0
ویژه نامه ها

دلایل ورود زوجین به منطقه ممنوعه خیانت

خیانت زوجین به یکدیگر، یکی از مسائلی است که در فرهنگ هر جامعه­ ای جزو ناپسندترین رفتارهای اجتماعی محسوب می­ شود. در واقع می توان گفت که خیانت یک منطقه ممنوعه است که هرگز نباید حتی فکر ورود به آن را نیز کرد.
دلایل ورود زوجین به منطقه ممنوعه خیانت
خیانت زناشویی یک منطقه ممنوعه است؛ حتی فکر ورورد به آن نیز خطرناک و آسیب زا است.
 
چکیده: خیانت زوجین به یکدیگر، یکی از مسائلی است که در فرهنگ هر جامعه­ ای جزو ناپسندترین رفتارهای اجتماعی محسوب می ­شود. در واقع می توان گفت که خیانت یک منطقه ممنوعه است که هرگز نباید حتی فکر ورود به آن را نیز کرد.

تعداد کلمات 790 / تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه

دلایل ورود زوجین به منطقه ممنوعه خیانت

مقدمه

حتما این جمله را زیاد شنیده ­اید که «همیشه آسان ترین راه حل، بهترین راه حل نیست». برخی از افراد همین که با مشکلی در زندگی زناشویی خود مواجه می ­شوند، به جای اینکه از مهارت «حل مساله» درباره مشکلات خود استفاده کنند، ساده ترین و در عین حال بدترین راه را انتخاب می­کنند. دلایل زیادی برای این مساله وجود دارد که آنها را به طور خلاصه ذکر می کنیم.
 

دلایل خیانت زوجین به یکدیگر

خیانت به معنای شکسته شدن یک پیمان است. در اینجا منظور ما به طور خاص پیمان ازدواج است. خیانت در چارچوب پیمان زناشویی، وضعیتی است که به موجب آن یکی از طرفین رابطه، به شکل پنهانی قوانین و هنجارهایی را که ازدواج بر اساس آن بنا شده است، زیر پا می گذارد و با فردی جز همسر خود رابطه ای جنسی یا عاطفی بر قرار می کند. در زیر به دلایل خیانت در زندگی زناشویی اشاره می­کنیم.
 

 * سردی روابط

وقتی بین زوج ها روابط محبت آمیز، عاطفی و هیجانی کم می شود و دیگر خبری از احساس شور و عشق اولیه نیست، در این زمان ممکن است یکی از زوج ها وارد رابطه خیانت آمیز شود.

بیشتر بخوانید:تاثیر آموزش مهارتهای زندگی در زنان خانه دار (بخش دوم)

 

* داشتن اختلالات و مشکلات روانشناختی

افرادی که دچار یکسری از اختلالات بالینی هستند بیشتر در معرض خیانت به همسرانشان قرار می گیرند. مثلا اشخاصی که کنترل های هیجانی ندارند یا اینکه دچار ضعف شخصیت اند.
 

* ازدواج های اجباری

زن یا مردی که برخلاف میل شان و به دلیل اصرار خانواده تن به ازدواج می دهند، احتمال آن که به همسرشان خیانت کنند بیشتر از سایرین است. آنها در توجیه دلیل کار ناپسند خود همین مساله، یعنی ازدواج اجباری را مطرح می­ کنند.
 

* سرد شدن نسبت به ظاهر یکدیگر

در زندگی زناشویی یکی از زوجین، مخصوصا مردان به تدریج ممکن است نسبت به ظاهر همسرشان دلسرد شوند یا اینکه جذابیت های فرد مقابل برایشان یکنواخت و تکراری شده باشد؛ بنابراین به دنبال فردی با جذابیت های خاص و جدید می ­روند.

بیشتر بخوانید: مهارت های جسمانی بهداشتی بانوان (بخش اول)


* انتقام گرفتن

زن و شوهر ممکن است به خاطر رنجشی که از یکدیگر دارند دست به انتقام بزنند و راه خیانت را انتخاب می کنند. مثلا مردی که به همسرش بدبین است و او را تحت فشار قرار می دهد، همسرش برای انتقام گرفتن از او بی وفایی می کند. این مورد در زنان شایع است، چرا که دائما زنان به این فکرند کارهای بدی را که همسرشان در حق شان کرده تلافی کنند.
 

*اعتماد به نفس پایین و خودانگاره منفی نسبت به خود

 افراد برای آنکه عزت نفس و خودانگاره شان را حفظ و تقویت کنند، می کوشند از طریق رفتارهایشان نشان دهند عزت نفس شان بالاست و در این زمینه مشکلی ندارند. این دسته از اشخاص به دنبال رابطه هایی خارج از سیستم خانواده می گردند تا خودشان را اثبات کنند. البته گاهی هم فرهنگ ها باعث ایجاد این تصورات می شوند. مرد می خواهد از طریق مردانگی و زن از طریق جذابیت، خود را نشان دهد.

بیشتر بخوانید: عزت نفس با هدف گذاری خلق می شود نه با رویا


* برآورده نشدن نیازهای جنسی

افرادی که در روابط جنسی به مشکل برمی­خورند به جای آن که از طریق مشاوره و مراجعه به متخصصان مشکلاتشان را حل کنند، سعی می کنند به همسرشان خیانت کنند.
 

* هیجان خواهی

 یکسری از افراد دوست دارند دست به کارهای پنهانی بزنند چرا که برایشان تولید هیجان می کند و این احساس را به دست می آورند که افرادی زرنگی اند و دیگران نمی توانند این قضیه را بفهمند؛ اما این را باید دانست بالاخره روزی این روابط آشکار می شود.
 

* علل اقتصادی

وقتی یکی از همسرها در زندگی مشترک، خواسته های مادی اش برطرف نمی شود وارد رابطه ای قرار می گیرد که مرکز توجه اند و نیازهای اقتصادی شان فراهم می شود می شود که بیشتر در مورد زنان مصداق دارد.
 

* کنجکاوی

گاهی افراد به دلیل صحبت سایرین درباره روابط خارج از سیستم خانواده، به دنبال بی وفایی می روند و به اصطلاح می خواهند ببینند چه خبر است.
 

تهیه و تنظیم : خانم  حدیثه اسفندیار
 
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما