نام گذاری ماه های جنین

جنین در طول شکل گیری خود در داخل رحم، مراحل مختلفی را طی می کند و در هر کدام یک از این مراحل عضوی از بدن شکل می گیرد. با ما همراه باشید تا با این دوران به طور مختصر آشنا شوید.
چهارشنبه، 20 تير 1397
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: سیدروح الله حسین پور
موارد بیشتر برای شما
نام گذاری ماه های جنین
زیبایی خلقت را می توان در شکل گیری جنین مشاهده کرد.
 
چکیده : جنین در طول شکل گیری خود در داخل رحم، مراحل مختلفی را طی می کند و در هر کدام یک از این مراحل عضوی از بدن شکل می گیرد. با ما همراه باشید تا با این دوران به طور مختصر آشنا شوید.

 تعداد کلمات 550 / تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه

نام گذاری ماه های جنین

نام گذار ماه های جنین

ماه های جنینی عبارتند از:
۱. ماه اول، ماه قلب است. چون در چهار هفته اول زندگی جنین، قلب فعالیت خود را آغاز می کند.
۲. ماه دوم، ماه چهره است. در آغاز ماه دوم اعضای بدن به صورت جوانه هایی ظاهر می شوند. چهره نیز به تدریج مشخص می شود و در آن حفره هایی برای دو چشم، دو گوش، بینی و دهان به وجود می آید. مراقبت مادر در این دوران بسیار لازم و ضروری است. خوب است مادر همیشه با وضو باشد. با کوشش تمام از گناهان بپرهیزد. آرامش خود را حفظ کند و عصبانی نشود. از خوردن غذاهای حرام پرهیز کند. اگر مادر دچار ضربه شده یا از داروهای شیمیایی زیادی استفاده کند، احتمال آسیب دیدگی در دستگاه عصبی جنین بسیار است. اگر مادر سرخجه بگیرد، ممکن است جنین عقب ماندگی ذهنی پیدا کند.
۳. ماه سوم، ماه تارهای صوتی است. در این ماه تارهای صوتی به وجود می آیند؛ ولی جنین قادر به ادای صوت نیست. در ابتدای ماه سوم، اعضای جنسی بطور مشخص دیده می شوند.
۴. ماه چهارم، ماه رویش مو است. در این ماه جنین مقداری از زشتی خود را از دست می دهد. پوست بدن شفاف و قرمزرنگ است. کرک نازکی سراپای بدن جنین را می پوشاند. غدد چربی و عرق در زیر پوست، فعالیت خود را آغاز می کنند. در این ماه، نخستین تارهای مو روی سر جنین نمایان می شود.
۵. ماه پنجم، ماه حرکت است. در ابتدای این ماه، جنین درون رحم حرکت می کند. علاوه بر حرکت ظاهری، انگشتان را نیز حرکت می دهد. در این ماه جنین صداهای بلند را شنیده، واکنش نشان می دهد.
۶. ماه ششم، ماه عضلات است. در این ماه فرصتی برای نیرومند شدن جنین فراهم می شود. چهره، وضع متناسبی یافته، ابروها ظاهر می شود. شکل بینی تکامل یافته، گوش ها رشد بیشتری پیدا کرده و گردن حالتی خاص به خود می گیرد. جنین دست ها را روی سینه می گذارد و زانوها را روی شکم خم میکند.
۷. ماه هفتم، ماه اعصاب است. در این ماه مراکز عصبی مختلفی رشد می کنند. اتصال های عصبی پیچیده تری به وجود می آیند و حرکات جنین هماهنگی بیشتری به دست می آورند. تنوع حرکات زیاد شده، جنین به خوبی می تواند خود را حرکت دهد. .
۸. ماه هشتم، ماه زیبایی است. تا این زمان اعضای اصلی جنین تکامل یافته و در این ماه جنین زیباتر می شود. چربی پوست موجب می شود چین و چروک ها از بین بروند. کرک های اولیه کم و بیش زایل می کردند و جنین شکل زیبای یک کودک آدمی را به دست می آورد.
9. ماه نهم، ماه تولد است. در این ماه کرک لطیفی که روی بدن جنین را پوشانده بود از بین می رود. پوست بدن رنگ سفید مایل به سرخی پیدا می کند. غدد چربی در سراسر پوست به وجود می آیند.
گاه سکسکه کرده، زمانی انگشتان خود را می مکد.[1]
 
منبع: کتاب «ریحانه بهشتی یا فرزند صالح»
نویسنده: سیما مخبر

بیشتر بخوانید :
تقسیم بندی دوران بارداری
زمان‌بندی رشد مغز جنین
صدای قلب جنین

:پی نوشت 
[1]
. مراحل رشد و تحول کودک؛ اعجاز خوراکی ها ؛ اولین دانشگاه و آخرین پیامبر.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی مرتبط