0

معرفی گندم و خواص درمانی آن (بخش دوم)

مواد غذایی مانند نان، ماکارونی، بیسکویت، شیرینی، کیک، کلوچه و… فقط چند نمونه رایج هستند که از گندم تهیه می‌شوند. گندم به عنوان یکی از سالم‌ترین مواد غذایی بوده، و یک رژیم غذایی، غنی از مواد مغذی را تضمین می‌کند.
گندم به عنوان عامل ضد سرطان زا عمل می‌کند به ویژه در زنان.
 
چکیده : مواد غذایی مانند نان، ماکارونی، بیسکویت، شیرینی، کیک، کلوچه و… فقط چند نمونه رایج هستند که از گندم تهیه می‌شوند. گندم به عنوان یکی از سالم‌ترین مواد غذایی بوده، و یک رژیم غذایی، غنی از مواد مغذی را تضمین می‌کند.

تعداد کلمات 1418 / تخمین زمان مطالعه 7 دقیقه

تضمین شیوه زندگی سالم

گندم محبوب‌ترین و قابل دسترس ترین ملین است. مصرف سه فنجان گندم در روز برای یک فرد به منظور داشتن زندگی طولانی، سالم و بدون بیماری کافی است. هنگامی که رژیم غنی از فیبر شامل نان گندم و غلاتی که سبوس بالایی دارند را حفظ می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که مشکلاتی نظیر نفخ، تهوع، یبوست و التهاب هیچ گاه رخ نخواهند داد. دیورتیکولیت اغلب به دلیل التهاب و دردهای روده‌ای پایینتر رخ می‌دهد. این مشکل همچنین می‌تواند منجر به یبوست مزمن و فشار غیر ضروری شود که می‌تواند باعث ایجاد کیسه یا کیست در دیواره روده بزرگ شود. از چنین مواردی می‌توان به راحتی با حفظ رژیم غذایی غنی از فیبر و گنجاندن گندم سبوس دار به رژیم غذایی جلوگیری کرد. 
 

 بهبود سلامت زنان

فواید سبوس گندم بسیار زیاد است و ارتقاء سلامت کلی سلامت زنان یکی دیگر از اهداف مهم این انواع غلات است. گندم به عنوان عامل ضد سرطان زا عمل می‌کند به ویژه در زنان. سبوس گندم باعث افزایش میزان متابولیسم استروژن می‌شود که اگر در سطح شدیدی باقی بماند، اغلب به سرطان سینه منتهی می‌شود. طی یک بررسی روی زنان در دوره پیش از یائسگی در گروه سنی ۲۰ تا ۵۵ سال، آن‌ها سه تا چهار فنجان کلوچه با فیبر بالا در روز خوردند که از گندم سبوس دار تهیه شده بود و تنها طی ۲ ماه تا ۱۷ درصد کاهش در میزان استروژن خون آنها مشاهده شد. در گروه دیگری از زنان که سبوس ذرت مصرف کردند، این نتیجه حاصل نشد.

گندم حاوی لیگنان ها است که فیتونوترینت هایی هستند که به عنوان مواد هورمون مانند عمل می‌کنندلیگنان ها اغلب گیرنده‌های هورمونی را در بدن ما اشغال می‌کنند، به این ترتیب عوامل خطر خاصی را برای سرطان سینه کاهش می‌دهند. گندم به طور مؤثر سطح بالای استروژن را کنترل می‌کند. گندم میزان متابولیسم تولید استروژن را افزایش می‌دهد و زنان را در مقابل این عامل کلیدی سرطان محافظت می‌کند. سبوس گندم به طور قابل توجهی ترشح اسیدهای صفراوی و آنزیم‌های باکتریایی را در مدفوع کاهش می‌دهد، در نتیجه احتمال سرطان روده بزرگ کاهش می‌یابد. اگر از نان، ماکارونی و غلات سبوس دار در رژیم روزانه خود استفاده کنید، از این بیماری‌ها دور خواهید شد.
 

پیشگیری از سرطان سینه

تحقیقات در مطالعه کوهورت زنان انگلیس نشان داد که یک رژیم غذایی غنی از فیبر برای زنان به منظور در امان ماندن از سرطان پستان در مراحل اولیه بسیار مهم است. خوراکی‌هایی مانند گندم و میوه‌ها برای محافظت از زنان در دوران پیش از یائسگی در برابر سرطان سینه حائز اهمیت است. مطالعات می گویند که برای زنان مصرف حدود ۳۰ گرم گندم در روز برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کافی است. گزارش‌ها نشان می‌دهند زنانی که پیش از یائسگی گندم مصرف کرده‌اند، خطر ابتلا به سرطان سینه در آنها نسبت به دیگران که دیگر شکل‌های فیبر را خورده‌اند، ۴۱ درصد کاهش یافته است.
 

