0
ویژه نامه ها

آیا طرف مقابل تان اختلال شخصیت دارد؟

اختلال شخصیت، یکی از انواع اختلالات روانی است که به صورتی درمان پذیر نمی باشد. از یک سوی برخی از روان شناسان قائل هستند که این اختلالات درمان پذیر نمی باشند. با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید.
آیا طرف مقابل تان اختلال شخصیت دارد؟
اختلالات شخصیت، می تواند به روابط همسران آسیب وارد کند. 
 

تشخیص طرف غیرعادی و راهنمای نجات

سناریوی خیلی رایجی است. دختری پسری را می بیند (یا پسری دختری را می بیند). پسر باهوش، جذاب و عزیز است. دختر عاشق پسر می شود. همین طور که دوران نامزدی آنها پیش می رود، مشکلات شخصیتی پسر به تدریج رو می شود. دختر درک دقیق تری از عادات و گرایش های پسر که در آغاز به آنها توجه نکرده بود، پیدا می کند (برای مثال):
 
پسر همیشه نیاز به توجه دارد؛ این حالت اش، دختر را خفه کرده است.
پسر روز به روز تملک طلب تر و شکاک تر می شود.
از دیگران بیشتر می برد و علاقه اش به معاشرت کم می شود.
بهره کش و فریبکار می شود.
دائم انتظار طرد شدن دارد.
خشک و عبوس است و اهل شوخی نیست.
 
دختر هرچه بیشتر احساس ناکامی و ناامنی می کند؛ حتی به تدریج احساس می کند گویی کم کم دارد دیوانه می شود. چطور متوجه این علائم نشده بود؟ اصلا این پسر سر و کله اش از کجا پیدا شد؟ از اول چطور عاشق شد؟ چرا همیشه با پسرهای غیر عادی سروکار پیدا می کند؟ آیا این پسر می داند رفتار عجیب و غیر عادی اش چه تأثیری بر دیگران می گذارد؟ آیا می تواند و از آن مهم تر، می خواهد تغییر کند؟
 

احتمالا با یک فرد مبتلا به اختلال شخصیت ازدواج کرده اید

اگر با این سناریو آشنا هستید، اگر با کسی نامزدید یا با کسی زندگی می کنید که رفتار روزمره اش - رفتاری که از نظر او کاملا عادی و بهنجار است- معمولا شما را ناراحت می کند، احتمالا باکسی سروکار دارید که اختلال شخصیت دارد. اگر بخواهیم بیشتر توضیح بدهیم باید بگوییم احتمالا با کسی طرف هستید که سرد و نجوش، عجیب، خطرناک یا حتی آویزان و وابسته است. اگر به گذشته نگاه کنید، ممکن است برخی شباهت های هشدار دهنده را در این عاشق ببینید و تعجب کنید که کدام ویژگی های شما و او باعث شده به این موضوع پی نبرید. در فصل سوم، علت، رابطه برقرار کردن مکرر با افراد دچار اختلال شخصیت را توضیح می دهیم.
اما فعلا همین قدر کافی است که بدانید افراد دارای خصوصیات شخصیتی غیرعادی، قدیمی و ماندگار، بدقلق هستند و برای عشق خالصانه و ماندگار سمی اند. توصیه می کنیم افراد دچار اختلال شخصیت را زود شناسایی کنید و آنها را از فهرست طرف های بالقوه خود کنار بگذارید.
 
آیا طرف مقابل تان اختلال شخصیت دارد؟
 برای لحظاتی یک جا بنشینید و به گذشته خودتان صادقانه فکر کنید. برخی از این روابط به سادگی قطع شده اند و برخی با جار و جنجال و به شکلی نمایشی. به رفتارها و صفات طرف های مقابلتان فکر کنید. اگر الآن با یکی از آنها رابطه دارید - یا حتی ازدواج کرده اید - یا به همسر فعلی خود فکر کنید. سپس همین طور که به آنها فکر می کنید، این سؤالات را از خودتان بپرسید:
 
