برای داشتن بهاری زیبا، باید بدن را با تغذیه مناسب طراوتی نو بخشیم.
 
چکیده: کم کم فصل زمستان به پایان رسیده و وارد فصل بهار شده ایم ، این فصل نیز مانند فصل های دیگر زیبایی ها و همچنین میوه ها و سبزیجات خاص خود را دارد و چه بهتر است که در این فصل از مواد مناسب خوراکی بهره مند بشویم. در این نوشتار با خوراکی های فصل بهار آشنا خواهید شد.

تعداد کلمات 632 / تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه

 در فصل بهار چه بخوریم؟

بهار و تغذیه بهاری 

با شروع این فصل و بازگشت مجدد شادابی و طراوت به طبیعت، عملکرد و نیاز سلول های بدن ما هم در مقایسه با فصل زمستان دستخوش تغییراتی قرار گرفته و در واقع تغییرات به وجود آمده در بدن ما منعکس کننده تغییرات ایجاد شده در طبیعت است.
 اگر ما در فصل زمستان به دلیل سرمای هوا میل زیادی به خوردن غذاهای گرم و نیروبخش داشتیم، حالا که بهار آمده، مزاجمان معتدل و نیاز بدنمان به مصرف غذاهای سبک بیشتر احساس می شود.
 

دفع سموم بدن

 اما بدن ما پیام دیگری هم صادر می کند. پیام مخابره شده حاکی از اثرات مصرف بیش از حد تنقلات و غذاهای ادویه دار و چرب و شور ایام عید است که انرژی منفی آن با اعتدال مزاجی مان در این فصل همخوانی نداشته و خود را به صورت سستی، رخوت، افزایش غلظت خون، رنگ پریدگی، کاهش اشتها، سوءهاضمه، خستگی، سردرد و تحریک پذیری نشان می دهد و دلیل اصلی آن هم انباشته شدن مواد زائد در کبد است که در صورت پاک سازی نشدن آن، جریان یکنواخت خون و انرژی به قسمت های مختلف بدنمان مختل می شود و تا زمانی که این سموم از کبدمان پاک نشود، دریافت غذای بیشتر هرچند مغذی مخل سلامت ماست و اگر هم بموقع اقدام نشود، دمل های چرکی، بثورات پوستی و خونریزی های زیرجلدی از پیامدهای بعدی آن است. بنابراین با توجه به این که بدنمان نیاز دارد در این فصل سموم و فضولات را از خود دفع کند، از غذاهای سبک و زودهضم استفاده کنید.
 

غذاهای سردی بخش بخورید

 از غذاهای سردی بخش همچون انواع ماهی، لبنیات، خوراک ها و خورش های سبزی دار، انواع سالاد و بخصوص آش استفاده کنید. آش جو، آش آبغوره، آش دوغ، آش ماست، آش آلو، آش گوجه سبز و آش تمبرهندی از جمله غذاهای سبک، خنک و ملینی است که جلادهنده کبد بوده و سموم را از طریق افزایش مدفوع و ادرار دفع کرده و چربی، قند و فشار خون بالا را کاهش می دهد و از همه مهم تر اثرات رنج آور گرمی خوراکی ها را خنثی می کند.
 

از عرقیات و سبزیجات بهاری استفاده کنید

 میوه ها را در حجم کم و به دفعات در روز مصرف کنید تا بدن فرصت کافی برای جذب ریزمغذی ها و دفع سموم داشته باشد. میوه هایی چون خیار، گوجه سبز و آلو طبع سردی داشته و دفع کننده سموم کبد است.
 سبزیجات برگ سبز، جوانه ها و همچنین نخود، لوبیا، بادمجان، کلم، کرفس، کاهو و سبزی های کوهی به دلیل فیبر بالا یبوست ناشی از مصرف تنقلات نوروزی را دفع، آب بدن را تامین و اشتها را کنترل می کند. در ضمن عرقیاتی چون کاسنی و شاتره شست وشودهنده کبد و تصفیه کننده خون است.
 

ورزش، خلق شما را باز می کند

 به دلیل آن که در ایام نوروز بیشتر افراد استراحت می کنند و اغلب باشگاه های ورزشی تعطیل است، کاهش فعالیت های بدنی موجب رخوت و سستی ما می شود. بنابراین توصیه می شود با خانواده همراه شوید و به مناطق کوهستانی و تفریحی رفته و علاوه بر لذت بردن از زیبایی های طبیعت، یک تا دو ساعت پیاده روی کنید تا خون در بدنتان به جریان درآید و با اکسیژن گیری بیشتر، حس شادابی و سرزندگی در شما ایجاد شود.
 
منبع: سایت «دکتر سلام»

بیشتر بخوانید :
تغذیه‌ی مناسب فصل
نوروزی زیبا، با تغذیه سالم
برنامه ریزی غذایی مناسب