سوالاتی در خواستگاری باید بپرسید ؟

خواستگاری فرایندی است که با آشنایی شروع شده و با تصمیم در مورد ازدواج یا عدم ازدواج پایان می یابد. ممکن است شما برای مدتی طولانی با فردی مثلاً همکار، دوست دختر/پسر و یا فردی از فامیل در ارتباط باشید اما پس از ازدواج دریابید که این فرد با معیارهای شما کاملاً متفاوت است. در این مقاله سعی داریم سوالاتی اساسی را مطرح کنیم که دانستن پاسخ آن ها برای یک ازدواج آگاهانه ضروری است.
دوشنبه، 24 دی 1397
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
سوالاتی در خواستگاری باید بپرسید ؟
یکی از سوالات بسیار مهم در خواستگاری ، پرسیدن در مورد اهداف اصلی زندگی است.
 
چکیده : خواستگاری فرایندی است که با آشنایی شروع شده و با تصمیم در مورد ازدواج یا عدم ازدواج پایان می یابد.ممکن است شما برای مدتی طولانی با فردی مثلاً همکار، دوست دختر/پسر و یا فردی از فامیل در ارتباط باشید اما پس از ازدواج دریابید که این فرد با معیارهای شما کاملاً متفاوت است. در این مقاله سعی داریم سوالاتی اساسی را مطرح کنیم که دانستن پاسخ آن ها برای یک ازدواج آگاهانه ضروری است.

تعداد کلمات 967 / تخمین زمان مطالعه 5 دقیقه

سوالاتی در خواستگاری باید بپرسید ؟

نیازهای اولیه را جدی بگیرید

منظور از نیاز های اولیه، آن دسته از نیازهایی ایست که دکتر ویلیام گلسر در نظریه انتخاب مطرح کرده است.

این پنج دسته نیاز به شرح زیر است:
نیاز به عشق و محبت:
 چه اندازه نیاز دارید دیگران شما را دوست داشته باشند؟ مصادیق دوست داشته شدن از نظر شما چیست؟ چه اندازه نیاز دارید به دیگران محبت کنید؟ تمایل دارید چطور محبت خود را به دیگران ابراز کنید؟
نیاز به آزادی: چقدر نیاز دارید به طور مستقل در زندگی تصمیم گیری کنید؟ چه اندازه دوست دارید همسرتان در تصمیم گیری ها به شما راهنمایی بدهد ؟ آیا اجازه می دهید در بعضی امور همسرتان برای شما تصمیم گیری کند؟به اینکه زن و شوهر برای انجام کارها از یکدیگر اجازه بگیرند اعتقاد دارید؟
نیاز به تفریح: چقدر از زمان خود را در طول روز به تفریح اختصاص می دهید؟ تفریحات اصلی شما چیست؟ با چه افرادی بیشتر به شما خوش می گذرد؟
نیاز به بقا: چقدر به سلامتی خود اهمیت می دهید؟ چقدر به سلامتی خانواده ی خود اهمیت می دهید؟ آیا اهل پس انداز کردن هستید؟ فکر می کنید در زندگی مشترک با چه مشکلات مالی احتمالی روبرو می شویم؟ به نظرتان می توانیم از پس مشکلات مالی برآییم؟ آیا تمایل به بچه دار شدن دارید؟
نیاز به قدرت: فکر می کنید زن و شوهر باید یکدیگر را کنترل کنند؟ وقتی زن و شوهری در مورد موضوعی به مشکل بر می خورند چطور باید آن را حل کنند؟
 

روی جزئیات تمرکز کنید

جزئیات تاثیر زیادی روی ازدواج می گذارند.مسائل بسیار جزئی نظیر ساعت خواب و بیداری افراد  می توانند منجر به مشکلات عمیق و پیچیده شوند. پس از آنکه سوالات بالا را پرسیدید روی هر موضوع بررسی های جزئی تری انجام دهید.مثلاً وقتی فرد مورد نظر شما می گوید :«به نظر من زن و شوهر باید به یکدیگر هدیه دهند تا محبتشان را اثبات کنند»، از وی بپرسید:«منظور شما دقیقاً چه نوع هدیه ای است؟ اگر هدیه از نظر مالی ارزش چندانی نداشته باشد شما را ناراحت می کند؟ مثلاً یک انگشتر نقره یا یک خودنویس؟» سعی کنید اطلاعات کاملی در مورد هر یک از سوالات بالا بدست آورید.این کار کمک می کند انتخاب بهتری داشته باشید.
 

