0
ویژه نامه ها

جایگاه ازدواج و طلاق در سبک زندگی (بخش دوم)

تغییر سبک زندگی و الگوهای آشنایی برای ازدواج، خودسری و نادیده گرفتن تجربیات اطرافیان خصوصاً پدر و مادر در مورد انتخاب فرد مورد نظر برای ازدواج و عدم دقت در هم کفو بودن طرف مقابل از جمله علل ایجاد اختلاف و طلاق در خانواده ها شده است. با ما همراه باشید.
جایگاه ازدواج و طلاق در سبک زندگی (بخش دوم)
غرب، بهترین راه حل برای تغییر تفکر و ساختار اندیشه اسلامی را بی تفاوت کردن مردم نسبت به مسائل پیرامون می داند.
جایگاه ازدواج و طلاق در سبک زندگی (بخش دوم) 

اراده جمعی برای درمان مشکلات اجتماعی

همان طور که گفته شد برای درمان معضلات اجتماعی نیازمند اراده جمعی هستیم یعنی همگان باید بسیج شوند تا این مشکلات را ریشه کن کنند؛ هم اشخاص باید کمک کنند و هم دولت و صدا و سیما البته تأثیرگذاری سازمانی همچون صدا و سیما بر مخاطب و تغییر بر سبک زندگی افراد بسیار زیاد است.
امروزه متأسفانه شاهد برنامه هایی در صدا و سیما هستیم که در تضاد با فرهنگ اسلامی است و آنچه که در سریال ها و فیلم ها نشان داده می شود با معیارهای اصیل دینی تفاوت دارد مثلاً در تبلیغات فراوانی جایزه های چند صد میلیونی قرار می دهند که این امر باعث می شود جوان به دنبال مسئولیت های اجتماعی خود نرود و ثروت های بادآورده را بر کار ترجیح دهد یا در برخی سریالها به نحوی القا می شود که جوان، خواهان زندگی مرفه و بدون تلاش باشد و این امر باعث عدم احساس مسئولیت در امور زندگی و خانواده می شود.
 

برنامه های صدا و سیما

برخی از برنامه های صدا و سیما موجب شده که قبح ارتباط بین زن و مرد نامحرم شکسته شود؛ به عنوان مثال نخستین مسابقه ای که حدود ۲۰ سال گذشته توسط رسانه ملی نشان داده شد، به نحوی بود که شرکت کنندگان در مسابقه با یکدیگر نسبت فامیلی داشتند یا زن و شوهر بودند حتی مجریان مسابقه هم زن و شوهر بودند و مسابقه خیلی سنگین و با حفظ چارچوب ها برگزار شده بود اما مسابقاتی که امروزه برگزار می شود را نگاه کنید؛ این سنت شکنی ها را صدا و سیما انجام داده است.
امروزه بسیاری از هنرمندان ما که از قشر فرهنگی هستند، متدین نیستند؛ در گذشته مهمانی ها در خانواده های مذهبی و متدین این چنین بود که مردها در یک اتاق و زنان در اتاقی دیگر و به صورت مجزا می نشستند اما صدا و سیما این رفتار را تغییر داد و در اولین برنامه ها، خانم ها چادر بر تن داشتند سپس مانتوی بلند که به مرور زمان عادی شد؛ به نظر بنده، صدا و سیما هنوز نتوانسته تبدیل به یک دانشگاه ملی شود.
به هر حال آنقدر مسیر را اشتباه رفته ایم که چند سالی است که مقام معظم رهبری سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی را مطرح می کنند یعنی بازگشت به زندگی اسلامی باید داشته باشیم و ایشان به همین دلیل گفتند که سبک زندگی مان تغییر کرده و از سبک زندگی اسلامی فاصله گرفتیم و غیر اسلامی شده است؛ در ازدواج ها، دورهمی ها و خیلی از برنامه های مان، سبک زندگی مان را عوض کرده ایم.
 

عناصر تغییر سبک زندگی

پیشرفت نظام، ارتباطات و تأثیرگذاری آن که جهان را به صورت یک دهکده در آورد از یک طرف و عدم دانش لازم و آموزش های کافی برای برخورد با فرهنگ های نادرست و آسیب های آن از طرف دیگر باعث شد برخی به سمت ماهواره گرایش پیدا کنند که البته با تبلیغ صحیح و دانش افزایی رسانه ها می توانیم جلوی این گرایش های ناصحیح را بگیریم.
امروزه اکثر شبکه های فارسی زبان ماهواره، برای مقابله و مبارزه با فرهنگ و تفکر شیعه مشغول به تولید برنامه هستند و بیشتر آنها برای رسیدن به هدف خود، خانواده را مورد هدف قرار داده اند؛ غرب، بهترین راه حل برای تغییر تفکر و ساختار اندیشه اسلامی را بی تفاوت کردن مردم نسبت به مسائل پیرامون می داند؛ حتی نسبت به مسائل خانواده، تلاش گسترده ای در این زمینه انجام داده اند لذا امروزه شاهدیم که نسبت به دهه های گذشته از میزان حساسیت های برخواسته از غیرت دینی و ملی به خانواده کاسته شده است.
 

تاثیرات منفی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بر خانواده

بین محتوای ماهواره و فضای مجازی تفاوت چندانی وجود ندارد؛ امروزه همه مسائل در گوشی ها نمایش داده می شود که ما قبلاً در تلویزیون یا ماهواره داشتیم و اینکه رهبر می گویند اگر من رهبر نبودم، مدیر فضای مجازی می شدم، اهمیت فضای مجازی را نشان می دهد؛ برای اینکه مردم نسبت به معایب و مشکلات فضای مجازی آگاه شوند باید فرهنگسازی صورت گیرد؛ پدر و مادر نسبت به فرزند، مدرسه نسبت به دانش آموز و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به مردم و حوزه های علمیه وظیفه دارند تا در این راستا قدم بردارند و اینکه بگویند به ما ارتباطی ندارد، غلط است.
امروزه چرا پدر و مادر باید برای فرزند ۱۲، ۱۳ ساله خود گوشی تهیه کنند تا خودشان آنها را به دام شبکه های مجازی بیندازند؛ برای اینکه مسئولیت شان را نسبت به فرزندان کمتر کنند و سرگرم مسائل شخصی خود شوند؛ مشکلات و تغییر سبک زندگی باعث شد که پدر و مادر نسبت به فرزندان شان بی مسئولیت و بی تفاوت باشند و آنها را رها کنند؛ چرا پدر و مادر نسبت به خورارک فرزندشان بیشتر از روح و روان وی اهتمام می ورزند.
مسئولیت پذیری در خانواده و جامعه کم شده است؛ هر وقت در زمینه ای به موفقیت می رسیم، همه ارگان ها خود را دخیل می دانند اما زمانی که اشتباهی می کنیم، هیچکس حاضر نیست قبول کند و ما باید این مسئولیت پذیری را نسبت به جامعه برگردانیم و یکی از علت هایی که جوان ما نمی خواهد ازدواج کند به دلیل عدم قبول مسئولیت است.

منبع : سایت حوزه نت

بیشتر بخوانید :
سبک زندگی مدرن و افزایش آمار طلاق
اهمیت و جایگاه ازدواج
سبک زندگی رضوی و راهکارهای مقابله با طلاق
آسیب شناسی مسئله طلاق در جامعه​​​​​​​
عوامل رشد میزان طلاق در دهه های اخیر​​​​​​​
جایگاه خانواده در جامعه ی اسلامی​​​​​​​

ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما