آنچه از فواید ورزش کردن باید دانست (بخش سوم)

ورزش کردن فوایدی بسیاری برای سلامتی دارد از جمله آن می توان به پیشگیری از مشکلات و ناراحتی‌های قلبی، تقویت استخوان‌ها و مفاصل، تقویت بنیه و تحرک بدنی، افزایش نشاط و بهبود روحیه و کالری سوزی اشاره کرد. با ما همراه باشید.
دوشنبه، 25 آذر 1398
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
آنچه از فواید ورزش کردن باید دانست (بخش سوم)
ورزش روزانه برای حفظ شرایط بدن در وضعیتی سالم خوب است و همچنین راه حلی مناسب برای جلوگیری از افزایش وزن است.
 

فواید ورزش کردن به صورت روزانه

۱. پیشگیری از مشکلات و ناراحتی‌های قلبی
دویدن به صورت آهسته رابطه‌ی نزدیکی با سلامت قلب دارد. پس آهسته دویدن می‌تواند خطر مشکلات قلبی مانند فشار خون، کلسترل بالا، سکته و بسیاری از موارد دیگر را کاهش دهد.
 
2. برای تقویت استخوان‌ها و مفاصل مفید است
آهسته دویدن و دوچرخه سواری فایده‌ایی برای سلامت استخوان‌ها و مفاصل نیز به همراه دارند. بسیاری از مطالعات انجام شده اثبات کرده‌اند که تکرار حرکات در طول آهسته دویدن یا دوچرخه سواری تمرین خوبی برای تقویت استخوان‌ها، مفاصل و همچنین عضلات به شمار می‌آید. بنابراین بعضی از ناراحتی‌ها مانند پوکی استخوان را می‌توان در مراحل اولیه کنترل کرد.
 
3. افزایش نشاط و بهبود روحیه
حتی انجام حرکات ساده‌ای مانند حرکات کششی بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب می‌تواند فایده‌های بسیار زیادی برای زندگی شما به همراه داشته باشد مانند بهبود دیدگاه شما نسبت به روزی که پیش رو خواهید داشت. بله، در حین انجام حرکات کششی، عضله‌ی تحت فشار و استرس کشیده خواهد شد و تمام عضلات سفت شده شل و آرام می‌شوند. عضله‌ی آرام و بی تنش روند جریان خون را افزایش خواهد داد، جریان خونی عادی یعنی توزیع عادی اکسیژن در سرتاسر بدن که در نتیجه‌ی آن شما احساس پرانرژی بودن می‌کنید و خود را برای یک روز کامل آماده خواهید کرد.
 
4. تقویت بنیه و تحرک بدنی
حرکات کششی در ترکیب با آهسته دویدن یا دوچرخه سواری بینه و قدرت تحرک شما را افزایش خواهد داد و در نتیجه شما را برای انجام هر کاری در طول روز آماده خواهد کرد.
 
5. راهی برای کالری سوزاندن است
ورزش روزانه برای حفظ شرایط بدن در وضعیتی سالم خوب است و همچنین راه حلی مناسب برای جلوگیری از افزایش وزن است چرا که راهی آسان‌تر از آهسته دویدن و دوچرخه سواری برای سوزاندن کالری‌های اضافه بدن وجود ندارد. هر روز ورزش کنید تا دیگر نیازی نباشد نگران رژیم غذایی و تناسب اندام‌تان در باقی عمر خود باشید. به علاوه، از فایده‌های دیگر ورزش روزانه آن است که بعد از گذشت مدتی دیگر بدن‌تان به این نتیجه می‌رسد که حرکاتی که انجام می‌دهید ورزش نیست بلکه بخشی از برنامه‌ی روتین روزانه‌ی زندگی شما است!
 

ورزش جدی و شدید

ورزش شدید کاملا با ورزش روزانه و ورزش متوسط فرق دارد. آنچه ورزش شدید را متفاوت می‌سازد هدفی است که قصد دارید به آن دست پیدا کنید. معمولا، ورزش کردن نظم و انضباط خاص و زمان خاص خودش را می‌طلبد. بحث از ورزش شدید که می‌شود شما نمی‌توانید فقط اسم آن را «یک نوع ورزش کردن معمولی» بگذارید. به عبارت دیگر، شما سخت ورزش می‌کنید تا در مدتی محدود و کوتاه به هدفی خاص برسید.
 
مثال‌ّها و توصیه‌هایی برای ورزش‌های شدید:
– بدنسازی
– یوگا

اگر با برنامه عمل کنید، در بدنسازی و پرورش اندام نمی‌توان سرسری یا فقط برای تفریح ورزش کرد. شما باید کلی وقت و توان بگذارید تا به هدف خود برسید و به همین خاطر است که باید ورزش شدید تحت راهنمایی یک مربی حرفه‌ای انجام شود. همین امر در مورد یوگا نیز صدق می‌کند. یوگا از آن نوع ورزش‌هایی نیست که بتوانید بدون جلسات تمرینی شدید و نظم و انضباط زمانی آن را انجام دهید.
 