بیان اهداف اصلی زندگی در خواستگاری

یکی از سوالات بسیار مهم در خواستگاری ، پرسیدن در مورد اهداف اصلی زندگی است. لازم است قبل از ازدواج بدانید همسر شما چه هدف هایی را در زندگی دنبال می کند و آیا اولویت اصلی او خانواده است یا خیر. بعنوان مثال اگر دختری از خواستگارش بپرسد :«برنامه ی شما برای ده سال آینده چیست؟» و مرد جواب دهد:«می خواهم مدرک کارشناسی ارشدم را بگیرم ، سپس برای اقامت در یک کشور اروپایی اقدام کنم»، هیچ اثری از نقش همسر دیده نمی شود. حال اگر مرد مذکور اینگونه پاسخ دهد:«برنامه هایی برای آینده دارم اما همه چیز منوط به توافق با همسر آینده ام است.یکی از این برنامه ها این است که به کشور دیگری مهاجرت کنیم» این موضوع نشان می دهد که چنین مردی به خواست همسرش احترام می گذارد و نظر او را جویا می شود.
 

میزان وابستگی به خانواده ی پدری

بسیار مهم است که در فرایند خواستگاری از نقش خانواده های پدری در ادامه ی رابطه تان آگاه شوید. کسی که بیش از حد وابسته به خانواده ی پدری اش است نمی تواند همسر مناسبی برای شما باشد. می توانید با پرسیدن چند سوال از این موضوع تا حدی مطلع شوید: «اگر شرایط کار و زندگی ما در آینده طوری پیش رفت که ناگزیر به مهاجرت به یک شهر دیگر شدیم ، فکر می کنید بتوانید با این موضوع کنار بیایید؟»،«فکر می کنید چند روز در هفته لازم است به خانواده هایمان سر بزنیم؟»،«اگر قرار باشد بنا به دلایلی مدتی را در  خانه پدر من یا پدر شما زندگی کنیم آیا فکر می کنید مشکلی پیش بیاید؟» پرسیدن این سوالات کمک می کند تا از میزان وابستگی  فرد مورد نظر تان به خانواده اش آگاه شوید. ازدواج مناسب ازدواجی است که در آن هر دو فرد از لحاظ عاطفی حمایت فراوانی را از خانواده ها دریافت کنند و در عین حال بتوانند دور از خانواده به طور کاملاً مستقل زندگی نمایند.
 

نیاز جنسی

نیاز جنسی را در حضور روانشناس مجرب مورد بررسی قرار دهید. توصیه ی جدی ما این است که موضوع جنسی را قبل از ازدواج بررسی کنید زیرا عدم تفاهم بر سر این موضوع می تواند ازدواج شما را با مشکلات اساسی روبرو کند.از جاییکه بیان مسائل جنسی قبل از ازدواج و در خواستگاری در جامعه ی ما پذیرفتنی نیست توصیه می کنیم پس از آنکه در مورد سایر مسائل به توافق رسیدید ، به روانشناس مجرب مراجعه نمایید و مسائل جنسی را در حضور وی مطرح نمایید.با این کار می توانید به سوالات و ابهامات خود نیز پاسخ دهید.
 در نهایت توصیه می شود با فردی ازدواج کنید که توانایی انعطاف پذیری بالایی داشته باشد و بتواند خود را با شرایط مختلف زندگی تطبیق دهد. در عین حال بخاطر داشته باشید که ما نمی توانیم هیچ فردی را تغییر دهیم. بنابراین ضروری است صادقانه به سوالات فرد مورد نظرتان پاسخ دهید.

منبع : سایت راستینه

بیشتر بخوانید :
152 پرسش که باید در خواستگاری بپرسید (بخش اول)
152 پرسش که باید در خواستگاری بپرسید (بخش دوم)
اهمیت سوال و جواب ها در جلسات خواستگاری
سؤالات ضروری در مراسم خواستگاریارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی مرتبط
موارد بیشتر برای شما