پیشگیری از آسم دوران کودکی

انجمن ریه آمریکا می‌گوید حدود ۲۰ میلیون آمریکایی نوعی از آسم را تجربه می‌کنند. مطالعات اظهار داشتند که غلات سبوس دار و ماهی در رژیم غذایی می‌توانند شانس ابتلا به آسم دوران کودکی را تا حد زیادی کاهش دهند. مطالعه بین المللی روی آلرژی و آسم در دوران کودکی از طریق مطالعات متعدد نشان داد که رژیم غذایی مبتنی بر گندم این توانایی را دارد که تقریباً ۵۰ درصد احتمال ابتلا به آسم را پایین آورد. در طول این بررسی، رژیم غذایی گندم به میزان قابل توجهی افزایش یافت و به مادران رژیم‌های خاصی با غلات سبوس دار و ماهی فراوان داده شد؛ این بررسی نشان دهنده کاهش تقریباً ۶۶ درصدی در احتمال ابتلا به آسم است.

واکنش شدید برونشیت عامل اصلی است در بروز آسم است. این وضعیت با محدود کردن راه‌های هوایی و افزایش حساسیت مشخص می‌شود. در بسیاری از نظرسنجی‌ها دیده شده است کودکانی که به مقدار زیاد گندم و ماهی می‌خورند از چنین بیماری‌هایی رنج نمی‌برند. منیزیم و ویتامین E که توسط گندم تأمین می‌شود نیز به کاهش مشکل آسم کمک می‌کنند. با این حال، در بعضی موارد، مصرف گندم ممکن است برای بیماران مبتلا به آسم مضر باشد، زیرا گندم نیز یک آلرژن غذایی محسوب می‌شود که با آسم مرتبط است. با پزشکی که بتواند یک معاینه کامل برای شما انجام دهد و آلرژی احتمالی را تشخیص دهد، مشورت کنید.
 

حفاظت بدن از بیماری‌های عروق کرونری

لیگنان های گیاهی، نوعی از فیتونوترینت ها، در گندم سبوس دار به وفور یافت می‌شوند. این لیگنان ها طی واکنشی در روده انسان به لیگنان های پستانداران تبدیل می‌شوند. یکی از این لیگنان ها، enterolactone نامیده می‌شود، که فرد را در برابر سرطان سینه و دیگر سرطان‌های وابسته به هورمون و همچنین بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند. گندم تنها منبع لیگنان ها نیست؛ مغزها، دانه‌ها و انواع توت‌ها نیز منابع غنی لیگنان های گیاهی هستند، همچنین انواع سبزیجات، میوه‌ها و نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای منابع لیگنان هستند. مقاله‌ای که اخیراً در مجله دانمارکی منتشر شد نشان داد زنانی که غلات سبوس دار می‌خورند دارای سطوح بسیار بالاتری از این لیگنان های دفاعی هستند.
 

از بین بردن علائم پس از یائسگی

پیشنهاد می‌شود برای اجتناب از هرگونه مشکلات قلبی عروقی، گندم سبوس دار یک عنصر اصلی در رژیم غذایی زنان یائسه باشدمصرف روزانه این دانه غله سبوس دار بهترین راه برای جلوگیری از چنین بیماری‌هایی است. پزشکان رژیم غذایی حاوی گندم بالا را برای زنانی که با شرایطی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا یا سایر علائم سندرم قلبی عروقیدست و پنجه نرم می‌کنند، تجویز می‌کنند. یک نظرسنجی به این نتیجه رسیده است که این نوع رژیم، پیشرفت بیماری آترواسکلروز را که ایجاد پلاک در شریان‌ها و رگ‌های خونی است، کند می‌سازد و همچنین با ایجاد وقوع حمله قلبی و سکته مغزی مبارزه می‌کند.
 
 

پیشگیری از حمله قلبی

حمله قلبی علت اصلی بستری شدن و مرگ سالمندان است. داروهای پزشکی در موارد خاص موفق بوده‌اند، اما درمان‌های طبیعی بسیار سریعتر و با کمترین تأثیر بر سیستم‌های دیگر بدن عمل می‌کنند. بیمارستان‌ها از مهار کننده‌های ACE و بتا بلوکرها استفاده می‌کنند، اما اثرات درازمدت هنوز روشن نیستند. به نظر می‌رسد که محصولات غله سبوس دار و فیبر به میزان قابل توجهی کاهش فشار خون را کنترل کرده و احتمال حمله قلبی را کاهش می‌دهند. البته عوامل مؤثر مانند سن، مصرف الکل، سیگار کشیدن ، ورزش و تغذیه مناسب نیز به همان اندازه مهم هستند. مصرف زیاد ویتامین‌ها، سبزیجات و میوه‌های نیز در چنین مواردی بسیار مهم هستند. شروع روز خود با یک کاسه از غلات سبوس دار می‌تواند هم سالم و هم خوشمزه باشد. اشکال مختلفی وجود دارند که می‌توانید از گندم استفاده کنید مانند نان، پودینگ و انواع محصولات پختنی.