آیا رابطه شما فوق العاده شروع شد ولی بعدا بنا به دلیلی افت کرد؟
آیا طرف مقابلتان از تأثیرش بر دیگران و تأثیرات رفتارش کاملا بی خبر است؟
آیا رفتارهایی که از نظر شما نامناسب و شاید ناراحت کننده اند، برای همسرتان عادی است؟
آیا وقتی سعی می کنید رفتارش را اصلاح کنید، تلاش شما را بی پاسخ می گذارد و انگیزه چندانی برای تغییر ندارد؟
آیا طرف مقابلتان معمولا با شما، دیگران، یا حتی مؤسسات و کارفرماها اختلافات شدیدی دارد؟
آیا طرف مقابلتان ابتدا تاثیر مثبتی بر دیگران می گذارد ولی بعدا درگیر عصبانیت، تعامل ضعیف و نامناسب اجتماعی یا حتی فریبکاری می شود؟
آیا طرف مقابلتان آن قدر عجیب و غریب و نامتعارف است که دیگران او را طرد می کنند؟
 آیا وقتی بیشترین آرامش را دارد که محور توجه باشد و شما را تحقیر کند؟
آیا نیازش به تحسین شدن از سوی شما و به به و چه چه شما آن قدر شدید است که از دستش به ستوه آمده اید؟
آیا آن قدر خشک و انعطاف ناپذیر است که تغییر کردن برای او اضطراب آور است و او را عصبانی می کند؟
آیا متوجه نکته ای غیر عادی در شخصیت او شده اید و تصمیم گرفته اید رابطه تان را با او قطع کنید؟
 
هر رفتاری که باعث شود به این سؤالات، پاسخ مثبت بدهید هشدار است و معنایش این است که باید نگران سلامت شخصیت طرف مقابلتان باشید. اگرچه هیچ علامتی به تنهایی نمی تواند معرف اختلال شخصیت باشد ولی هر پاسخ مثبتی می تواند علامت هشداری باشد که باید بیشتر بررسی شود. اگر علائم هشداردهنده از یک مورد بیشتر باشد، بیشتر جای نگرانی خواهد بود. اختلالات شخصیت جزء آن دسته از اختلالات روانپزشکی اند که مشخصه آنها رفتارهای مخل طولانی مدت و ماندگار است.
 
رفتارهای مخل باعث می شوند شخص نتواند در جامعه - به ویژه در روابطش - عملکرد بهینه ای داشته باشد. اختلال شخصیت در واقع نوعی نگاه، شیوه ارتباط برقرار کردن و فکر کردن است که غیرمنعطف است و در نهایت روابط را خراب می کند. نظرسنجی بسیار مهم مؤسسات ملی سلامتی (۲۰۰۴) نشان می دهد حدود ۱۵ درصد جمعیت بزرگسال از یک یا چند اختلال شخصیتی رنج می برند که این می شود بیش از ۱۶ میلیون طرف بالقوة رابطه. این درصد در میان بزرگسالانی که تحت مشاوره یا درمان هستند خیلی بیشتر است - حدود۵۰ درصد.
 

به ارقام فکر کنید!

یک دقیقه به این ارقام فکر کنید. حتی اگر در محیط نسبتا سالمی (مثل اماکن مذهبی، دانشگاه یا محل کار) دنبال عشق باشید، تقریبا یک پنجم طرف های مقابلتان دچار مشکل شخصیتی جدی هستند و وقتی این حقیقت را در نظر می گیریم که بسیاری از آدم ها، ویژگی های جدی اختلال شخصیت دارند-حتی اگر ویژگی های آنها در حد تشخیص اختلال شخصیت نباشد- آنگاه این رقم افزایش می یابد. اما صبر کنید، اوضاع از این هم بدتر می شود - اگر جای دیگری دنبال آن باشید.
 
پیدا کردن شریک درست برای زندگی و حفظ یک رابطه عاشقانه سالم، در بهترین شرایط، سخت است. در این کتاب به این اختلالات عجیب اما رایج شخصیتی می پردازیم تا خوانندگان در مورد این اختلالات بیشتر بدانند و موقع شروع رابطه یا در ادامه روابطشان، به این اختلالات بیشتر توجه کنند. همچنین توضیح می دهیم که چرا بسیاری از ما این قدر مجذوب افرادی می شویم که اختلالات شخصیت دارند و راهبردهایی برای کشف و اجتناب از این آدم ها ارائه می دهیم.
 
اگرچه در اکثر موارد بهتر است اشخاص دارای اختلال شخصیت را کشف کنید و از آنها دوری جویید ولی این را هم می دانیم که بسیاری از خوانندگان این کتاب قبلا به نوعی چنین تجربه ای را داشته اند. امیدواریم راهبردهایی برای نجات یافتن در اختیار این افراد بگذاریم و توصیه هایی برای مساعد شدن رابطه شان بکنیم؛ زندگی خیلی کوتاه تر از آن است که بخواهیم این همه خطر کنیم و روی پوست تخم مرغ راه برویم.
 
نویسنده: دبلیو. بِرَد جانسون و کِلی مورِی
 
منبع: کتاب «عشق دیوانه وار»
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما