0
ویژه نامه ها

چرا جذب افراد شکاک می شویم؟

بسیاری از افراد با آنکه می دانند ازدواج و یا دوستی با افراد شکاک، کار خطایی است؛ با این حال تن به این دوستی یا ازدواج می دهند. علت آن چیست؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سئوال را بیابید.
چرا جذب افراد شکاک می شویم؟
جدای از جذابیت بدنی و ظاهری، چند جنبه دیگر رفتار آدم پارانوئید می تواند نظر شما را جلب کند.
 

چرا جذب طرف های شکاک می شوم؟

اما اگر با یک آدم شکاک ملاقات کردم چی؟ و اگر در طول زندگی ام با چند آدم شکاک ملاقات کردم چی؟ به طور خلاصه باید بگوییم معنایش این است که شما مجذوب طرفی می شوید که:
  1. به مغرض یا فریبکار بودن شماظنین است.
  2. فرض را بر این می گذارد که وفادار و قابل اعتماد نیستید.
  3. واقعا به شما اعتماد نمی کند.
  4. در تمام حرف ها و رفتارهای شما یک نوع تهدید یا توهین می بیند.
  5.  ظاهرا همیشه در حال جمع کردن کینه و عصبانیت از توهین های خیالی شما است.
  6. ظاهرأ بی دلیل عصبانی می شود و کناره گیری می کند.
  7. عملا فکر می کند با شخص دیگری همبستر می شوید.

آیا معنایش این است که شما دیوانه اید؟

جدای از جذابیت بدنی و ظاهری، چند جنبه دیگر رفتار آدم پارانوئید می تواند نظر شما را جلب کند و باعث شود دوباره مجذوب این آدم ها شوید - هرچند چنین رابطه ای در نهایت برای شما کاملا سمی است. برای عده ای، وقار و رازآمیز بودن و توداری این تیپ شخصیتی جذاب است. آنها می خواهند بدانند زیر این ظاهر چه چیزی نهفته است و این توداری را فروتنی و تواضع تفسیر می کنند. شاید متوجه ناراحتی طرف مقابل و نگرانی اش در این مورد که آیا واقعا او را دوست داریم یا نه، بشویم. همین قضیه می تواند ما را وادار به توجه به او و مراقبت کردن از او کند و باعث شود برای رفع بی اعتمادی و نگرانی او، یکسره به او اطمینان خاطر بدهیم و سعی کنیم او را آرام کنیم. عده ای هم مجذوب آسیب ها، و صدمات وارده به طرف مقابل شان می شوند و احساس می کنند باید از او مراقبت کنند.
 
اگر می بینید پیوسته مجذوب تیپ شخصیتی پارانوئید می شوید، از خودتان بپرسید: چرا درگیر روابطی می شوم که حکم راه رفتن روی لبه تیغ را دارد؟ چرا باید از کسی مراقبت کنم و نظر کسی را جلب کنم، که اصولا غیرقابل پیش بینی، سوءاستفاده گر یا اتهام زن است؟ آیا در چنین خانواده ای بزرگ شده ام؟ آیا پدر یا مادرم دمدمی، سرد و فاصله گیر، الکلی یا سوءاستفاده گر بوده اند؟ آیا از همان ابتدای زندگی در نقش آرام کننده پدر و مادر فرو رفته ام؟ اگر جواب شما بله باشد، آن وقت دلیل جذب شدن شما به شخصیت های پارانوئید، این رقص بیمارگون است که: وقتی سعی می کنید کس دیگری را آرام کنید، به او اطمینان خاطر بدهید و ثابت کنید ارزش محبوب بودن را دارید، آرامش عجیبی پیدا می کنید. اگر به وجود این الگو در خودتان پی بردید، وقت آن است که از یک متخصص کمک بگیرید و بر نیاز مزمن خود به آرام کردن دیگران غلبه کنید.
 