دیگر، فواید سلامتی گندم ناشناخته نیست و مردم در سراسر جهان فواید آن را با گنجاندن گندم در رژیم غذایی روزانه خود تجربه کرده‌اند. این شهرت به دلیل اهمیت ویتامین‌های مهممانند تیامین، فولات و ویتامین B6 و مواد معدنی منیزیم، روی و منگنز استگندم را به راحتی می‌توان به کیک، بوریتو، براونی، ویفر، نان، کلوچه، پیراشکی و پنکیک اضافه کرد.
موارد احتیاطبرای مصرف محدودیت‌هایی نیز وجود دارد. اگر شما در معرض واکنش‌های آلرژیک هستید، مصرف گندم سبوس دار می‌تواند حساسیت‌های شما را افزایش دهد، مانند کهیر، خارش، بثورات پوستی و اگزما. بنابراین، توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که حساسیت ندارید. گندم سبوس دار حاوی اگزالات است که مواد طبیعی در حیوانات، گیاهان و انسان‌ها هستند. با این حال، اگزالات بیش از حد در بدن می‌تواند منجر به کریستال شود که به موجب آن سنگهای صفراوی، سنگ کلیه و نقرس ایجاد می‌شوند.
 

چگونه از گندم استفاده کنیم؟

شما می‌توانید گندم را به روش‌های مختلفی مصرف کنید، بعضی از ساده‌ترین و خوشمزه‌ترین شکل‌های مصرف آن ساندویچ و نان است. چیپس جوانه گندم در صبحانه، بدون شک، یک انتخاب خوشمزه و اشتها آور برای وعده صبحانه شما است، همچنین می‌توانید از جوانه گندم در سبزیجات و انواع مختلف سالاد استفاده کنید. برای خمیر پیتزا از نان‌های سبوس دار استفاده کنید، و اگر عاشق پاستا هستید، حتماً از ماکارونی با گندم سبوس دار استفاده است. شما می‌توانید پاستا با گندم سبوس دار را در اشکال مختلف مانند اسپاگتی، مارپیچی و گنه پیدا کنید. در هندوستان، گندم به شکل نان به نام roti یا chapatti مصرف می‌شود.

منبع : سایت راستینه

بیشتر بخوانید :
معرفی گندم و خواص درمانی آن
خواص جوانه گندم در طب سنتی​​​​​​​
جوانه گندم، طلایه دار جوانی​​​​​​​

ارسال نظر شما
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
شنبه، 22 دی 1397
تخمین زمان مطالعه: 10 دقیقه
بازدید: 122
موارد بیشتر برای شما
ورود پیشوای عادل به بهشت بدون حساب
ورود پیشوای عادل به بهشت بدون حساب

ورود پیشوای عادل به بهشت بدون حساب

تاثیر فناوری نانو بر کاهش زباله های پایدار
تاثیر فناوری نانو بر کاهش زباله های پایدار

تاثیر فناوری نانو بر کاهش زباله های پایدار

زندگی در دنیا آزمونی همراه با شر و خیر!
زندگی در دنیا آزمونی همراه با شر و خیر!

زندگی در دنیا آزمونی همراه با شر و خیر!

دخالت بجا
دخالت بجا

دخالت بجا

خواست خدا

خواست خدا

خدا با ماست
خدا با ماست

خدا با ماست

کم فروشی
کم فروشی

کم فروشی

پرونده آخرت
پرونده آخرت

پرونده آخرت

قرآن در سکوت
قرآن در سکوت

قرآن در سکوت

حمله شیطون
حمله شیطون

حمله شیطون

قسم نخور
قسم نخور

قسم نخور

خدایا شکرت
خدایا شکرت

خدایا شکرت

گوش نمی­دن
گوش نمی­دن

گوش نمی­دن

مجازات سنگین

مجازات سنگین

دلت گرفته؟
دلت گرفته؟

دلت گرفته؟

هدفون هوشمند چیست؟
هدفون هوشمند چیست؟

هدفون هوشمند چیست؟

چگونه اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند به اطلاعات شما دستبرد بزنند را متوقف کنیم؟
چگونه اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند به اطلاعات شما دستبرد بزنند را متوقف کنیم؟

چگونه اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند به اطلاعات شما دستبرد بزنند را متوقف کنیم؟

تخت هوشمند: آیا شما هم به آن نیاز دارید؟
تخت هوشمند: آیا شما هم به آن نیاز دارید؟

تخت هوشمند: آیا شما هم به آن نیاز دارید؟

نحوه هک و جاسوسی از یک چاپگر سه بعدی

نحوه هک و جاسوسی از یک چاپگر سه بعدی

چمدان هوشمند چیست؟
چمدان هوشمند چیست؟

چمدان هوشمند چیست؟

مایکروویو هوشمند چیست؟
مایکروویو هوشمند چیست؟

مایکروویو هوشمند چیست؟