فواید ورزش کردن شدید

خب، صحبت کردن درباره‌ی فواید ورزش کردن به هدفی که می‌خواهید به آن دست پیدا کنید بستگی دارد اما بیش از هر چیزی و مهمتر از هر چیزی آن است که برای سلامتی شما خوب است:
 
1. توانایی پرورش اندام را به ما می‌دهد
یک نمونه از فایده‌های بدنسازی آن است که قادر خواهید بود اندام خود را پرورش دهید و به شکل دلخواه درآورید؛‌ این امر به ویژه برای مردان حائط اهمیت است. اصلا چیزی بدی نیست که در حین داشتن زندگی سالم شکمی شش تکه هم داشته باشیم.
 
۲. راهی برای کاهش مشکلات و ناراحتی‌های استخوانی است
بدنسازی فایده‌های بسیار دیگری برای سلامتی شما به همراه دارد و فقط به داشتن بدنی خوش فرم محدود نمی‌شود بلکه شامل تمرین دادن استخوان‌ها، عضلات، و مفاصل نیز می‌شود. به عبارت دیگر، بدنسازی می‌تواند خطر مشکلات و ناراحتی‌های استخوانی را کاهش دهد و به بهتر شدن حالت و وضعیت بدنی کمک کند.
 
3. اعتماد به نفس را تقویت می‌کند
بدنسازی برای بهبود سطح اعتماد به نفس نیز مفید است. هر چقدر هم که بگویید همه چیز که شکل و تناسب بدن نیست اما تناسب اندام و وزن ایده‌آل به واقع و عملا بسیار حائز اهمیت هستند چرا که می‌توانند اعتماد به نفس آدم‌ها را افزایش بدهند.
 
4. یوگا باعث تمرین انضباط نفس می‌شود
همان مسئله‌ی موجود در مورد قبلی درباره‌ی یوگا نیز صدق می‌کند. شما برای انجام یوگا به تادیب نفس نیاز دارید و اگر بخواهیم از فایده‌های یوگا برای سلامتی صحبت کنیم، فهرستی بلند بالا و بی‌پایان پیش رو خواهیم داشت.
 
5. انعطاف پذیری و قدرت تحرک را بهبود می‌بخشد
علاوه بر کارهای شگفت‌انگیزی که یوگا برای شما انجام می‌دهد، در بهبود انعطاف پذیری و همچنین قدرت تحرک و در عین حال احیاء اعتماد به نفس‌تان نقش مهمی ایفا می‌کند.
 
6. باعث تناسب اندام زنان می‌شود
درست مانند بدنسازی، یوگا راهی ملایم‌تر برای فرم‌دهی اندام و به کمال رساندن حالت بدن است. اگرچه بدنسازی بیشتر توسط مردها انجام می‌شود، اما یوگا را اغلب زنان تمرین می‌کنند. به هرحال هدف هر دو نسبتا مشابه است: تناسب اندام.
 
7. به سلامت ستون فقرات کمک می‌کند
یوگا یکی از راه‌های حفاظت از ستون فقرات و نوعی ورزش است که بر تعادل بدن تمرکز دارد. با انجام منظم یوگا می‌توانید از سلامت ستون فقرات‌تان و در عین حال حفظ توان و قدرت آن اطمینان حاصل کنید.
 
8. چندین و چند فایده‌ی دیگر
یوگا و بدنسازی همیشه هم به شکل و تناسب اندام مربوط نمی‌شوند. مطالعات بسیاری ثابت کرده‌اند که این نوع از ورزش‌ها می‌توانند سلامت قلب را بهبود ببخشند و در عین حال روند سوخت و ساز و جریان خون را بهتر کنند. جریان خون سالم کار قلب را در توزیع خون به سرتاسر بدن تسهیل خواهد کرد، در نتیجه قلب عملکردی نرمال و بهینه خواهد داشت.
 
9. ورزش کردن نوعی تمرین خودسازی است
یکی از چیزهای مهم درباره‌ی انجام تمرینات ورزشی جدی و شدید مانند بدنسازی و یوگا این است که باید ابتدا به سطحی از تادیب نفس رسیده باشید؛‌ چیزی که بدون آن هر تلاشی بکنید بی فایده خواهد بود.

نکته‌ی مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که قرار نیست در انجام تمرین‌های ورزشی افراط کنید چراکه به جای فایده‌ بردن از ورزش کردن درست نتیجه‌ی عکس خواهید گرفت که به ضرر بدن‌تان است و احتمال آسیب دیدگی‌تان را تشدید می‌کند.به علاوه، باید از به تنهایی انجام دادن‌ ورزش‌هایی که به نظارت استاد و مربی نیاز دارند بپرهیزید.

منبع: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی


سبک زندگی مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی مرتبط