0
ویژه نامه ها

بخشایش خدا در پی نیکى به همسر

امام صادق علیه‌ السلام فرمودند:
بخشایش خدا بر آن بنده اى که با همسرش به نیکى رفتار مى‌کند؛ چرا که خداوند عز و جل زمامِ اختیار او را در دست وى نهاده و او را سرپرست آن زن قرار داده است.

وجوب پرداخت زکات فطریه

امام صادق علیه‌ السلام فرمودند:
از شرایط درستىِ روزه، دادن زکات - یعنى فطریه - است؛ هم‌چنان که تمامیت نماز به صلوات فرستادن بر پیامبر صلّى الله علیه و آله مى‌‏باشد؛ چه، اگر کسى روزه بگیرد و عمداً فطریه ندهد، روزه‌‏اش بى‏‌فایده است.

دعا در آخرین شب ماه مبارک رمضان

امام صادق علیه السلام فرمودند:
امام صادق علیه السلام:چون آخرین شب ماه رمضان شود، بگو: «خداوندا! این ماه رمضان که در آن قرآن را نازل کرده اى، سپرى شد. پروردگارا! به ذات بزرگوار تو پناه مى برم از این که سپیده این شب بر من بدمد یا ماه رمضان به پایان رسد و تو را پیش من، کیفر یا گناهى مانده باشد که بخواهى مرا در روزى که تو را دیدار مى کنم، به سبب آن، عذاب کنى».

وداع در شب آخر ماه رمضان

امام صادق علیه السلام فرمودند:
هر کس در شب آخر ماه رمضان با آن وداع کند و بگوید: «خداوندا! این ماه را آخرین روزه دارىِ من در ماه رمضان قرار مده! پناه به تو مى‌برم از این که سپیده این شب بدمد مگر آن که مرا آمرزیده باشى»، خداوند متعال پیش از صبح او را مى‌آمرزد و توفیق توبه به درگاهش به او روزى مى‌کند.

وداع با ماه مبارک رمضان

امام صادق علیه السلام فرمودند:
هر کس در شب آخر ماه رمضان، با آن وداع کند و بگوید: «خداوندا! این ماه را آخرین روزه دارىِ من در ماه رمضان قرار مده! پناه به تو مى برم از این که سپیده این شب بدمد، مگر آن که مرا آمرزیده باشى»، خداوند متعال پیش از صبح، او را مى آمرزد و توفیق توبه به درگاهش به او روزى مى کند.

غسل در هر شب دهه آخر ماه رمضان

امام صادق علیه السلام فرمودند:
پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله در دهه آخر ماه رمضان هر شب غسل می کرد.

مزد کامل اجیر در شب عید فطر

امام صادق علیه السلام فرمودند:
شب عید فطر، شبی است که اجیر، مزد کامل خود را دریافت می کند.

ثواب یاوری مومن ستمدیده

امام صادق علیه السلام فرمودند:
هیچ مومنى نیست که مومن ستمدیده‌اى را یارى کند، مگر آنکه (ثواب) این عمل، از روزه و اعتکاف یک ماه در مسجد الحرام برتر است، و هیچ مومنى نیست که توان یارى کردن برادر خود داشته باشد و او را یارى کند مگر آنکه خداوند او را در دنیا و آخرت یارى مى‌کند، و هیچ مومنى نیست که توان یارى کردن برادر خود داشته باشد و او را به حال خود رها سازد مگر آنکه خداوند او را در دنیا و آخرت به خود واگذارد.

چگونه شب قدر بهتر از هزار ماه است‌؟

از امام صادق علیه السلام سؤال کردند که:
چگونه شب قدر بهتر از هزار ماه است‌؟ امام علیه السلام فرمودند: انجام عمل صالح در آن شب از انجام آن در هزار ماهى که شب قدر در آنها نباشد بهتر است.

رابطه حضرت فاطمه علیها السلام با شب قدر

امام صادق علیه السلام در تفسیر سوره قدر فرمودند:
در آین:«إِنّٰا أَنْزَلْنٰاهُ‌ فِی لَیْلَةِ‌ اَلْقَدْرِ» منظور از «اللیلة» فاطمه علیها السلام، و منظور از«القدر» خداوند است، پس هر که فاطمه را به واقع بشناسد، لیلة القدر را درک کرده است، و همانا او را فاطمه نامیدند چون مردمان از کسب معرفت واقعى نسبت به وى عاجز هستند.