سوء تعبیر در ارتباط

عده ای هم در مورد علاقه مندی شخص پارانوئید به روابط فعلی یا قبلی خود، دچار این سوء تعبیر می شوند که او واقعا می خواهد مزاحم روابط آنها نشود یا فقط یک کنجکاوی صادقانه را بیان می کند. اما شخص پارانویید در حال بررسی این نکته است که بعد از آن که به او خیانت می کنید، عاشق بعدی شما چه کسی خواهد بود. بعد که شخص پارانویید بیش از پیش با این موضوع اشتغال ذهنی پیدا می کند و بر میل خود به کنترل کردن می افزاید، این امکان وجود دارد که آن را دلسوزی یا میل عمیق به رابطه تعبیر کنید. خودتان را گول نزنید. انگیزه این رفتار او، ترس و افکار پارانوییدی درباره خیانت است.
 
زن هایی را می شناسیم که تعقیب ایذایی طرف مقابل خود (مثل فحاشی، وسواسی یا تعقیب های او) را نشانه عشق و تعهد وی می دانند! آنها می گویند این رفتارش نشان می دهد چقدر عاشقم است، در حالی که این رفتار نشان می دهد چقدر به آنها بی اعتمادند و آنها چقدر در معرض خطرند.
 
در اینجا تناقضی هست که باعث می شود برخی آدم های سالم، به رابطه خود با پارانوییدی ها ادامه دهند. آن تناقض هم این است که گاهی اوقات باور می کنند که خطایی انجام داده اند و بابت آن احساس گناه می کنند. این حالت برای اشخاص دارای زمینه گناه پیش می آید. اتهام زدنه ای دائمی و آزردگی طرف پارانویید و رنج و عذاب آشکار در رفتار ما به تدریج باعث می شود خود را گناهکار بدانیم. شما بی آن که خود بدانید، درصدد اصلاح خودتان بر می آیید و بی آن که خودتان واقعا بدانید چرا، از طرف مقابل تان عذرخواهی می کنید. این گرایش به قبول اشتباه یا سرزنش کردن نابه جای خود، بیش از آن که از حال و روز طرف پارانوییدتان خبر دهد، از حال و روز شما خبر می دهد.
 
سرانجام این که طرف های شکاک می توانند در حد فاصل دوره های سرزنش و گوشه گیری، برای مدتی عاقلانه رفتار کنند. گاهی اوقات نشانه هایی از سالم بودن در آنها دیده می شود و همین ما را به ادامه دادن رابطه امیدوار می کند. حتی وقتی اعضای خانواده یا دوستان ما به خاطر روبرو نشدن با طرف پارانویید ما، با ما قطع رابطه با رابطه خود را با ما کم می کنند، این دوره های کوتاه بهنجاری ما را متقاعد می کند آنها درک درستی از او ندارند. انزوای ما در برابر دنیا، که طرف های پارانویید مسبب آن هستند، تا حدودی هم جذاب و عاشقانه است. دوره های کوتاه عاقلانه رفتار کردن چنین شخصیتی، ما را متقاعد می کند طرف ما مشکل ندارد بلکه مشکل در ما و محیط اطرافمان است. اما این طرز فکر به مرور غلط از آب درمی آید.
 
روشن است که به چند شکل می توانیم مفتون رابطه با آدم های شکاک شویم. وقتی هم به دام رابطه با آنها می افتیم، خیلی چیزها در رفتار شخص پارانویید و از آن مهمتر - در دوران کودکی ما هست که ما را در این رابطه نگهدارد. پس اگر مجذوب مرد یا زنی با ویژگی های به شدت پارانویید می شوید، این جذب شدن بی دلیل نیست. متأسفانه، شخص پارانوئید در نهایت پارانوئید می ماند و انتظاری بیش از این، نامعقول است.
 
نویسنده: دبلیو. بِرَد جانسون و کِلی مورِی
 
منبع: کتاب «عشق دیوانه وار»
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما