم راهنمایى نمى‌کنى؟! پس خداوند به او وحى فرمود: همانا خشنودى من در خرسندى تو به قضاى من است.
سه‌شنبه، 31 مرداد 1396

حدیث درجات پیامبر اکرم

حضرت موسى به خدا عرض کرد:
بار پروردگارا! درجات (حضرت) محمد و امت او را به من بنماى. خداوند متعال فرمود: اى موسى! تو تاب و تحمل آن راندارى، اما یکى از منزلت‌هاى ارجمند و والاى اورا که بدان سبب وى را بر تو و همه آفریدگانم برترى داده‌ام، نشانت مى‌دهم ... آن گاه ملکوت آسمان را بر موسى علیه السلام آشکار ساخت؛ پس موسى علیه السلام منزلتى را دید که از پرتوهاى آن و نزدیکیش به خدا نزدیک بود قالب تهى کند. عرض کرد: خدایا به چه سبب او را به این بزرگوارى رساندى؟ خداوند فرمود: به سبب خصلتى که از میان بندگانم او را ویژه گردانیدم و آن «ایثار» است. اى موسى! هیچ یک از بندگانم که زمانى از عمر خود را به ایثار گذرانده باشد، بر من وارد نشود، مگر آن‌که از حسابرسى او شرم کنم و در هرجاى از بهشتم که خواهد او را جاى دهم.
سه‌شنبه، 31 مرداد 1396